ArtCraft Akademi Blog

Bağlama Nedir ?

Bağlama ya da diğer adı ile saz telli çalgılar grubunun bir üyesi olmakla beraber Türk Halk Müziğinde en çok kullanılan enstrümandır. Kişinin istediği tarza göre mızrap veya parmak ile çalınır. Parmak ile bağlama çalınması tekniğine şelpe denilmektedir. Türk Halk Müziğinde en çok tercih edilen bağlamayı kısa sürede öğrenmek ve parça çalmak istiyorsanız ArtCraft Akademi bağlama kursu İzmir olarak sizinle bu keyifli müzikal yolculukla birlikte yürümekten mutluluk duyacağız.

Bağlama Nedir Ve Özellikleri Nelerdir ?

Bağlama ailesi üyeleri 

Bağlama Nedir ?

Bağlama Nedir ?

Kullanım amacı ve sizin istediğiniz yöreye göre farklı tür boyutları bulunmaktadır. Aşağıda yazılanlar günümüzde en çok tercih edilen bağlama türleridir ;

  • En küçük boy -> Cura
  • Kısa kol bağlama -> Çöğür
  • Uzun kol bağlama -> Tambur
  • Büyük boy bağlama -> Divan sazı
  • En büyük boy bağlama -> Meydan sazı

Genel olarak bağlama parçalarına göre isimlendirilirse sap,tekne ve göğüs olmak üzere 3 ana kısımdan oluşur. Tekne kısmının yapımında dut,kestane,ardıç,gürgen veya ceviz kullanılabilirken göğüs kısmında ladin,sap kısmında ise gürgen tercih edilir. Yapıldığı ağaç nedeni ile ton farkı gösterdiği için bağlamayı alırken denemenizde fayda vardır.

Yapabilir miyim diye düşünmeyin İzmir bağlama kursları ile siz de çalabilirsiniz !

Uzun Sap Mı Kısa Sap Mı ?

Uzun sap bağlama ve kısa sap bağlama 

  • Uzun sap bağlama da  tavır adı verilen çalma şekilleri bulunmaktadır. Ancak kısa sap bağlama da klavye yapısı buna uygun değildir.Bu nedenle başlangıç bağlama eğitiminizi tamamladığınız da tavır çalmak istiyorsanız uzun sap bağlama tercih etmeniz sizin için daha faydalı olacaktır.
  • Kısa sap çalımı boyundan dolayı kolaydır. Bağlama klavyesinde yürüyüş yaparken çok zorlanmazsınız ve çoğu nota üst üste bulunmaktadır. Daha kolay çalınabildiği için uzun sapa göre daha popülerdir.
  • Uzun sap daha fazla oktav barındırdığından eğer vokal eşlikli bir çalışma varsa, söyleyen kişinin ses tonuna göre bağlama klavyesinde basabileceğiniz nota sayısı kısa sapa göre daha fazla olduğundan bir avantajdır.
  • Uzun sap bağlama çalan birisi kısa sağ bağlamayı rahatlıkla çalabilir ancak kısa sağ bağlama çalan birinin uzun sap bağlamayı çalması için biraz çaba göstermesi gerekmektedir.

Uzun sap bağlama da kaç perde vardır -> 23 perde vardır

Kısa sap bağlama da kaç perde vardır -> 18 perde vardır.

Ayrıca unutmamanız gereken bir başka önemli nokta, çalışmalarınızı uzun sap bağlama nota yerlerini veya kısa sap bağlama nota yerlerini bilerek yapmanız aynı zamanda uzun sap bağlama akordu veya kısa sap bağlama akordu düzgün yaparak çalışmanız seslerin kulağınıza düzgün oturmasını sağlayacaktır.

 

Ayrıca bağlamada solo nasıl atılır merak edenler için ;

İletişime Geçin

Haftanın 7 günü açık olan sanat merkezimize 09:00-23:00 saatleri arasında istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Gazi Mahallesi Önder Caddesi Sinema Sokak Atmaca İş Hanı No :2 Kat: 1 İzmir / Gaziemir

info@artcraftakademi.com
0507 920 74 57