ArtCraft Akademi Blog

Gitar Hakkında Sık Sorulan Sorular

Gitar çalmak istiyorsunuz ancak aklınızda herkes gibi bazı sorular var. Gitarın nasıl tutulacağından tutun da temiz ses almak ile ilgili ya da ağaç türlerinin gitar üzerine etkisi üzerine. ArtCraft Akademi gitar kursu İzmir olarak bu sorulardan en çok sorulan soruları sizler için topladık ve bir araya getirdik. İzmir gitar kursları ile hız kesmeden öğrenmeye devam !

Gitar Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Gitar Hakkında Sık Sorulan Sorular

Gitar Hakkında Sık Sorulan Sorular

  • Gitar da parmak egzersizleri nasıl yapılır ve nasıl türetilir ?

– Öncelikle gitarda yapmanız gereken parmak egzersizi 1-2-3-4 ve geri dönüşü 4-3-2-1 ‘dir. Sağ ve sol el koordinasyonunu sağlamanın başlangıcı olan bu egzersizi aynı telde perdelerin sonuna dik basarak yapmanız sizi gitar çalma konusunda daha hızlı geliştirecektir. Tek tel üzerinde rahat bir şekilde yapmayana başladığınız bu etüdü aşağıdan yukarı çıkarak veya tam tersi olacak şekilde inerek metronom ile çalışmanız oldukça önemlidir. Daha sonra parmak numaralarını değiştirerek bu egzersizleri kendiniz de çoğaltabilirsiniz.

  • Gitarda parmak isimleri nedir ve nasıl çalınır ?

– Arpej yapan elin parmaklarının isimleri baş parmak p, işaret parmağı i,orta parmak m ve yüzük parmağı ise a‘dır. P yani baş parmağınız gitarın bas tellerine ( mi lare ) işaret parmağınız sol,orta parmağınız si ve yüzük parmağınız ise ince mi teli üzerinde kullanılır. P- i – m – a , a – m – i – p gibi çeşitli varyasyonlar yaparak akorlarını bildiğiniz parçalar üzerine arpej çalışması yapabilirsiniz.

  • Gitar nasıl akort edilir ?

Gitar nasıl akort edilir ile ilgili gerekli bilgiye bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

  • Klasik gitar ile akustik gitar arasında fark var mıdır ? Varsa nelerdir ?

– Klasik gitar ile akustik gitar arasındaki temel fark sadece son üç teldir. Klasik gitarda misinadan yapılan bu teller akustik gitarda teldir. Klasik gitarda daha kalın ve tok olarak tınlayan bu teller akustik gitarda ise daha incedir.

  • Gitar dış ortamlarda nasıl muhafaza edilmeli ?

– Gitarınızı muhafaza ederken mümkün olduğunca sıcaklık farkının çok olmadığı ortamlarda kullanmanız ve çalışmanız sonrasında hardcase ya da kılıfında nemsiz bir ortamda bırakmalısınız.

  • Gitarda kolay basılan akorlar nelerdir ?

– Gitarda birinci pozisyon akorlar denilen G,D,Dm,A,Am,C gibi akorlar kolay basılabilmektedir. Bare basılan akorlar yani işaret parmağınızla en üstten en alta kadar teli kapadığınız akorlar başlarda kişiyi zorlasa da birkaç haftalık çalışma sonunda temiz ses almak oldukça kolaydır.

  • Elektro gitar çalmak için klasik gitar bilmek gerekli mi ?

– Hayır.Elektro gitarda kullanılan teknikler en çokta pena tekniği klasik gitarda nadir olarak kullanılmaktadır. İki gitar türüne de başlayabilirsiniz. Öncelikli bir seçim söz konusu değildir. İlgi gösterdiğiniz alan rock ise elektro gitar ancak klasik müzik çalmak istiyorsanız klasik gitar çalabilirsiniz.

  • Gitarda temiz ses alamıyorum,nedeni ne olabilir ?

– Gitarda temiz ses alma sorunu yaşıyorsanız gitarda temiz ses alamama sorunu adlı yazımızı bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

  • Hangi gitar ile başlamalıyım ?

– Gitar çalmak istiyor ancak sizin için en doğrusu hangisi emin değilseniz hangi gitar ile başlamalıyım bağlantısına tıklayarak gerekli bilgiyi edinebilirsiniz.

 

Aşağıda bazı gitar parmak açma egzersizleri verilmiştir ;

İletişime Geçin

Haftanın 7 günü açık olan sanat merkezimize 09:00-23:00 saatleri arasında istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil Mahallesi Metin Henkoğlu Caddesi No:22/A Gaziemir

info@artcraftakademi.com
0507 920 74 57