ArtCraft Akademi Blog

gitarda hızlıca ilerlemek için yapılması gerekenler

ArtCraft Akademi gitar dersi İzmir olarak bu yazımızda sizlerle klasik gitar ve elektro gitarı kısa sürede daha iyi nasıl çalabilirim,kendimi daha iyi nasıl geliştirebilirim konuları hakkında kısa ancak bir o kadar da önemli bilgiler paylaşacağız. İzmir gitar kursunda alacağınız eğitimin içeriklerinden bahsedeceğimiz bu yazıda iki gitar türü içinde sizlere vereceğimiz tüyolara artık başlayalım !

Gitar kursu İzmir ücretsiz deneme derslerine kayıt olmadınız mı hala ? Haftanın 7 günü saat 09.00-23.00 arasında istediğiniz zaman arayarak ya da mesaj atarak bize ulaşabilir ve deneme dersleri için randevu alabilirsiniz ! Hadi ne duruyorsunuz !

Gitar Çalmayı Öğreninin

gitar çalan adam

gitar çalmak

Gitar çalmak için düzenli ve disiplinli bir çalışma gerekmektedir, bunun sizde farkına varmışsınızdır. Buradaki püf nokta ise gitar çalmanın kasları ve kas hafızasını geliştirmekte yattığıdır. Bu cümleyi sizlere şöyle daha iyi açıklayabiliriz ;

Vücut geliştirme salonuna gittiğinizde bir anda karın kaslarınızın  çıkmasını beklemezsiniz. Bunun için o kasları çalıştırmaya odaklanırsınız. Gitar çalmakta aynıdır ve kas gelişimine ihtiyaç duyar. Gitar hayatınız boyunca en basit egzersiz olan 1-2-3-4 dahi bu süreç boyunca sürekli kullanacağınız bir egzersiz olacaktır örneğin. Nedeni ise dün bu gitar egzersizini yaptığınız hız ve temiz çalma durumunuz ile bir hafta sonra çalacağınız, bir ay sonra çalacağınız ve yıllar sonra bu egzersizi tekrar yaptığınızda sürekli olarak daha hızlı ve daha temiz çalacak olmanızdır.

Zaman içerisinde hızlanacak ve hızlandıkça istediğiniz parçaları daha rahat çalabilecek duruma geleceksiniz.

Gitar Parmak Egzersizlerinin Anlamı

Elektro gitar parmak egzersizleri ve klasik gitar parmak egzersizlerinin temel amacı şudur ; sizi mekanik olarak geliştirmek ! Parça çalmak için acele etmeyin. Parça çalmak için o parçaya çalışmalı ve o parçaya çalışmak içinse parmaklarınızı mekanik olarak geliştirmeniz gerektiğini unutmayın. Bu bir süreçtir ve bu süreçte hem egzersiz çalmak hem de parça çalışmayı dengeli olarak yapmalısınız.

Hazır yaz da geliyor,elinize gitarınızı aldığınızda sizleri bu yaz seviye olarak düzenli çalıştığınız takdir de ileriye taşıyacak parçalar !

Elektro Gitar İçin ;

  • Metallica – Master Of Puppets

–> Bu parçanın önemi seri bir şekilde çalmanın yanı sıra rock ve metal müzikte sıkça kullanılan down stroke yani tek yönlü aşağı doğru penalama içermesidir.

  • Avenged Sevenfold – Unholy Confession

–> Yine down stroke içerme ile birlikte ana ses ve oktavı içeren seri bir slide yani kaydırma tekniği içermesidir. Bu parçaları çalışmak aynı zamanda size farklı bir bakış açısı kazandıracaktır.

  • Rage Against The Machine – Killing in The Name On

–> Çok bilindik ve eğlenceli bir parça olması çalışmanızı olumlu etkileyecektir. İçerdiği palm mute yani susturma tekniği çalışmanız açısından yine sizi geliştirecektir.

Klasik Gitar İçin ;

  • Canon Rock in D minor
  • La catedral
  • Bouree in E minor
  • Capricho Arabe

 

İletişime Geçin

Haftanın 7 günü açık olan sanat merkezimize 09:00-23:00 saatleri arasında istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil Mahallesi Metin Henkoğlu Caddesi No:22/A Gaziemir

info@artcraftakademi.com
0507 920 74 57