ArtCraft Akademi Blog

Gitar Teli Cızırtısı Nasıl Önlenir

İsterseniz çok pahalı markalar olan Fender,Gibson isterseniz de ortalama markalar olan Cort model bir gitarınız olsun. İlk aldığımız da temiz ses çıkaran bu enstrümanların zaman içerisinde ilk performansınız göstermediğini yaşadığınız anlar olmuştur. Korkmanıza gerek yok,eğer böyle bir durum ile karşılaştıysan bunun çok basit bir kaç çözümü var, sadece hatayı nerelerde aramak gerektiğini iyi bilmek gerekli.  ArtCraft Akademi gitar kursu İzmir‘in bu yazısını okumanız kesinlikle bazı sorunların önüne geçmenizi sağlayacaktır.

Dilerseniz gitar bakımı nasıl yapılır adlı yazımızı bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Gitar Çalarken Cızırtının Nedenleri

gitardaki kötü seslerin nedeni

Zaman içerisinde kullanıma ya da gitarın tutulduğu ortamın sıcaklık farkına göre gitar çalarken cızırtı duyulması normaldir. Aşağıda bahsedeceğimiz başlıklardan sizin yapabileceğiniz ve gitardan cızırtı gelmesini önleyebileceğiniz durumlar olmakla beraber bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra hala kötü sesin geliyorsa bir gitar luthierinden yardım almak mantıklı olacaktır. İşte gitar tellerinde cızırtının temel nedenleri aşağıdaki gibidir.

Gitarın rutin bakımlarının aksatılması da bu şekilde seslere neden olabilmektedir. Gitar bakımı nasıl yapılır merak ediyorsan bağlantıya tıklayarak gitar bakımı adlı yazımızı okuyabilirsin.

Gitar Neden Cızırtı Yapar

Aşağıdaki başlıklar tek tek inceleyip her birini denemeni tavsiye ediyoruz. Bir kaç dakikanı almayacak bu deneme sürecinden sonra sorunun asıl kaynağını bulmuş olacaksın.

 Gitar amfi cızırtısı

 

gitar amfisi cızırtı

Eğer kullandığınız gitarı amfiye bağladığınız da sesler temiz gelmiyor ancak bağlamadan çaldığınızda ise normal geliyorsa amfi kabinin içindeki hoparlörlerden biri patlamış olabilir. Ya da diğer bir ihtimal amfi üzerindeki ayarların düzgün olmamasıdır. Eğer ben amfi kabini açarak tamir edebilirim,elimden gelir diyorsan alet setlerini çıkarmanın tam sırası ! Ancak kendine çok güvenmiyorsan bir elektrikçiden yardım almakta fayda var. En kötü ihtimalle 1-2 gün amfi olmadan çalışırsın ama en azından daha kötü bir zarar görmemiş olacaktır.

Elektro gitara hangi amfiyi almalıyım diyorsan bağlantıya tıklayarak elektro gitar amfi önerileri yazımızı okuyabilirsin.

 

Akort sorunu

İkinci bir temel sorun olan akort daha çok cızırtı değil de aslında önceden çaldığın da kulağına oturan nota ile şuan çaldığında arada oluşan farkı duymandan kaynaklanmaktadır. Bunun için dijital bir akort cihazı kullanabilirsiniz. Gitar akordu nasıl yapılıyor diye merak ediyorsanız bağlantıya tıklayarak gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Gitar sap ayarı

Gitarın akort düzenini sürekli olarak değiştirmek ya da sıcaklık farkı olan bir ortamdan diğerine sürekli götürüp getirilmesi sonucunda zaman içerisinde sapının dönmesine neden olur. Bu durumun önüne geçilmesi ;

  • Eğer çaldığın parçaların akort düzeni sabit ya da birbirine benziyorsa hep aynı düzende tutmalısın.
  • Ancak her parçada bir değişiklik yapman gerekiyorsa, o parçaları çalmak için uygun fiyatlı başka bir gitar almalısın.

⇒ Sürekli atan sap ayarını yaptırmak gitar klavyesi açısından olumsuzluklar doğurabilir. Gitar klavyesi içerisinde oluşabilecek en ufak çatlak zaman içerisinde ilerlemektedir.

Sıcaklık farkına bağlı sap atmalarının önüne geçmek için gitarınızı uygun bir hardcase ile muhafaza etmeniz ve sadece çalacağınız zamanlar kutusundan çıkarmak etkili olacaktır.Sap ayarının yapılması için bir müzik mağazasından ya da bu iş ile doğrudan ilgilenen luthierlerden yardım isteyebilirsiniz.

Perdelere tam basamamak 

Daha çok gitara yeni başlayan kişilerin başına gelen bir durumdur. Gitarda rahat bir şekilde temiz ses almak için fretlerin sonuna doğru bir kuvvet uygulaman gereklidir. Eğer bunu gerçekleştirmiyorsan gitar çalarken cızırtının çıkması normaldir.

Kimi gitarlarda ise yeterli kuvvet uygulandığında dahi teller gitar klavyesine çok yaklaşmamaktadır. Bunu gitarın alt eşik ayarını yaparak çözebilirsiniz. Klasik gitarda alt eşiği sökerek törpülemek elektro ve diğer gitar çeşitleri içinse allen anahtarı kullanarak kendinize özel bir yüksekliğe ayarlayabilirsiniz.

 

 

İletişime Geçin

Haftanın 7 günü açık olan sanat merkezimize 09:00-23:00 saatleri arasında istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil Mahallesi Metin Henkoğlu Caddesi No:22/A Gaziemir

info@artcraftakademi.com
0507 920 74 57