ArtCraft Akademi Blog

6 Madde İle Solo Nasıl Atılır Öğrenin

Çoğu kişinin isteğidir solo gitar çalmak,grubunun vazgeçilmezi olmak ve tüm gözlerini üzerinde toplamak ! Bu yazımızda ArtCraft Akademi gitar kursu İzmir olarak sizlere kısa ve müzik bilgisi olmayan birinin bile rahatlıkla anlayabileceği bir şekilde ” solo atmak ne demek ?” ve “ solo gitar çalmak nedir ?” kavramlarını açıklayacağız.

Kısa Zamanda Solo Atmak İsteyenler İçin Gitar Kursu İzmir

Elektro gitarda solo atmak

Kısa bir geri dönüş yapalım ki eksiklerimiz varsa fark edelim ve solo atmak için gerekli bilgiye geçmeden önceden bu eksiklerimiz üzerinde yoğunlaşalım.

Önceliklikle İzmir gitar kursuna kayıt oldunuz, daha sonra o çok sıkıcı gelen parmak egzersizlerini yapmaya başladınız ;

Parmak kaslarınızın gelişimine önem verin

elektro gitar parmak egzersizi

Elektro gitar parmak egzersizlerinin amacı olabildiğince parmaklarınızı klavyeye dik basmanızı sağlamak ve klavye hakimiyetinizi arttırmaya çalışmaktır. Eğer parmaklarınızı dik basmakta zorlanıyorsanız, elinizde olan egzersizleri parmaklarınızı dik basmaya çalışarak tekrarlamanızda fayda var. Dilerseniz internetten gitar parmak egzersizleri pdf veya gitar parmak egzersizleri tab yazarak bir çok faydalı sayfa bulabilirsiniz.

Hammer on ve pull off üzerine çalışma yapın

Hammer on ve pull off çalışmaları

Evet parmak kontrolünüz iyi bir seviyeye geldi. İlk öğreneceğiniz teknikler olan hammer on ve pull off  nasıl yapılır yada doğru yapabiliyor musunuz öğrenin. Öğretmeninizden bir çok hammer on pull off egzersizi isteyebileceğiniz gibi yine internetten hammer on pull off egzersizi yazarak onlarca faydalı egzersize ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tele vuruş tansiyonunu iyi ayarlayın

elektro gitar penalama tekniği

Akıcı bir şekilde melodi yaratmak için belki de gitarın en temel tekniği olan penalama tekniği üzerinde kendinizi geliştirmeye aralıksız devam edin. Tele vurma kuvvetinizi minimuma indirdiğiniz zaman daha akıcı ve patlama yapmayan sesler duyarak hızlıca gitar klavyesinde dolanım yapabildiğinizi fark edeceksiniz.

Gitar nota yerlerini öğrenmenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz.

En önemli madde olan bu son madde de ise gitar üzerinde hangi parçayı hangi egzersizi çalışıyor olursanız olun metronom eşliğinde gerçekleştirmeniz çok daha hızlı seviyenizi yukarılara taşımanızı sağlayacaktır .

Solo Gitar Çalmak Nedir ?

Öncelikle bir parçanın üzerine solo atmak için doğru seslere basmanız gereklidir. Peki o doğru seslere nasıl ulaşılır ?

  • Parçanın orjinal akor veya rifflerine bakarak parçanın tonunu belirledikten sonra da solo atabilirsiniz.
  • Ya da parça çalarken iyi dinlemeniz ve gitarda bastığınız notaların o seslerle uyumlu olup olmadığına karar verdikten sonra yine parçanın tonunu bulabilirsiniz.

Parçanın tonuna karar verdikten sonra minör gam, majör gam veya türetilmiş versiyonları olan pentatonik,blues gibi gamların klavye açılımlarını bilmelisiniz ya da çok fazla kalıp bilgi öğrenmek istemiyorum diyenler için parçanın tonuna karar verdikten sonra gitar üzerinde yürüyüşler yaparak da hangi seslere basabileceğinizi öğrenebilir ve rahatlıkla solo atabilirsiniz.

Gitar klavyesinde gam bilgisi

gitar klavyesi nota bilgisi

Güzel bir melodi oluşturmak, dinlediğiniz bir parçaya eşlik edebilmek ya da doğaçlama sola atabilmenin yolu gitar klavyesi üzerindeki nota bilginizden geçiyor. Gitar klavyesi üzerindeki notalara ne kadar hakim olursanız, ilgili müziğe ait gamın notalarını gitar klavyesi üzerinde egzersizler yaparak rahatlıkla çalabilirsiniz.

Temel olarak başlangıç için majör gam ve minör gam çalışmaları yapmanız daha sonrasında ise bunları minör pentatonik,blues gibi diğer kalıplarla birleştirmeniz müzikal anlamda sizleri oldukça geliştirecektir.

Majör gam nedir veya minör gam nedir diye merak ediyorsanız bağlantıya tıklayarak bu konu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 

İletişime Geçin

Haftanın 7 günü açık olan sanat merkezimize 09:00-23:00 saatleri arasında istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil Mahallesi Metin Henkoğlu Caddesi No:22/A Gaziemir

info@artcraftakademi.com
0507 920 74 57