ArtCraft Akademi Blog

Baget Nasıl Tutulmalı ?

Bateri Nasıl Çalınır ? Bateri Bageti Nasıl Tutulur ?

Her enstrümanın veya bir parçasının standartlaşmış tutuşları mevcuttur. Zaman içerisinde pratik yaptıkça enstrüman üzerinde hakimiyetiniz artacak ve kendinize ait bir tutuş pozisyonu sergileyeceksiniz. Örneğin bir baget nasıl tutulur ? Düşünün ki onlarca kişi bateri egzersizi yapıyor ve bu nedenle zaman içerisinde her biri kendine ait bir tutuş pozisyonu sergiliyor. Burada unutmamanız gereken tek önemli nokta ;

  • Baget nasıl tutulur“un cevabını başka birinde aramamalısınız. O kişinin tekniğini beğeniyor olabilirsiniz ancak önemli olan şey sizin rahat etmenizdir. Başka bir müzisyenin bageti nasıl tuttuğu önemli değil sizin bateri çalışma pedi de çalışırken ya da bateri üzerinde çalışırken kendinizi rahat ve konforlu hissetmenizdir.

Bateri Çalarken Kendi Tekniğinizi Geliştirin !

Şimdi sizlere bateri kursu İzmir‘e yeni başlayan biri için izlediğimiz tekniklerden bahsedelim. Az önce de belirttiğimiz gibi her enstrüman için standartlaşmış tutuş pozisyonları vardır. Bateri de ise standartlaşmış bu pozisyona ” German Grip” adı ile anılan Alman tekniğidir.

Baget Tutuş Şekilleri

Bateri görseli

German grip tekniğinde baş parmak ve işaret parmağı bagetin denge merkezi olan orta noktasından bastırmadan tutmalı ve diğer parmaklar ise bateri çalışma pedine vurup seken bagetin elinizden çıkmaması için sıkmadan kavramalıdır. Kollarınızı vücut pozisyonunuza göre normal bir şekilde açmalı, sağ ve sol el ile kavranan bagetin üçgen pozisyonunu koruması sağlanmalıdır. Bateri çalımına geçince ise çalışmalarınızı dinlediğiniz parçaları kulaktan çıkarmanın yanı sıra bateri notalarına bakıp yapmanız yine bir çok açıdan önemlidir.

Her ne kadar standart baget tutuşu bu şekilde de olsa zaman içerisinde bateri çalışarak bu enstrüman üzerindeki hakimiyetinizi arttırmanız ile beraber kendinize ait bir tutuş şeklide kullanabilirsiniz. German grip tekniği ile başlamanın nedeni başlangıç için en rahat baget tutuşuna sahip olmasıdır.

İzlediğiniz konser videolarında ya da eğitim videolarında herkesin farklı bir baget tutuşuna sahip olduğunu fark etmişsinizdir. Caz müzikte ayrı metal müzikte ayrı olması ile birlikte aynı tarz müziği yapan farklı müzisyenlerin dahi teknikleri farklıdır. Disiplinli bir çalışma ile siz de kendinize ait bir baget tutuşuna sahip olabilirsiniz.


Baget Nasıl Tutulur

Baget tutuşu nasıl olmalı

Bagetleri tutarken elleriniz ile çok sıkmamaya çalışın. Herhangi bir bateri parçasına ya da çalışma pedine vurduğunuz zaman gereğinden fazla sıkmanız avuç içiniz ve bileğinizde bir baskı oluşturacaktır.

Hem elinizden çıkmayacak bir biçimde tuttuğunuzdan hem de aşırı bir kuvvet uygulayarak bagetleri sıkmadığınızdan emin olun. Metronom ile yavaş çalışmalar sırasında yanlış tutuş size bir sorun çıkarmayacaktır ancak hızı arttırdığınız anda geri tepmeyi kısıtladığınız için elinizde ağrılar başlayabilir bu nedenle çalışmalarınız sırasında baget tutuşunu doğru yaptığınızdan emin olun.


Doğru Baget Tutuşunun Sağladığı Faydalar Nelerdir ?

  • Büyük çoğunluğumuz çaldığımız enstrümanda hızlı olmayı ister. Eğer sizde bateriyi hızlı ve akıcı bir şekilde çalmak istiyorsanız baget tutuşunuzu olabildiğince yumuşak yapmalısınız. Aksi takdir de elleriniz, omuzlarınız kısacası vücudunuz kasılacak ve kendinizi rahatsız hissedeceksiniz. Bageti doğru tuttuğunuzda ise vuruş hızınız artacak, kasılmalar ortadan kalkacak, elinizde rahatça hareket eden bagetin tepkileri elinizi acıtmayacak ve en önemlisi ise tuşeniz olabildiğince düzgün olacaktır.

 Baget Tutuşunuz Gayet Güzel Peki Bateri Önünde Nasıl Oturmalısınız ?

Bateri önünde nasıl oturulur

İzmir davul kursu temelinde gösterilen ve öğrencinin kavraması sağlanan oturuş pozisyonu şu şekildedir ;

  • Kollarınız omuz hizasında açılmalı
  • Bageti tutarken elleriniz kasılmamalı
  • Bacaklarınızı diz kapaklarından doksan derece kırmalı ve ayaklıklara o şekilde basmalısınız
  • Bateri ile aranızdaki mesafeyi, bageti zillere vuracağınız zaman oturduğunuz yerden ayrılmamalı ve vücudunuzu kasmamalısınız

Baget nasıl tutulur bir de videoda göreyim diyorsanız 2 dakikanızı ayırarak aşağıdaki videoyu da izledikten sonra rahatlıkla doğru tekniklerle baget tutabilirsiniz ;

İletişime Geçin

Haftanın 7 günü açık olan sanat merkezimize 09:00-23:00 saatleri arasında istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil Mahallesi Metin Henkoğlu Caddesi No:22/A Gaziemir

info@artcraftakademi.com
0507 920 74 57