ArtCraft Akademi Blog

Elektro Gitar Tekniklerini Tanıyalım

ArtCraft Akademi elektro gitar kursu İzmir olarak sizlere bu yazımızda elektro gitar tekniklerinden biri olan tremolo picking hakkında genel bilgiler vereceğiz. Gitar dersi İzmir‘e katıldığınızda derste öğreneceğiniz ilk teknik alternate pickingtir. Alternate picking genel olarak bir alt bir üst ya da bir üst bir alt vuruş şeklinde gerçekleşmektedir.

Tremolo picking, alternate pickingin bir üst seviyesi denilebilir. Bu gitar tekniklerine geçmeden önce ilk olarak tuşenizi yani tele vuruş kuvvetinizi kararlı bir şekilde kullanabildiğinizden emin olun.

Pena kullanma kabiliyetinizi geliştirmek için gitar teknikleri pdf dosyası indirebilir ya da bir müzik evinden gitar teknikleri kitabı satın alabilirsiniz. Pena kullanımı geliştirmek mekanik bir çalışma süreci olacağından çalışmalarınızı metronom ile yapmanız daha hızlı bir şekilde seviye atlamanıza yardımcı olacaktır.

Ücretsiz Deneme Dersi

Ücretsiz Deneme Dersi

 

 

 

 

 

Siz hala kendinize ait bir enstrüman bulmadınız mı ? Belki de gitar kursu İzmir sizin aradığınız yerdir. Kampanyalardan yararlanmak ve ücretsiz deneme derslerine kayıt olmak için geç değil !

Tremolo Picking Nedir ?

Tremolo picking nedir ?

Tremolo picking nedir ?

Tremolo picking herhangi bir enstrümanda bir nota veya bir yürüyüşün hızlı bir şekilde çalınmasına denilmektedir. Kemanda Vivaldi’nin Four Season – Summer parçasının girişi ya da Dick Dale – Misiriou en bilindik tremolo çalım örnekleridir.

Genel müzik içerisinde tarzlara yönelik nerede kullanılır sorusu içinse metal müzik türü içerisinde shred tekniği adı verilen gitar klavyesini tarama işlemi de bir çeşit tremolo picking çalışmasıdır. Çok geniş bir yelpazede incelenmesi gereken bu tekniği kullanırken yapılması gereken çalışma yöntemi şu şekildedir ;

  • Öncelikle gitar klavyesini mümkün olduğunca çok fazla kullanmanızı sağlayacak bir egzersiz bulun.
  • Egzersizi alternate picking ve metronom yardımı ile ezberleyin
  • Bu süreç zarfında hızınızı belirli aralıklarla arttırın ancak hızınızı arttırdıkça kesinlikle tele vuruş kuvvetiniz sertleşmesin.
  • En çok yapılan hatalardan biri yüksek çalma hızlarında tele vuruş kuvvetinin artmasıdır.
  • Tremolo picking bir çok gitarist tarafından farklı şekillerde kullanılarak çalınır. Yngwie Malmsteen parmak hareketi ile çalarken John Petrucci ise sağ elinin serçe parmağını gitarın arka manyetiği altına koyarak destek alır ve bilekten penalama yapar.
  • Siz de çalışmalarınız süresince kendi tekniğinizi geliştirecek ve bu yolda ilerleyeceksiniz.

Son olarak enstrüman çalmanın sabır işi olduğunu unutmayın. Yeterli zamanı ayırarak en verimli çalışma planı ile her enstrümanı çalabilirsiniz.

Aşağıda Dream Theatre grubunun gitaristi John Petrucci ve Trivium grubunun gitaristi Matt Heafy’nin kendi pena tekniklerini anlattığı videoyu izlemenizi tavsiye ediyoruz.

İletişime Geçin

Haftanın 7 günü açık olan sanat merkezimize 09:00-23:00 saatleri arasında istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil Mahallesi Metin Henkoğlu Caddesi No:22/A Gaziemir

info@artcraftakademi.com
0507 920 74 57