ArtCraft Akademi Blog

Gitar Tellerinin Harfleri Nedir ?

Gitar kursu İzmir’den sizlere yepyeni rehber bir yazı daha! Gitar çalmak istiyor fakat nota öğrenmek size zor mu geliyor? Korkmayın! Bu rehber sayesinde gitar tellerinin isimleri, gitar tellerinin harfler ile gösterimi, notaların harf karşılığı ve  gitar tel sırası gibi bir çok bilgiye kolay yoldan ulaşacaksınız.

Ücretsiz Deneme Dersi

Ücretsiz Deneme Dersi

Öncelikle her bir gitar teli bir nota ile simgelenmiştir. İlk başta bunları akılda tutmak zor olabilir fakat çekinmenize hiç gerek yok çünkü hepsinin basit bir mantığı var. Bu mantığı kavradığınızda gitar üzerinde tüm gitar telleri notalarını öğrenmiş olacaksınız.

Sanırım gitar tel numaraları ile başlayabiliriz. Gitar telli bir çalgıdır. Gitar telleri standart olarak 6 telden oluşur. Bildiğimiz üzere 7 adet nota vardır( do – re – mi – fa – sol – la – si ) ve bunların 5 tanesi gitar üzerinde bulunmaktadır. Peki neden mi 5? Burada bir notayı iki kez kullanıyoruz. Şimdi bunu görelim. Bu arada bunları bilmemizin asıl amacı, gitar üzerinde notaların yerlerini öğrenmek, bak burada senin için bir şey var; gitarda notaların kolay yerleri

Gitar Tel İsimleri

Gitar tel isimleri yukarıdan aşağıya Mi – La – Re – Sol – Si – Mi şeklinde adlandırılır. Burada ilk baştaki Mi notası kalın, sondaki Mi notası ise ince Mi notasıdır. Gitar telleri rakamlar ile gösterilirken en alt tel yani ince Mi olarak kabul edilen tel 1. Tel olarak adlandırılır ve yukarıya doğru 2 – 3 – 4 – 5 – 6 şeklinde sıralanır.

  1. Tel –> Mi (Yabancı Literatürlerde Low E olarak görebilirsiniz)
  2. Tel –> Si
  3. Tel –> Sol
  4. Tel –> Re
  5. Tel –> La
  6. Tel –> Mi ( Yabancı Literatürlerde High E olarak görebilirsiniz)

Gitar Tel Harfleri

Tel isimlerini gitar üzerinde gösterdik şimdi sıra geldi gitar tel harfleri ve gitar tellerinin latin harf karşılıklarını öğrenmeye! Gitar tellerinin harfleri yine 7 nota üzerinden akılda tutulabilir. Notalarımız Do – re – Mi– Fa – Sol – La – Si  ve tellerin isimleri ise Mi – La – Re – Sol – Si – Mi. Kullanacağımız harfler ise A – B – C – D – E – F – G. Şimdi hangi harfler hangi nota öncelikle ona bakalım sonrasında bunları gitar harfleri olarak görelim.

Do –> C

Re –> D

Mi –> E

Fa –> F

Sol –> G

La –> A

Si  –> B

Şeklinde sıralarıyor. Peki gitar telleri harf karşılıkları nasıl, tel isimleri harfler ile nasıl gösteriliyor buna bakalım ve gitar telleri isimleri ve harfleri nasıl oluyor hepsini öğrenmiş olalım.

Mi –> E

La –> A

Re –> D

Sol –> G

Si  –> B

Mi –> E

Not: Gitar telleri ve isimleri yazılırken iki Mi notası da E ile gösteriliyor.

Artık gitar tel isimleri sırasıyla nasıl yazılıyor, tel isimleri nelerdir, notaların harfleri nelerdir hepsini öğrendik.

Önemli not! Tüm gitarlarda (elektro, akustik, klasik, bas) gitar teli harfleri ve gitar telleri harf karşılıkları aynıdır.

 

 

Gitar Tellerinin İsimleri

Gitar Tellerinin İsimleri

 

İletişime Geçin

Haftanın 7 günü açık olan sanat merkezimize 09:00-23:00 saatleri arasında istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil Mahallesi Metin Henkoğlu Caddesi No:22/A Gaziemir

info@artcraftakademi.com
0507 920 74 57