ArtCraft Akademi Blog

Baget Nasıl Tutulmalı ?

Bateri Nasıl Çalınır ? Bateri Bageti Nasıl Tutulur ?

Her enstrümanın veya bir parçasının standartlaşmış tutuşları mevcuttur. Zaman içerisinde pratik yaptıkça enstrüman üzerinde hakimiyetiniz artacak ve kendinize ait bir tutuş pozisyonu sergileyeceksiniz. Örneğin bir baget nasıl tutulur ? Düşünün ki onlarca kişi bateri egzersizi yapıyor ve bu nedenle zaman içerisinde her biri kendine ait bir tutuş pozisyonu sergiliyor. Burada unutmamanız gereken tek önemli nokta ;

  • Baget nasıl tutulur“un cevabını başka birinde aramamalısınız. O kişinin tekniğini beğeniyor olabilirsiniz ancak önemli olan şey sizin rahat etmenizdir. Başka bir müzisyenin bageti nasıl tuttuğu önemli değil sizin bateri çalışma pedin de çalışırken ya da bateri üzerinde çalışırken kendinizi rahat ve konforlu hissetmenizdir.

Bateri Çalarken Kendi Tekniğinizi Geliştirin !

Şimdi sizlere bateri kursu İzmir‘e yeni başlayan biri için izlediğimiz tekniklerden bahsedelim. Az önce de belirttiğimiz gibi her enstrüman için standartlaşmış tutuş pozisyonları vardır. Bateri de ise standartlaşmış bu pozisyona ” German Grip” adı ile anılan Alman tekniğidir.

Baget Tutuş Şekilleri

Bateri Kursu Gaziemir

Bateri Kursu Gaziemir

German grip tekniğinde baş parmak ve işaret parmağı bagetin denge merkezi olan orta noktasından bastırmadan tutmalı ve diğer parmaklar ise bateri çalışma pedine vurup seken bagetin elinizden çıkmaması için sıkmadan kavramalıdır. Kollarınızı vücut pozisyonunuza göre normal bir şekilde açmalı, sağ ve sol el ile kavranan bagetin üçgen pozisyonunu koruması sağlanmalıdır. Bateri çalımına geçince ise çalışmalarınızı dinlediğiniz parçaları kulaktan çıkarmanın yanı sıra bateri notalarına bakıp yapmanız yine bir çok açıdan önemlidir.

Doğru Baget Tutuşunun Sağladığı Faydalar Nelerdir ?

  • Büyük çoğunluğumuz çaldığımız enstrümanda hızlı olmayı ister. Eğer sizde bateriyi hızlı ve akıcı bir şekilde çalmak istiyorsanız baget tutuşunuzu olabildiğince yumuşak yapmalısınız. Aksi takdir de elleriniz, omuzlarınız kısacası vücudunuz kasılacak ve kendinizi rahatsız hissedeceksiniz. Bageti doğru tuttuğunuzda ise vuruş hızınız artacak, kasılmalar ortadan kalkacak, elinizde rahatça hareket eden bagetin tepkileri elinizi acıtmayacak ve en önemlisi ise tuşeniz olabildiğince düzgün olacaktır.

 Baget Tutuşunuz Gayet Güzel Peki Bateri Önünde Nasıl Oturmalısınız ?

İzmir bateri kursu temelinde gösterilen ve öğrencinin kavraması sağlanan oturuş pozisyonu şu şekildedir ;

  • Kollarınız omuz hizasında açılmalı
  • Bageti tutarken elleriniz kasılmamalı
  • Bacaklarınızı diz kapaklarından doksan derece kırmalı ve ayaklıklara o şekilde basmalısınız
  • Bateri ile aranızdaki mesafeyi, bageti zillere vuracağınız zaman oturduğunuz yerden ayrılmamalı ve vücudunuzu kasmamalısınız

ArtCraft Akademi bateri kursu İzmir ailesine sizleri bekliyoruz.

 

Ayrıca izlemek isteyenler için baget kontrolü nasıl yapılmalıdır adlı mükemmel bir video ;

İletişime Geçin

Haftanın 7 günü açık olan sanat merkezimize 09:00-23:00 saatleri arasında istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Gazi Mahallesi Önder Caddesi Sinema Sokak Atmaca İş Hanı No :2 Kat: 1 İzmir / Gaziemir

info@artcraftakademi.com
0507 920 74 57