ArtCraft Akademi Blog

6 Madde İle Çelloyu Daha İyi Çalabilmek

ArtCraft Akademi olarak sizlerle bu yazımızda yayı enstrüman çalan kişilerin aklını kurcalayan ve kendini nasıl geliştireceği konusunda sıkıntı yaşayan kişiler için birkaç önemli bilgi vereceğiz. Bu yazımızın kapsamında öğrenecekleriniz ;

 • Çelloyu daha iyi çalmak için yapılması gerekenler
 • Metronomun önemi
 • Yay egzersizlerinin önemi
 • Son olarak ise uygulayabileceğiniz 6 madde ile çelloyu kısa sürede çalacaksınız.

Çello yaylı enstrümanlar arasındaki en popüler çalgı. Aynı zamanda perdesiz bir enstrüman oluşu nedeni ile de çalması aslında başlarda bir o kadar karmaşık gözüküyor fakat işin aslı öyle değil ! Çelloyu da bir gitar gibi perdeli enstrüman mantığında çalışabilir ve bu çalışma biçimini iyice benimsedikten sonra kısa sürede güzel bir ilerleme kaydedebilirsiniz. İlk önce aşağıdaki sorunun cevabını verelim ;


Çello çalmak zor mu ?

çello çalan kadın

Çello çalmayı öğrenmek için gerekli başlıkları toplamadan önce size çello hakkında genel birkaç bilgi verelim. Çello dersinde veya araştırmalarınız sonucu göreceğiniz üzere standart olarak dört telden oluşan bir enstrümandır. Arşenin tellere teması sonucu üzerindeki “ F “ şeklini andıran oyuklardan havanın titreşerek çıkması ile ses elde edilir.

 • Çello sanıldığı kadar çalması zor bir enstrüman değildir.
 • Çello çalışmalarınızı önce pozisyonlar dahilinde yapmanız gerekmektedir.

 Örnek vermek gerekirse öncelikle birinci pozisyonda do majör gamı çalışmanız daha sonrasında ise içerisinde çeşitli diyez ya da bemol bulunan parçalara göz gezdirerek aralıklar üzerinde hakimiyetinizi arttırmanız gerekmektedir. 

 Birinci pozisyonu bu şekilde hallettikten sonra yapılması gereken bir sonraki pozisyona geçmek ve mümkünse ilk iki pozisyonu birlikte içeren basit etüt ya da parçalar çalışmak olmalıdır.


Metronomun Nedir ?

Metronom ne işe yarar

Hangi enstrümanı çalıyor olursanız olun metronom ile çalışmanız sizin ilerlemenizi hızlandıracak ve istediğiniz parçaları daha kısa sürede çalmanızı sağlayacaktır. Metronom bpm mantığına göre çalışan bir enstrümandır. Beats Per Minute yani dakikadaki tık sesi sayısı anlamına gelen bu cihaz ile şu şekilde çalışmalar yapabilirsiniz ;

 • Öncelikle yay çekme egzersizleri

Yay çekme egzersizlerinde örnek vermek gerekirse 4/4 lük çalışıyorsunuz ve metronom üzerinden bpm değerini 60 a getirdiniz. Yayınızı dört eşik parçaya böldüğünüzü düşünün ve 4 tık sesi sonunda yayın en başından en sonuna gelmeye çalışın.

 • Parçaları da ihmal etmeyin !

 Aynı şekilde çeşitli gam ya da parçaları da metronom eşliğinde çalışmanız hem yay hem de çello klavyesi üzerindeki etkinliğinizi arttıracaktır.


Çelloda Yay Egzersizleri Nasıl Yapılmalı ?

çello yayı

Çelloyu iyi bir şekilde çalabilmenin yolu güzel yay çekmekten geçiyor aslında. Yay çekme egzersizlerini 3 aşamalı olarak öncelikle boş tellerde

şu şekilde çalışmalısınız ;

 • Alt yay ( ay ) çalışmaları yayınızın en altından orta kısmına kadar olan kısmı temsil eder
 • Üst yay ( üy ) çalışmaları yayınızın ortasından en üst kısmına kadar olan kısmı temsil eder
 • Bütün yay ( by ) çalışmaları ise yayın en altından en üst kısmına kadar olan yeri temsil

 Şimdi bu bilgileri edindiğimize göre çalışmalarımızı bu aralıklarda gerçekleştirmemiz ve parçalarda istenilen konumda çalabilmemiz yayı daha verimli kullanmamızı sağlayacaktır.

 • Yay egzersizlerini boş tellerde sayı bazında çalışmanız daha hızlı bir şekilde gelişmenizi sağlayacaktır çünkü yay çekmek tamamen kasların hareketi ile bir işlemdir.

 Spor salonuna gittiğimizde bir anda karın kaslarımızın çıkmasını bekleyemeyiz, keşke öyle olsa ! Yay çekmekte buna benzemektedir. Düzenli çalışma sonucu kısa sürede ciddi bir çevikliğe kavuşacak ve akıcı bir şekilde yay çekebileceksiniz.


6 Madde ile çelloyu daha iyi çalabilmek

Şimdi çello öğrenmeniz veya çalabilmeniz konusunda sizlere yardımcı olmaya çalışalım.

 • Çello öğrenmeniz için gerekli ilk adım gerçekten istekli olmanızdır.
 • Perdesiz bir enstrüman olduğu için çello da nota yerlerini doğru bulma konusunda sıkıntı yaşabilirsiniz. Bunun önüne geçmenin en güzel yolu akord cihazı kullanarak ve yavaş çalışarak istediğiniz notalara bastığınızdan emin olmak.
 • Çello çalmayı öğrenmek için sürekli derslerde verilen etüdleri çalışmalı ve bu çalışmalarınızı metronom ile yapmalısınız.
 • Parmak boyunuzun kısa olması çello çalarken zorlanacağınız anlamına gelmez. Zaten verilen egzersizleri düzenli yaptığınız takdir de parmaklarınızı rahat bir şekilde açabilecek ve dolayısıyla rahat bir şekilde çello çalabileceksiniz.
 • Çello çalmak ne kadar sürede öğrenilir gibi sorular sizleri aslında enstrümandan uzaklaştıran sorulardır. Hangi enstrümanı çalıyor olursanız olun disiplinli ve düzenli bir şekilde çalıştığınız takdir de çalamayacağınız enstrüman yoktur. Buna çello çalmak dahil, siz sadece ben çello çalmak istiyorum ve elimden geleni yapacağım demelisiniz.
 • Çello çalmanın yaşı yoktur. Yaşınıza ve parmak boyunuza göre çello boyutları size uygun olarak seçilebilmektedir.

çello tutan kadın

ArtCraft Akademi çello kursu İzmir olarak tekrar ediyoruz, sanat ile uğraşmanın yaşı, dili, cinsiyeti asla olamaz. Sanat insanın kendini ifade edebilme biçimlerinden biridir. Biz de bunu sonuna kadar savunup siz değerli öğrencilerimiz ve okurlarımızla çok daha iyi yerlere geleceğiz.

Sanat ile kalın mutlu kalın.

 

 

İletişime Geçin

Haftanın 7 günü açık olan sanat merkezimize 09:00-23:00 saatleri arasında istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil Mahallesi Metin Henkoğlu Caddesi No:22/A Gaziemir

info@artcraftakademi.com
0507 920 74 57