ArtCraft Akademi Blog

Elektro Gitar Teknikleri Nelerdir ?

Solo gitar teknikleri arasında en çok ilgi çeken tekniklerden biri de tapping tekniğidir.  Tapping kelime anlamı olarak dokunma anlamına gelmektedir ve elektro gitar üzerinde kullanımı da bu şekilde gerçekleşir. ArtCraft Akademi gitar kursu İzmir Gaziemir olarak sizlere bu yazımızda tapping nasıl yapılır bundan bahsedeceğiz.

İzmir gitar kursu ücretsiz deneme derslerine katılmak için randevu almanız yeterli. İletişim bilgilerimiz aşağıda verilmiştir.

Ücretsiz Deneme Dersi

Ücretsiz Deneme Dersi

mail yolu iletişime geçmek isteyenler için mail adresimiz ; info@artcraftakademi.com

Gitar Dersi İzmir İle Gitar Tapping Tekniğini Öğren

Tapping nasıl yapılır ?

Tapping nasıl yapılır ?

Tapping denilince akıla ilk gelen enstrüman elektro gitar olsa da aslında tüm telli enstrümanlarda bu teknik kullanılabilir. Örnek vermek gerekirse bağlamada da yaygın olarak kullanılan bu tekniğin bağlama çalan kişiler arasındaki adı şelpe tekniğidir, diğer bir yandan Paganini de bu tekniği keman üzerinde en iyi kullanan sanatçılardan biridir.

Tapping kullanırken oluşturacağınız melodi önemlidir. Her iki elinde aktif olarak kullanıldığı bu teknikte aynı zamanda bolca hammer on ve pull off tekniklerinden de faydalanılır. Genel olarak tapping çalışmalarınızı melodik bir yürüyüş elde etmek için şu şekilde kullanabilirsiniz ;

Örneğin üzerine solo atacağınız parçada kullanılan akorlardan biri Do majör akoru olsun. Do majör akoru incelenirse Do – Mi – Sol seslerinden oluşur. Ritm gitar Do majör akorunu ya da power akorunu ( power chord ) bastığında en alt telde işaret parmağınız 8.perde de Do notasında,yüzük parmağınız 12.perde de olan Mi notasında ve tapping uygulayacağınız elinizin işaret ya da orta parmağını kullanarak 15.perde de bulunan Sol notasına vurabilirsiniz.

Tapping tekniğinin en belirgin ve etkileyici örneklerinden biri Ozzy Osbourne’un Crazy Train parçasında bulunmaktadır. Dilerseniz aşağıdan videosunu izleyebilir ve tapping tekniği nasıl yapılır öğrenebilirsiniz.

İletişime Geçin

Haftanın 7 günü açık olan sanat merkezimize 09:00-23:00 saatleri arasında istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil Mahallesi Metin Henkoğlu Caddesi No:22/A Gaziemir

info@artcraftakademi.com
0507 920 74 57