ArtCraft Akademi Blog

Bateri Çalmayı Ne Kadar Sürede Öğrenebilirim ?

Bateri çalmak istiyorsunuz fakat aklınıza ilk gelen şey bateri ne kadar sürede öğrenilir sorusu mu? Hiç korkmayın! Öncelikle bateri öğrenmek için illa ki bir süreye ihtiyacınız yok. Bateri çalmayı öğrenmek için öncelikle aklımızdan bateri kaç ayda öğrenilir, bateri çalmak zor mu? Bateri çalmak ne kadar sürede öğrenilir? bateri öğrenmek ne kadar sürer? Gibi soruları siliyoruz.

Ama sorumun cevabı burada yok diye de düşünmeyin. Yazımızın devamında sizler için bu soruların hepsini cevaplıyor olacağız. Siz sadece şu anda bu soruları unutun birazdan biz size hatırlatacağız.

Bateri Çalmanın Faydaları Nelerdir ?

Öncelikle size bateri çalmanın faydaları hakkında kısa bir bilgilendirme yapalım mı? Evet başlıyoruz. Bateri öğrenmek için öncelikli olan istektir unutmayalım. Bateri çalmayı öğrenmek bireyde ritim duygusunu kazandıran, beyin ve vücut kaslarının gelişimini sağlayan, müzik kulağının gelişmesinde etkili olan ve daha nice kendisine faydalı olacak bir çok özelliğini geliştirmesini sağlar. Bunlar haricinde bateri çalmanın faydaları hakkında aşağıda incelemeniz ve referans alabileceğiniz bir kaç madde de mavcut.

  • Sinirsel hastalıkları bulunan kişilere önerilen bateri kişinin kas kontrolü üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Sadece kas kontrolü olarak değil de rehabilitasyon merkezlerin de dahi kişinin maddeye duyduğu bağımlılığı bateri egzersizleri ile ortadan kaldırılabilmektedir.
  • Beynin her iki yarım küresi de aktif olarak kullanıldığından yaratıcı zekayı güçlendiriyor.
  • Her şeyden önemlisi sosyal bir müzik aleti olduğu için kendinizi ait hissetme duygusu.
  • Stresten uzaklaşmak için bire bir enstrüman.

Evde baterim yok diye üzülmeyin, kovalardan bile kendinize bateri yapabilirsiniz, nasıl mı, işte böyle; evde kendine bateri yapmak
Ben evde kendi baterimi yaparım yapmasına da, bir de eve şöyle iş görecek hesaplı bir bateri alsam diyorsan da bu yazıyı ziyaret edebilirsin; uygun fiyatlı ve kaliteli bateri satın almak

Bateri Çalmanın Yaşı Nedir ?

bateri çalmanın yaşı nedir

Bu arada aramızda yaşça büyük kişiler varsa da “artık benden geçti” diye düşünmesin! Hayatın her anında olduğu gibi sanatın her dalında da dolayısıyla bateri özelinde konuşursak bateri öğrenme yaşı da yoktur. Her yaştan birey kendi hayalleri için veya kişisel gelişimi için, hiçbiri değilse dinlediği şarkıları bateri ile çalabilmek için bateri kursuna gidip bateri eğitimi alabilir.

Bateri Çalmak İstiyorum ve Bateri Öğrenmek Ne Kadar Sürer ?

Bateri Öğrenmek

Evet şimdi herkesin merak ettiği o soruya geldik. Bateri kursuna başladım bateri öğreniyorum ama bu bateri ne kadar sürede öğrenilir? Bateri öğrenmek için önceliğimiz biraz tutam sabır olacaktır. Sonrasında düzenli çalışma ile çok kısa sürede istediğiniz parçaları çalabiliyor durumuna geleceksiniz. Ama illa ki bir süre verin diyorsanız eğer düzenli çalışır, bateri üzerindeki hakimiyetinizi arttırırsanız ilk ayın sonunda basit ritimlerle parça çalmaya başlıyor olacaksınız. Bateri çalmaya başlamanın ilk adımı bagetleri doğru tutmaktır, bir çift baget alarak evde ufak ufak çalışmaya başlayabilirsiniz, baget nasıl tutulur işin doğrusunu da buradan öğrenebilirsiniz; baget nasıl tutulur?

Stres Atmak İstiyorsanız Bateri Tam Size Göre

bateri

Bateri çalmak istiyorum ancak bateri çalmak zor mu diyorsanız sizlere şunu söyleyebiliriz. Bateri çalmak için vücudunuzdaki tüm uzuvların koordineli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Bateri çalışma pedinde düzenli çalışma yapıp baget kontrolü elde edildikten sonra pedalları kullanmayı öğreniyor ve bunları birleştiriyorsunuz.

Çok kısa bir süre alan bu çalışmaların ardından birçok parçaya eşlik edebilecek ritm egzersizlerini öğreniyor ve doğaçlama dahi çalabilecek seviyeye geliyorsunuz. Ben çok hızlı bateri çalmak istiyorum diyorsan şunları da göz önünde bulundurmalısın; hızlı bateri nasıl çalınır

Daha kısa sürede istediğiniz bateri parçalarını çalabilmek için öncelikle baget kontrolünüzü geliştirmeli ardından bateri karşısında çeşitli ritm kalıplarını öğrenmeli ve bol bol tekrar etmelisiniz. Kick kullanımı, hi- hat kullanımı, crash kullanımı üzerine bolca vakit harcamalı ve her öğrendiğiniz bilgiyi parçalara eşlik ederken kullanarak aktif öğrenme denilen metodu kullanmalısınız.

Tüm kalıpları, atak ve süsleme çeşitlerini bildiğiniz de dahi hala basit parçalara eşlik ederken sorun mu yaşıyorsunuz ? Korkmayın ! Bunun temel nedeni sadece kalıplar üzerine yoğunlaşmanızdan kaynaklanıyor. Bir süre bu tarz çalışmaya ara verin ve zor da olsa doğaçlama çalışarak bu zamana kadar öğrendiklerinizi kullanmaya çalışın. Kısa bir süre sonra aslında ne kadar iyi çaldığınızı fark edeceksiniz !

Ayrıca bateri çalmayı düşünen ancak doğru baget tutuş tekniği nedir diye düşünen kişiler için doğru baget tutuşu adlı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bateri çalmayı öğrenmenin süresi kişiden kişiye ve bateri çalışma şartlarına göre değişiklik göstermektedir. Düzenli bir çalışma programı ile bateri çalmaya başladıysanız ilk ayın sonundan itibaren temel ritmler üzerinden bir çok parçaya eşlik edebilecek seviyeye gelebilirsiniz. Bunun yanı sıra öğrendiğiniz ve öğreneceğiniz teknikleri geliştirdikten sonra, daha akıcı ve daha seri bir şekilde bateri çalmaya başlamanız ile birlikte birçok parçaya eşlik etmenin yanı sıra kendiniz de rahatlıkla süslemeler ve ataklar ekleyebileceksiniz.

Evde Bateri Öğrenmek, Başlangıç Bateri Fiyatları

Bateri kursu almak yerine evde bateri öğrenmek benim için daha avantajlı diyorsanız burada öncelikle evinize bateri almanız gerekiyor. Burada dikkat etmemiz gereken şey dijital bateri mi akustik bateri mi tercih edeceğiniz. Eğer bateriyi kuracağınız kısım oluşabilecek gürültü bakımından sıkıntılı ise dijital bateri tercih etmelisiniz. Fakat böyle bir sıkıntınız yoksa tabiki tercihiniz akustik bir bateri olmalıdır.

 

Peki bateri ne kadar? Ortalama evde çalışabileceğiniz sıfır bir dijital bateri 2000TL civarında olacaktır. Ama bateri çalmaya başlarken sıfır bateri almak yerine ikinci el bir bateri almak sizin için çok daha iyi olacaktır çünkü enstrümanı tanırken oluşabilecek arızalarda maliyeti düşürmüş olursunuz. 1000TL ile 1500 TL arasındaki bir bütçe ile başlangıç seviyesi, sizi orta ve kısa vadede götürebilecek bir dijital bateri bulmak mümkün.

 

Seviyeniz ilerledikçe daha yüksek model bir dijital bateriye geçiş yapılabilir veya akustik bir bateri ile devam edilebilir.

Editör Tavsiyesi: Eğer İzmir bateri kursuna başlarken hemen bateri almak istemiyorsanız akıllı telefonunuzun marketinden bir çok bateri çalma programı edinebileceğinizi ve oradan egzersiz yapabileceğinizi unutmayın.

 

İletişime Geçin

Haftanın 7 günü açık olan sanat merkezimize 09:00-23:00 saatleri arasında istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil Mahallesi Metin Henkoğlu Caddesi No:22/A Gaziemir

info@artcraftakademi.com
0507 920 74 57