ArtCraft Akademi Blog

6 Madde İle Kemanı Daha Rahat Çalın

Bir yandan günün stresinden kurtulmak diğer yandan da boş kalan zamanlarında uğraşmak için bir hobi edinmek üzere arayışa koyuldun ve kendin için en doğru enstrümanın keman olduğunu fark ettin. Bir süre çalışmalara devam ettikten sonra düşündüğünden daha zor ve hızlı bir şekilde ilerlemekte zorlandığın için çeşitli kaynaklara başvurmaya karar verdin. Kısa sürede daha iyi kemanı nasıl çalarım diye düşünüyorsan şu anda doğru adrestesin.

Aşağıdaki her bir maddeyi keman çalıştığın günlerde tek tek uygulaman ile kısa sürede şuan çaldığın seviyeden çok çok daha iyi bir şekilde çalabilecek ve artık enstrümanı her eline aldığında daha istekli bir şekilde yayı çekmeye başlayacaksın.


6 Madde İle Daha İyi Keman Çalmanın Püf Noktaları

6 madde ile keman çalmak

Bir enstrümanı iyi çalmaya başlamadan önce enstrümanı iyice tanımak gereklidir. Ezbere yapılan egzersizlerin çalan kişiyi bir noktaya ulaştırmayacağı gibi o çok isteyerek aldığınız kemanından da soğumana neden olabilir. Keman çalmaya başlamadan önce aklındaki birkaç soruya açıklık getirelim öncelikle.

Keman çalmak için parmaklar nasıl olmalı ?

  • İnternette araştırdığınızda bu konu ile onlarca yazı okuyabilirsin ancak senin için en doğru olanı bu yazımızda olacaktır. Evet parmaklarının uzun olması bir yandan keman çalınmasını kolaylaştırmaktadır ancak diğer yandan kısa parmağı olan birisi keman çalamaz anlamına da gelmemektedir. Derslerde gösterilen veya eve ödev olarak verilen etütlerde keman için parmak açma egzersizleri bulunacağından kısa parmakların olsa dahi keman çalabilirsin !

Keman çalmak zor mu ?

  • Her enstrümanın kendi içerisinde zorluk dereceleri vardır. Bunlar arasında perdesiz enstrümanlar olan çello ve keman çalması zor olan değil de daha fazla düzenli çalışma gerektiren enstrümanlardır. Düzenli ve disiplinli çalışmaların ile birlikte keman kursu İzmir‘de 2.ayın sonundan itibaren melodik parçalar çalmaya başlayabilirsin ancak unutmayın,iş senin öğrenme ve kendini geliştirme hevesinde bitiyor. ArtCraft Akademi ailesi olarak sizlere bu konuda olabildiğince destek olmaya çalışıyoruz.

Evde kendim keman öğrenebilir miyim ?

  • Evde enstrüman öğrenmek fazlası ile can sıkıcı ve sancılı bir süreçtir. İzleyerek her şeyi öğrenmek ne yazık ki mümkün değil. Bu nedenle temel keman eğitimini almak için profesyonel birinin size yardım etmesi en sağlıklı karar olacaktır. İzmir keman dersi almanın avantajlarını size bir kaç madde ile ifade edecek olursak ;

Yanlış yaptığında bunu fark etmen zor olacaktır çalıştığın şey yanlış oturacaktır ancak keman eğitimi almanız durumunda öğretmeniniz sizlere bu yanlışları o an söyleyerek düzeltmenize yardımcı olacaktır.

Yanlış oturan bir tekniği düzeltmek için tekrar zaman harcamayacaksın.

Müzikal terimleri daha iyi anlayacak ve çalıştığın parçalarda rahatlıkla uygulayabileceksin. Temel ritm kalıpları kolayca kavrayabileceksiniz.

Kemanda parmak pozisyonları vardır ve bunları tek başına oturtman neredeyse imkansızdır ancak aldığınız keman eğitimi sayesinde parmaklarını klavyede daha rahat hareket ettirebilecek ve notaları diğer pozisyonlara taşıyabileceksin.

Çalışmaktan sıkıldığın an sizi motive edecek ve doğru yolu gösterecek, sizin belirlediğiniz, çalmak istediklerinizi size öğretebilecek biri ile ders yapıyor olacaksınız.


Daha İyi Keman Çalmak İçin Öneriler

Yay Egzersizleri

keman yayı egzersizleri

Çalışmalarınıza önce kısa bir yay çekme ve parmak egzersizleri ile başlayın. O gün için kendinize bir metronom aralığı belirleyin. Örnek olarak keman üzerinde sol majör gamını birinci pozisyonda 100 bpm – 120 bpm aralığında çalışın ve diğer etütlerinize sonra geçin. Kemanda yay egzersizleri temelde 3 kısımdan oluşmaktadır bunlar ;

+ Alt yay, üst yay ve bütün yay egzersizleridir.

İyi bir kemancı olmak, parçaları güzelce yorumlamak istiyorsanız dikkat etmeniz ve özenle çalışmanız gereken çalışmalar keman yayı çekmek üzerine olmalıdır. Hangi parçayı çalıyor olursanız olun sürekli olarak kullanacağınız, bazen de parçalarda kendine ait çekme- itme teknikleri uygulayacağınız keman parçası arşedir ( keman yayı ) ve daha rahat keman çalmak açısından önemli bir yeri vardır.


Yaratıcı Olun

yaratıcı olun

Ezbere çalmayın. Çalarken bastığınız sesleri duyun ve ondan sonra basacağınız sesler arasındaki ilişkiyi fark edin. Bu daha ileride doğaçlama çalmanın temelini oluşturacak bir alt yapı sağlayacaktır. Çalışmalarınızı yaparken hata yapmaktan çekinmeyin ve kemanı iyice kurcalayın ! Nereye basınca nasıl ses çıkıyor, yay hareketlerine göre sesler nasıl şekilleniyor gibi kemanı daha yakından tanımanı sağlayacak çalışmalar yaparsan sesler arasındaki ilişkiyi rahatlıkla kurabilirsin.


Kemanda Nota Okumak

Kemanda nota yerlerini kesinlikle ezberleyin. Ezberlemekten kastımız zaten egzersizleri notalara bakarak yapacağınız için istem dışı zihninize kazınacaktır. Sadece bu notaları fark edin. Parmak numaralarına bakıp çalışmayın ! Ayrıca çalışmalarınızın daha verimli olması için kemanın burgularının olduğu kısma bir dijital akort cihazı yerleştirmeniz doğru sesleri alarak çalışmanız açısından size yardımcı olacaktır.

Fingerless Fretboard


Hızlı çalma istediğinizden vazgeçin

Hızlı çalmayın. Parmaklarını sıra ile oturtup kaldırman,parmaklarını aralıkları ezberlemesi konusunda yardımcı olacaktır. Dilerseniz internetten şu kelimeyi araştırarak fretless finger guide görseline bakman ve kendi kemanına uygulaman sana çalım esnasında parmaklarını aralıkları ezberlemesi açısından rahatlık sağlayacaktır.Pozisyon geçişleri sırasında oldukça yardımcı olacak bu kaynağı edinmen senin için faydalı olabilir.

Hızlı çalma sırasında seslerin temiz elde edemeyebilirsiniz ve parçanın melodisi olması gerekenden farklı çıkabilir. Bu durumun önüne geçmek için yapmanız gereken şey ise çalışmaları yavaş yapmaktır. Hızlı yapabileceğini biliyoruz, belki de hızlı çalarken sesleri de temiz elde ediyor olabilirsin ancak keman üzerinde sürekli gelişecek, hızın ve parmak kontrolünüz artacak. Yani aslında sonsuz bir döngünün içine gireceksin çünkü bir sonraki gün şuan yaptığınızı daha iyi daha hızlı daha akıcı keman çalıyor olacaksınız ancak bir sonraki günün performansına erişmek için yine yavaş çalışmalara başlamalı ve kademeli olarak hız arttırmalısın.


Kendinizi geliştirmek konusunda istekli olun

Gelişime Açık Olun

Daha önce yaptıklarınız ile asla yetinmeyin ! Bildiğin egzersizleri tekrar tekrar çalışın ve bunları metronom eşliğinde yapın. Temiz ses almaya dikkat ederek yapacağınız egzersizler sizin keman üzerinde daha kısa sürede hakimiyet kurmanı sağlayacaktır. Sürekli olarak bir önceki egzersizi tekrarlamak ve eğer en azından iki pozisyon geçişi yapmayı biliyorsan bunların notalarını taşıyarak çalışmanız klavye üzerinde size ciddi bir hakimiyet kazandıracaktır.

Belirli bir tarza bağlı kalmamaya çalışın. Sevdiğin müzikleri çalmak seni daha mutlu edecek biliyoruz ancak müzikal açıdan kendini daha iyi geliştirmeniz için her türlü müziği çalmaya çalış. Her müziğin kendine ait bir ruhu, o ruhu yansıtmak için kullanılan teknikler vardır ve sizlerin de bu teknikleri çözmeniz, daha iyi anlamanız ve bu keman tekniklerini yorumlamanız gerekmektedir.


Yapamam yok ! Bugün olmazsa yarın olacak

6) Kendini sürekli ateşleyin ! Her parçayı baştan sonra çalamayabilirsin ancak o parçaların belirli bölümlerini çalabilirsiniz. Bunlar sizi daha çok enstrümana bağlayacaktır. Asla seviyenizden ileri parçalara çalışmamazlık yapmayın, zaten onları şuan çalamayacağının bilincindesin ancak o parçaların notalarına baktığınızda emin olun sizlerin rahatlıkla yapabileceği yerler olacaktır.

Sanırım ben keman çalamayacağım, kemana yeteneğim yok ” gibi bahanelerin arkasına sığınmayın. Çalışmalarınızı düzenli devam ettirirseniz bir süre sonra çalmaya başlayacaksınız.

BONUS

Keman çalmak sadece sağ ve sol arasındaki koordinasyonu sağlamak ile ilgili değildir. Aynı zamanda notalara da hakim olmanız gerekmektedir. Bunun için bir bona kitabı alabilir ve bu konuda faydalanabilirsiniz.

Asla sıkılmayın. Keman başlangıç aşamaları biraz yorucu ancak bir süre sonra iyi ki başlamışım diyeceğiniz bir enstrümandır. Dilediğiniz zaman bilgi almak,görüşmek,eğitmenlerinizle tanışmak ya  da bir kahvemizi içmek için uğrayabilir ücretsiz keman deneme derslerinden faydalanabilirsiniz.

Hem uygun fiyat hem de öğrenme garantisinin yanı sıra eğlenerek öğrenmenin sizce de zamanı gelmedi mi ?ArtCraft Akademi keman kursu İzmir kurulduğu günden bu yana İzmir’in en çok tercih edilen eğitim kurumlarından biri olmuştur. Bu sanat dolu ailenin bir parçası olmak, bir çok insanla tanışma fırsatı yaşamak ve bambaşka bir dünyanın içerisine girmek istemez misiniz ?

İletişime Geçin

Haftanın 7 günü açık olan sanat merkezimize 09:00-23:00 saatleri arasında istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Gazi Mahallesi Önder Caddesi Sinema Sokak Atmaca İş Hanı No :2 Kat: 1 İzmir / Gaziemir

info@artcraftakademi.com
0507 920 74 57