ArtCraft Akademi Blog

Gitar Bakımı Nasıl Yapılır ?

Genel olarak hangi enstrümanı çalıyor olursanız olun zaman içerisinde enstrüman performansında düşüşler görülmektedir. Bunun temel nedeni bakımlarını zamanında yapmamaktır. Bu yazımızın içeriğinde paylaşacağımız bilgiler ile belirli zamanlarda gitar bakımını yapmanız durumunda enstrümanı daha verimli kullanabilecek ve gitardan elde edilen tonda gözle görülür bir farkı hissedeceksin.

Bu yazıyı okuduğunda öğreneceğin bilgileri aşağıda başlıklarla belirtiyoruz. Böylelikle hangisi hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsan zaman harcamadan ilgili konuyu okuyabilirsin.

İşte o başlıklar  ;

 • Neden gitar bakımı yapmalıyım ?
 • Klasik gitar bakımı nasıl yapılır ? ( aslında tüm gitarlar )
 • Gitar bakımı nerede yapılır ?
 • Gitar bakımını evde kendim yapabilir miyim ?
 • Gitar teli bakımı nasıl yapılır ?
 • Gitar bakım setlerini nereden temin edebilirim ?

Neden gitar bakımı yapmalıyım ?

gitar bakımı neden yapılırGitar bakımı hakkında oldukça fazla soru alıyoruz ve bunlar genellikle ” hangi gitar bakım setini kullanmalıyım ? ” ya da ” ne kadar sürede bir gitar bakımı yapmalıyım ? “şeklinde oluyor.

 • Yazımızın detaylarına geçmeden önce gitar bakımının nasıl yapıldığını değil de neden yapıldığını, yapılmak zorunda olduğunu ifade etmek istiyoruz.
 • Bildiğimiz üzere gitar ağaçtan yapılan ve üzerinde çeşitli plastik ya da metal aksamların bulunduğu  bir enstrüman. Zaman içerisinde gitarın klavyesi ya da diğer parçaları hava ile temas etme sonucu, enstrümanı nemli ortamda bırakma sonucu ya da benzeri sebeplerden biri olduğu anda sorun çıkarmaya başlar. Belki de gitar camiası arasında bilinen en popüler sözlerden biri olan “ abi benim sap ayarı gitti ya ” cümlesini duymuşsundur.

Sap ayarının atması da bir şekilde bakımsızlık ya da düzgün muhafaza edilmemesi sonucunda olmaktadır.

 • Az önce de belirttiğimiz gibi gitar ağaçtan yapılan bir müzik aleti ve bu ağaç zaman içerisinde kurumaya başlamaktadır. Bunun nedenleri arasında gitar çalarken parmaklarımızdan gitar klavyesine geçen kirden tutun da yine belirttiğimiz gibi nemli ortamda bulunma sonucunda gitar üzerindeki gözeneklerin kapanması şeklinde olmaktadır.

Bizim gitar bakımı yapmaktaki amacımız bu gözenekleri sürekli olarak canlı tutabilmek ve gitar klavyesinin rahat bir şekilde nefes alabilmesini sağlamaktır.

Klasik gitar bakımı nasıl yapılır ?

gitar bakımı nasıl yapılır

Gitarın bakımını ikiye ayırabiliriz. İlki kendimizin yapabileceğiz bakım diğeri ise bir gitar luthierinin yapabileceği bakımdır. Bunun nedeni ise gitarın bozulan sap ayarının yapılması için dikkat ve özen gerekmesidir. Gereğinden fazla çevrilen sap ağacı içeriden çatlatabilir ve bir süre sonra gitar yüzeyine doğru ilerlemeye başlar. Su terazisinden faydalanılarak yapılan sap ayarı ciddi bir emek ve ustalık gerektirmektedir.

Bizim yapabileceğimiz bakımlar sırası ile ;

Gitar klavyesini temizleme

 • Genellikle elektro ve akustik gitar için ister gitarı kullanın isterseniz kullanmayın teller zaman içinde paslanmaya başlayacaktır. Hali ile bu şekilde gitar çalmak klavyesini çizecektir. Standart olarak 2 ayda bir gitar tellerini çıkardıktan sonra bir kulak temizleme çubuğunun üzerine damlatılan limon yağı ile gitar klavyesi 2 tur temizlenmelidir. Bu işlem gitar klavyesinin beslenmesini sağlayacaktır.

Gitar teli değiştirme

 • Elektro gitar tel değişimi ya da tüm gitar teli değişimi için teller bir alt bir üst olacak şekilde sökülmelidir. Telleri söktükten sonra klavye bakımını yapabilirsiniz ve klavye kuruduktan sonra yine sırası ile bir alt bir üst olacak şekilde telleri klavyeye geçirmeniz ve kararınca bir gerginliğe ulaşana kadar burguları sıkmanız gereklidir.
 • Unutmayın ki yeni tel takıldığı zaman akort kaçırması kaçınılmazdır.Bu nedenle tellerin hepsini taktıktan sonra manyetiklerin olduğu yerden telleri biraz yukarı doğru elinizle çekmeniz ve tekrar akort etmeniz gereklidir. Akort için dijital tuner veya telefona kurabileceğiniz bir uygulama ile üstesinden gelebilirsiniz.

 

Gitar teli nasıl takılır diye merak ediyorsanız bağlantıya tıklayarak tel değişimi videosunu izleyebilirsiniz.

Klasik gitar tel değişimi

klasik gitar tel düğümü

Elektro ve akustik gitarda yeni takılan teller gitar içerisinde bir pim yardımı ile oturmaktadır. Klasik gitar teli değişiminde dikkat edilmesi gereken kısım ise klasik gitarda bu şekilde telleri tutacak bir pim yuvasının bulunmamasıdır. Takılan tellerin atmaması için yapılması gereken ise klasik gitarın alt eşiğinde telleri düğümlemektir.

Gitar sapına ve gövdesine cila yapmak

 • İnternetten veya bir müzik mağazasından alabileceğiniz gitar cilaları mevcuttur. Gitarın yüzeyini çizmeyecek bir bez yardımı ile teller söküldükten sonra parlatma işlemini yapabilirsiniz.

Elektronik bölgeler için pas sökücü

 • Yine internetten veya müzik mağazalarından alabileceğiniz ve pas sökücüleri sadece sıkmak ve daha sonrasında kuru bir bez ile temizleme işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.
 • Bu yazımızda sizlere gitar teli nasıl değiştirilir,gitar bakımı nasıl yapılır,gitar teli bakımı nasıl yapılır bunlardan bahsettik. Ayrıca bizim yapmamamız gereken bakımları da yazacak olursak sap ayarı ve fret bakımıdır. Allen anahtar yardımı ile yapılan sap ayarı ciddi bir bilgi gerektiren işlemdir ve fazladan çevrilmesi sonucunda çok büyük hasarlara yol açalabilmektedir.

İzmir’de gitar bakımı yapan yerler

 • Gaziemir,Torbalı, Ayrancılar, Hatay,Buca bölgesinden kolaylıkla ulaşabileceğiniz sanat merkezimizde her türlü enstrümanın bakımı bir kaç güç içinde yapılarak teslim edilmektedir.

Detaylı bilgi almak için iletişim numarasından bizlere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Evde gitar bakımı yapmak

evde gitar bakımı yapmak

 • Yukarıda detaylıca incelenen konu başlıklarını okuduktan sonra sen de gitar bakımını rahatlıkla yapabilirsin. Gitar bakımını evde yaparken dikkat edilecek bir iki nokta vardır.
 • Öncelikle gitarın sap ayarı ile ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorsan kesinlikle kendin yapmaya çalışma. Çok daha büyük zararlar ile karşılaşabilirsin.
 • İkinci nokta ise gitarını yakından tanıman olacaktır. Örnek vermek gerekirse ;
 • En çok yapılan hata her gitarı gül ağacı klavyeye sahip sanarak temizlemeye çalışmaktır. Eğer gitarın klavyesi gül ağacı ise rahatlıkla limon yağı ile temizleyebilirsin anca eğer gitarının klavyesinde kullanılan ağaç maple yani akça ağaç ise kesinlikle klavye temizliğinde limon yağı kullanmamalısın. Bunun yerine zippo benzinlerini tercih etmelisin.

Gitar teli bakımı nasıl yapılır ?

 • Ortalama olarak 3 ayda bir tel değiştirmek gerekir ancak bu süreyi biraz daha uzatmak için yapabileceğin bir kaç şey mevcut. Bunlarda ilki ve en etkili olanı gitar tellerini söktükten sonra herhangi bir markanın toz çamaşır detarjanı ile kaynayan suyun içine atıp bir süre beklemektir. İşlem bittikten sonra tel üzerindeki oksitlenme ve yağ lekelerinin gittiğini görebilirsin.

Gitar bakım setlerini temin etmek

 • Gitar bakım setlerini temin etmeden önce gitarın özelliklerini bilmen gerektiğini bir kez daha vurgulamak istiyoruz. Bunun yanı sıra internetten mydukkan,n11 gibi sitelerden temin edebileceğin gibi ” yok hayır kargo bekleyemem diyorsan ” sanat merkezimize bir telefon açıp neye ihtiyacın olduğunu söylemen durumunda aynı gün ürünleri senin için temin edebiliriz.

Gitar kursu İzmir‘e iletmek istediğiniz düşünceleriniz varsa konuşma panelinden yazabilir ya da info@artcraftakademi.com adresine mail atabilirsiniz.

İletişime Geçin

Haftanın 7 günü açık olan sanat merkezimize 09:00-23:00 saatleri arasında istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil Mahallesi Metin Henkoğlu Caddesi No:22/A Gaziemir

info@artcraftakademi.com
0507 920 74 57