ArtCraft Akademi Blog

6 Madde İle Kemanı Daha Rahat Çalın

Keman öğrenmek için kendini motive edecek bir şeyler mi arıyorsun? Keman çalmayı öğrenmek sana zor bir yolculuk gibi mi geliyor?  İşte bu yazımız tam sana göre! Öncelikle keman çalmak diğer her enstrüman gibi disiplin ve sabır gerektiren bir iştir. Ancak anlatacağımız keman çalmanın püf noktarı ile kısa sürede sonuç alabilir, çeşitli keman çalma teknikleri ile bu püf noktaları harmanlayabilir ve sonuca ulaşabilirsin.

Bir yandan günün stresinden kurtulmak diğer yandan da boş kalan zamanlarında uğraşmak için bir hobi edinmek üzere arayışa koyuldun ve kendin için en doğru enstrümanın keman olduğunu fark ettin. Bir süre çalışmalara devam ettikten sonra düşündüğünden daha zor ve hızlı bir şekilde ilerlemekte zorlandığın için çeşitli kaynaklara başvurmaya karar verdin. Kısa sürede daha iyi kemanı nasıl çalarım diye düşünüyorsan şu anda doğru adrestesin.

Aşağıdaki her bir maddeyi keman çalıştığın günlerde tek tek uygulaman ile kısa sürede şuan çaldığın seviyeden çok çok daha iyi bir şekilde çalabilecek ve artık enstrümanı her eline aldığında daha istekli bir şekilde yayı çekmeye başlayacaksın.

Dur! Önce kemanını doğru akort etmelisin, fakat bu işlemi olabildiğince hızlı yapmalısın, bunun için seni böyle alalım; keman akordu nasıl kolayca yapılır?


6 Madde İle Daha İyi Keman Çalmanın Püf Noktaları

6 madde ile keman çalmak

Bir enstrümanı iyi çalmaya başlamadan önce enstrümanı iyice tanımak gereklidir. Ezbere yapılan egzersizlerin çalan kişiyi bir noktaya ulaştırmayacağı gibi o çok isteyerek aldığınız kemanından da soğumana neden olabilir. Keman çalmaya başlamadan önce aklındaki birkaç soruya açıklık getirelim öncelikle.

Keman çalmak için parmak yapısı nasıl olmalı ?

  • Keman çalmak istiyorum fakat parmak boyum kısa veya uzun diye mi düşünüyorsun. Çoğu yerde keman çalmak için gereken özellikler arasında parmak boyunun önemi anlatılır. Keman çalmak için el yapısı veya parmaklarının uzun olması bir yandan keman çalınmasını kolaylaştırmaktadır ancak diğer yandan kısa parmağı olan birisi keman çalamaz anlamına da gelmemektedir.  Unutmayın dezavantajınız olduğunu düşünüyorsanız dahi basit keman egzersizleri ile bunu avantaja döndürebilirsiniz! Derslerde gösterilen veya eve ödev olarak verilen etütlerde keman için parmak açma egzersizleri bulunacağından kısa parmakların olsa dahi keman çalabilirsin !

Keman çalmak zor mu ?

  • Her enstrümanın kendine göre zorluk dereceleri vardır. Perdesiz enstrümanlar grubudan olan keman  dışarıdan bakıldığında zor gibi görünebilir. Ancak keman ogrenmek sanıldığı kadar da zor değildir. Başlangıçta çeşitli keman parmak egzersizleri ile kendinizi geliştirebilir ardından kemanla çalınan kolay şarkıları 2 ayın sonunda çalmaya başlayabilirsiniz. Keman öğrenme süresi ise kişiden kişiye değişebilir. Burada sabrederek, azimli ve disiplinli bir şekilde çalışırsanız keman çalma sizin için zorluk değil büyük bir keyif olacaktır. Keman çalmak zor değil sadece bir süreç. Yeteneğiniz değil çalışma temponuz bu süreci belirleyen en önemli unsur!

Evde kendim keman öğrenebilir miyim ?

  • Kendi kendine keman öğrenmek fazlası ile uzun bir yol olacaktır. İnternetten keman öğrenmek elbette tercih edilebilir fakat bir yerden sonra profesyonel bir destek almak gerekebilir. Keman tekniklerini oturtmak bile sizin için ciddi bir zaman kaybı olacaktır.  Ayrıca keman egzersizleri yaparken bu yanlış yaptığınızda fark etmesi zorlaşacaktır.Örneğin kemanda vibrato (kemanda parmak titretme) bile bir kaç haftada öğrenebileceğin bir şeyken aylarını alabilir. O yüzden prefosyonel bir eğitmen eşliğinde keman calmak çok daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca ilk başta keman öğrenme aşamaları seni zorlamayacaktır!

Yanlış oturan bir tekniği düzeltmek için tekrar zaman harcamayacaksın.

Müzikal terimleri daha iyi anlayacak ve çalıştığın parçalarda rahatlıkla uygulayabileceksin. Temel ritm kalıpları kolayca kavrayabileceksiniz.

Kemanda parmak pozisyonları vardır ve bunları tek başına oturtman neredeyse imkansızdır ancak aldığınız keman eğitimi sayesinde parmaklarını klavyede daha rahat hareket ettirebilecek ve notaları diğer pozisyonlara taşıyabileceksin.

Çalışmaktan sıkıldığın an sizi motive edecek ve doğru yolu gösterecek, sizin belirlediğiniz, çalmak istediklerinizi size öğretebilecek biri ile ders yapıyor olacaksınız.


Daha İyi Keman Çalmak İçin Öneriler

Yay Egzersizleri

keman yayı egzersizleri

Çalışmalarınıza önce kısa bir yay çekme ve parmak egzersizleri ile başlayın. O gün için kendinize bir metronom aralığı belirleyin. Örnek olarak keman üzerinde sol majör gamını birinci pozisyonda 100 bpm – 120 bpm aralığında çalışın ve diğer etütlerinize sonra geçin. Kemanda yay egzersizleri temelde 3 kısımdan oluşmaktadır bunlar ;

+ Alt yay, üst yay ve bütün yay egzersizleridir. Kemanda yay tekniklerine dikkat etmek çok önemlidir; başlıca keman yay teknikleri

İyi bir kemancı olmak, parçaları güzelce yorumlamak istiyorsanız dikkat etmeniz ve özenle çalışmanız gereken çalışmalar keman yayı çekmek üzerine olmalıdır. Hangi parçayı çalıyor olursanız olun sürekli olarak kullanacağınız, bazen de parçalarda kendine ait çekme- itme teknikleri uygulayacağınız keman parçası arşedir ( keman yayı ) ve daha rahat keman çalmak açısından önemli bir yeri vardır. Bu egzersizleri yaparken dikkat edeceğin önemli bir konu var, kemanı doğru tutmak, keman nasıl doğru tutulur biliyor musun; en kolay ve doğru keman tutuşu


Yaratıcı Olun

yaratıcı olun

Ezbere çalmayın. Çalarken bastığınız sesleri duyun ve ondan sonra basacağınız sesler arasındaki ilişkiyi fark edin. Bu daha ileride doğaçlama çalmanın temelini oluşturacak bir alt yapı sağlayacaktır. Çalışmalarınızı yaparken hata yapmaktan çekinmeyin ve kemanı iyice kurcalayın ! Nereye basınca nasıl ses çıkıyor, yay hareketlerine göre sesler nasıl şekilleniyor gibi kemanı daha yakından tanımanı sağlayacak çalışmalar yaparsan sesler arasındaki ilişkiyi rahatlıkla kurabilirsin.


Kemanda Nota Okumak

Kemanda nota yerlerini kesinlikle ezberleyin. Ezberlemekten kastımız zaten egzersizleri notalara bakarak yapacağınız için istem dışı zihninize kazınacaktır. Sadece bu notaları fark edin. Parmak numaralarına bakıp çalışmayın ! Kemanda pozisyonlar çok önemlidir ve bunun için başlangıçta kemanda parmak egzersizleri yaparken nota öğrenmeye de başlayın. Ayrıca çalışmalarınızın daha verimli olması için kemanın burgularının olduğu kısma bir dijital akort cihazı yerleştirmeniz doğru sesleri alarak çalışmanız açısından size yardımcı olacaktır. Keman notaları öğren çünkü keman çalmak istiyorum diyorsan bir yerden sonra nota bilmen gerekecek! Keman nasıl çalınır? Keman nota ile çalınır!

Fingerless Fretboard


Hızlı çalma istediğinizden vazgeçin

Hızlı çalmayın. Parmaklarını sıra ile oturtup kaldırman,parmaklarını aralıkları ezberlemesi konusunda yardımcı olacaktır. Dilerseniz internetten şu kelimeyi araştırarak fretless finger guide görseline bakman ve kendi kemanına uygulaman sana çalım esnasında parmaklarını aralıkları ezberlemesi açısından rahatlık sağlayacaktır.Pozisyon geçişleri sırasında oldukça yardımcı olacak bu kaynağı edinmen senin için faydalı olabilir.

Hızlı çalma sırasında seslerin temiz elde edemeyebilirsiniz ve parçanın melodisi olması gerekenden farklı çıkabilir. Bu durumun önüne geçmek için yapmanız gereken şey ise çalışmaları yavaş yapmaktır. Hızlı yapabileceğini biliyoruz, belki de hızlı çalarken sesleri de temiz elde ediyor olabilirsin ancak keman üzerinde sürekli gelişecek, hızın ve parmak kontrolünüz artacak. Yani aslında sonsuz bir döngünün içine gireceksin çünkü bir sonraki gün şuan yaptığınızı daha iyi daha hızlı daha akıcı keman çalıyor olacaksınız ancak bir sonraki günün performansına erişmek için yine yavaş çalışmalara başlamalı ve kademeli olarak hız arttırmalısın.


Kendinizi geliştirmek konusunda istekli olun

Gelişime Açık Olun

Daha önce yaptıklarınız ile asla yetinmeyin ! Bildiğin egzersizleri tekrar tekrar çalışın ve bunları metronom eşliğinde yapın. Temiz ses almaya dikkat ederek yapacağınız egzersizler sizin keman üzerinde daha kısa sürede hakimiyet kurmanı sağlayacaktır. Sürekli olarak bir önceki egzersizi tekrarlamak ve eğer en azından iki pozisyon geçişi yapmayı biliyorsan bunların notalarını taşıyarak çalışmanız klavye üzerinde size ciddi bir hakimiyet kazandıracaktır.

Belirli bir tarza bağlı kalmamaya çalışın. Sevdiğin müzikleri çalmak seni daha mutlu edecek biliyoruz ancak müzikal açıdan kendini daha iyi geliştirmeniz için her türlü müziği çalmaya çalış. Her müziğin kendine ait bir ruhu, o ruhu yansıtmak için kullanılan teknikler vardır ve sizlerin de bu teknikleri çözmeniz, daha iyi anlamanız ve bu keman tekniklerini yorumlamanız gerekmektedir.

Ayrıca sadece çalmak yetmez, eğer kemanından sürekli güzel ses almak istiyorsan kemanına düzenli bakım yapmalısın, işte bakım yapmak için dikkat etmen gerekenler; keman temizliği ve bakımı


Yapamam yok ! Bugün olmazsa yarın olacak

6) Kendini sürekli ateşleyin ! Her parçayı baştan sonra çalamayabilirsin ancak o parçaların belirli bölümlerini çalabilirsiniz. Bunlar sizi daha çok enstrümana bağlayacaktır. Asla seviyenizden ileri parçalara çalışmamazlık yapmayın, zaten onları şuan çalamayacağının bilincindesin ancak o parçaların notalarına baktığınızda emin olun sizlerin rahatlıkla yapabileceği yerler olacaktır.

Sanırım ben keman çalamayacağım, kemana yeteneğim yok ” gibi bahanelerin arkasına sığınmayın. Çalışmalarınızı düzenli devam ettirirseniz bir süre sonra çalmaya başlayacaksınız.

BONUS

Keman çalmak sadece sağ ve sol arasındaki koordinasyonu sağlamak ile ilgili değildir. Aynı zamanda notalara da hakim olmanız gerekmektedir. Bunun için bir bona kitabı alabilir ve bu konuda faydalanabilirsiniz.

Asla sıkılmayın. Keman başlangıç aşamaları biraz yorucu ancak bir süre sonra iyi ki başlamışım diyeceğiniz bir enstrümandır. Dilediğiniz zaman bilgi almak,görüşmek,eğitmenlerinizle tanışmak ya  da bir kahvemizi içmek için uğrayabilir ücretsiz keman deneme derslerinden faydalanabilirsiniz.

Hem uygun fiyat hem de öğrenme garantisinin yanı sıra eğlenerek öğrenmenin sizce de zamanı gelmedi mi ?ArtCraft Akademi keman kursu İzmir kurulduğu günden bu yana İzmir’in en çok tercih edilen eğitim kurumlarından biri olmuştur. Bu sanat dolu ailenin bir parçası olmak, bir çok insanla tanışma fırsatı yaşamak ve bambaşka bir dünyanın içerisine girmek istemez misiniz ?

Kemanın büyüğüne ne denir biliyor musun, bu da bonus soru? Merak ediyorsan cevap burada; kemanın büyüğü

Sitemizde çeşitli kurslarla ilgili bilgilere de ulaşabilirsin, senden küçük bir ricam olacak, eğer bu yazıyı faydalı bulduysan, sitemizin yükselmesi için sitemizde biraz dolanır mısın? Örneğin bu yazımıza tıklayarak ufak bir gezintiye başlarsan bu bizim için çok yararlı olacak —> Klarnet Kursu İzmir

İletişime Geçin

Haftanın 7 günü açık olan sanat merkezimize 09:00-23:00 saatleri arasında istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil Mahallesi Metin Henkoğlu Caddesi No:22/A Gaziemir

info@artcraftakademi.com
0507 920 74 57