ArtCraft Akademi Blog

Gitar Bakımı Nasıl Yapılır ?

Bir insanın nasıl ki doğal ihtiyaçları var enstrümanları da o şekilde kabul etmek gerekir. Sevgi ve ilgi göstermediğiniz takdir de size küserler. Bu yazımızda ArtCraft Akademi gitar kursu İzmir olarak sizlere standart bir gitar bakımı nasıl yapılır onu anlatacağız. Tel değiştirme işlemi içinse elektro gitar teli nasıl takılır, akustik gitar teli nasıl takılır ve klasik gitar telinin nasıl takıldığının yanı sıra sizlere gitar teli takma sırasından da bahsedeceğiz.

Gitar Bakımı Nasıl Yapılır ?

Gitar Bakımı Nasıl Yapılır ?

Gitar Bakımı Nasıl Yapılır ?

 

 

Gitarın bakımını ikiye ayırabiliriz. İlki kendimizin yapabileceğiz bakım diğeri ise bir gitar üstadının yapabileceği bakımdır.

Bizim yapabileceğimiz bakımlar sırası ile ;

Gitar klavyesini temizleme

  • Genellikle elektro ve akustik gitar için ister gitarı kullanın isterseniz kullanmayın teller zaman içinde paslanmaya başlayacaktır. Hali ile bu şekilde gitar çalmak klavyesini çizecektir. Standart olarak 2 ayda bir gitar tellerini çıkardıktan sonra bir kulak temizleme çubuğunun üzerine damlatılan limon yağı ile gitar klavyesi 2 tur temizlenmelidir. Bu işlem gitar klavyesinin beslenmesini sağlayacaktır.

Tel değiştirme 

Elektro gitar tel değişimi için teller bir alt bir üst olacak şekilde sökülmelidir. Telleri söktükten sonra klavye bakımını yapabilirsiniz ve klavye kuruduktan sonra yine sırası ile bir alt bir üst olacak şekilde telleri klavyeye geçirmeniz ve kararınca bir gerginliğe ulaşana kadar burguları sıkmanız gereklidir. Unutmayın ki yeni tel takıldığı zaman akort kaçırması kaçınılmazdır.Bu nedenle tellerin hepsini taktıktan sonra manyetiklerin olduğu yerden telleri biraz yukarı doğru elinizle çekmeniz ve tekrar akort etmeniz gereklidir. Akort için dijital tuner veya telefona kurabileceğiniz bir uygulama ile üstesinden gelebilirsiniz.

Akustik gitar tel değişimi nasıl yapılır için elektro gitar ile aynı aşamaları içermektedir.

Klasik gitar tel değişimi nasıl yapılır içinse yine bir alt bir üst olarak tellerin takılması gereklidir. Klasik gitar telleri alt eşiğe geçirildikten sonra sıkıca düğümlenmeli ve burguların olduğu yerdeki telin geçirilip sıkılacağı parça etrafına özenle yerleştirilmelidir.

Gitar teli nasıl takılır aramalarını youtube veya başka siteler üzerinden yapabilir ve detaylı bir bilgiye ulaşabilirsiniz.

Gitar sapına ve gövdesine cila yapmak

İnternetten veya bir müzik mağazasından alabileceğiniz gitar cilaları mevcuttur. Gitarın yüzeyini çizmeyecek bir bez yardımı ile teller söküldükten sonra parlatmak işlemini yapabilirsiniz.

Elektronik bölgeler için pas sökücü

Yine internetten veya müzik mağazalarından alabileceğiniz ve pas sökücüleri sadece sıkmak ve daha sonrasında kuru bir bez ile temizleme işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere gitar teli nasıl değiştirilir,gitar bakımı nasıl yapılır,gitar teli bakımı nasıl yapılır bunlardan bahsettik. Ayrıca bizim yapmamamız gereken bakımları da yazacak olursak sap ayarı ve fret bakımıdır. Allen anahtar yardımı ile yapılan sap ayarı ciddi bir bilgi gerektiren işlemdir ve fazladan çevrilmesi sonucunda çok büyük hasarlara yol açalabilmektedir.

ArtCraft Akademi İzmir gitar kursları ile sizlerin gitarlarının tel değişimi ve genel bakımlarını yapabilir ve en kısa sürede teslim edebiliriz.

Gitar teli nasıl değiştirilir video olarak izlemek isteyenler için ;

İletişime Geçin

Haftanın 7 günü açık olan sanat merkezimize 09:00-23:00 saatleri arasında istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Gazi Mahallesi Önder Caddesi Sinema Sokak Atmaca İş Hanı No :2 Kat: 1 İzmir / Gaziemir

info@artcraftakademi.com
0507 920 74 57