ArtCraft Akademi Blog

Gitar Öğrenmek Ne kadar Sürer

ArtCraft Akademi gitar kursu İzmir Gaziemir olarak sizlere bu yazımızda gitar öğrenmek ne kadar sürer, klasik gitar mı akustik gitar mı daha zor ve elektro gitar çalmak için klasik gitar bilmek gerekir mi sorularının cevaplarını vereceğiz. Gitar perdeli bir enstrüman olduğu için çalması çok zor olmayan bir enstrümandır. Gitar dersi İzmir‘den alacağınız ders ile birlikte kısa sürede istediğiniz parçayı çalabilecek seviyeye geleceksiniz.

Kişiye özel veya sınıf dersi seçeneği sunmanın yanı sıra yine kişiye özel ders müfredatı ile sıkıcılıktan uzak bir eğitim anlayışını benimseyen ArtCraft Akademi İzmir gitar kursu ile siz de gitar çalabilirsiniz.

Ücretsiz deneme ve tanışma derslerimize katılmak için asla geç değil. Randevu almayı unutmayın !

Ücretsiz Deneme Dersi

Ücretsiz Deneme Dersi

Gitar Öğrenmek Ne Kadar Sürer ?

gitar şekilleri

gitar şekilleri

Gitar öğrenme sürecini etkileyen birden fazla nedenler vardır. Her gitar türü için farklı olabileceği gibi tüm gitar türleri için ortak olan ve bu süreci etkileyen nedenler şunlardır ;

1 ) Haftalık eğitimini aldığınız kurumdan çıktınız diyelim. Bir sonraki ders gününe kadar ne kadar süre ayırabilirsiniz ?

2 ) Çalışmalarınızı hangi sıklıkta ve disiplin çerçevesinde geliştirebilirsiniz ?

3 ) Gitarı öğrenmek istediğiniz seviye nedir ? Sadece akorlu parçalar çalabilmek, klasik parçalar çalabilmek, rock – metal türünden parçaları çalabilmek hatta solo çalışmaları yapmak örnek verilebilir.

Yukarıdaki maddelere göre gitar çalmayı öğrenmenizin süresi değişiklik gösterecektir. Sadece temel akorları 6 ay gibi bir süre içersin de öğrendikten sonra birçok parçayı çalabilirsiniz ancak diğer yandan bakarsak zor klasik parçaları hatta çeşitli rock parçalarını çalmak için en az 2 sene eğitim almanızda gerekebilir.

Klasik Gitar Mı Akustik Gitar Mı Daha Zor ?

Klasik gitar ve akustik gitar

Klasik gitar ve akustik gitar

Klasik gitar yoğun bir arpej tekniği içermekle beraber ritm atarak da çalınır. Klasik gitarda tel üzerinde yapmış olduğunuz yürüyüşler arpej yapan parmaklarınızı pena mantığı ile kullanmanıza dayanmaktadır. Diğer yandan akustik gitar arpej, ritm tekniklerinin yanı sıra pena kullanmayı da gerektirir. Her iki gitar türünde de kullanılan tekniklerin büyük çoğunluğu aynı olmasına rağmen çalım aşamalarında çeşitli farklılıklar görülmektedir. İki gitar çeşidi de yeterli zamanı ayırdığınız takdirde üstesinden rahatlıkla gelebileceğiniz enstrümanlardır. Disiplinli bir çalışma sonucu ve düzenli bir zaman ayırma sonucunda bu kadar kısa süre içinde nasıl geliştiğinizi görünce daha büyük bir aşk ile çalışmalarınıza devam edeceksiniz.

 Elektro Gitar Çalmak İçin Klasik Gitar Bilmek Gerekir Mi ?

elektro gitar ve klasik gitar

elektro gitar ve klasik gitar

Elektro gitar çalmayı düşünen birçok kişi bu soru ile karşılaşmaktadır. Bu soruya verilecek en sağlıklı cevap ne çalmak istediğinizdir ?

Eğer bir klasik gitar geçmişiniz varsa elektro gitara geçtiğiniz zaman el koordinasyonu ve parmak eğitiminiz iyi bir seviyeye gelmiş olduğu için rahat bir şekilde ilerleme kaydedersiniz. Aynı durum elektro gitar çalan bir kişinin klasik gitar çalması içinde geçerlidir. İki gitar arasında kullanılan teknikler yine benzerlik gösteriyor olsa da elektro gitar için pena klasik gitar için parmak anlamına gelmektedir. Ancak sıfırdan başlamadığınız için çok kısa sürede iyi bir seviyeye gelebilirsiniz.

Fakat daha önce gitar çalmamış birisi için ilk önemli olan nokta ne çalmak istediğidir. Eğer rock dinlemeyi seviyorsanız elektro gitar ile başlamanız,klasik parçaları yorumlamak ya da sadece akorlu parçalar çalmak istiyorsanız klasik gitarı tercih etmeniz sizin için en doğru tercih olacaktır.

İletişime Geçin

Haftanın 7 günü açık olan sanat merkezimize 09:00-23:00 saatleri arasında istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil Mahallesi Metin Henkoğlu Caddesi No:22/A Gaziemir

info@artcraftakademi.com
0507 920 74 57