ArtCraft Akademi Blog

Gitar Akordu Nasıl Yapılır ?

En çok dikkat edilmeyen konulardan biri gitarın akordudur.. Hatta çoğu kişi gitarın akort kaçırmadığını düşünür ve bu nedenle gitar akort nasıl yapılır araştırmamaktadır. Seslerin kulağınıza doğru oturması açısından akortlu bir enstrüman çalmak sizin için her zaman daha sağlıklıdır. ArtCraft Akademi gitar kursu İzmir olarak sizlere bu yazımız da gitar akordu nasıl yapılır ve gitar akort etmek için program önereceğiz.

Ücretsiz gitar kursu İzmir deneme derslerimize katılmak için 0507 920 74 57 numarasını arayarak randevu alabilirsiniz. Çekinmeyin denemesi bedava !

Gitar Kursu İzmir İle Gitarınızın Akordunu Hemen Yapabilir Sınırsız Müziğe Devam Edebilirsiniz

Gitar Nasıl Akort Edilir ?

Gitar Nasıl Akort Edilir ?

Gitarı sıcak bir ortamda bırakmak, soğuk bir ortamda bırakmak hatta zaman içerisinde kullanıma bağlı tellerinde gevşeme olması muhtemeldir. Sağlıklı bir kulak gelişimi için gitarınızın akordunun sürekli bulunması gerekmektedir.

Gitar Akordu Nasıl Yapılır ?

Sahip olduğu standart akort diziliminin bozulması sonucu gitarın kulakçıklarının sıkılması, gevşetilmesi ile tekrar aynı seslerin elde edilmesi işlemine akort etme denmektedir. Burada bir not düşmek gerekli o da gitarın akordunu yapmak demek standart akort düzenine getirmek demek değildir. Birden fazla gitar akort düzeni mevcuttur, bu yazıda standart dizilimi ele alarak tekrar akort etmektedir.

Gitarınızın temel akort düzeni sizin de bildiğiniz gibi 1.telden 6.tele sırası ile ;

Mi  – Si  – Sol  – Re  – La  – Mi  ‘dir.

Dijital Akort Aleti Kullanılarak Gitar Nasıl Akort Edilir ?

Gitar çalmaya yeni başladıysanız gitarın akordu nasıl yapılır düşüncesinden kurtulamazsınız ve gitar çalmaya yeni başladığınız için kulaktan akort etmeniz bir hayli zor olacaktır. Bunu yanı sıra yanında bir akort aletinin bulunması her koşulda sağlıklı bir şekilde gitarınızı akort etmenizi sağlayacaktır. Dilerseniz İzmir gitar kursumuza gitarınızı getirerek de gitarınızın akordunu yaptırabilirsiniz.

Dijital akort aletlerinin üzerinde notaların ismini görmeniz pek olası değildir. Bunun yerine Batı sistemli notasyona dayalı harfler görünmektedir. Şimdi sizlere notaların harf karşılığını gösterelim.

Do (C) – Re (D) – Mi (E) – Fa (F) – Sol (G) – La (A) – Si (B) – Do (C)

Dijital akort aletinizi gitarınızın baş kısmına tutturarak ya da dizinizin üzerinde tutarak her tele tek tek vurmanız ve akort aletinin bu sesi algılaması gerekmektedir. Her tele vurmanız sonucu dijital akort aleti sesi algılar ve size o teli sıkmanız ya da gevşetmeniz şeklinde uyarı verir. Sizde bu işlemi gerçekleştirerek gitarınızın akordunu yapabilirsiniz.

Ap tuner kullanılarak gitar nasıl akort edilir merak edenler için ;

İletişime Geçin

Haftanın 7 günü açık olan sanat merkezimize 09:00-23:00 saatleri arasında istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil Mahallesi Metin Henkoğlu Caddesi No:22/A Gaziemir

info@artcraftakademi.com
0507 920 74 57