ArtCraft Akademi Blog

Gitarda Sol El Kullanımın Önemi

ArtCraft Akademi gitar kursu İzmir olarak sizlere bu yazımızda kısaca gitar tellerine dik basamıyorum, gitarda sol el kullanımı ve sağ el kullanımın öneminden bahsedeceğiz. Perdelere dik basmanın avantajı,temiz ses almak ve birçok açıdan çalarken sizin rahat etmenizi sağlayacak püf noktaları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Kendinizi geliştirebileceğiniz bir hobi arıyorsanız gitar dersi İzmir sizi bu eğlenceli eğlenme ortamına davet ediyor. Eğlenerek öğrenmenin yanı sıra ArtCraft Akademi ailesinin sevgi dolu diğer katılımcıları ile çalışmak, yeni arkadaşlıklar kurmak ve ilginizi hobi olarak geliştirmenin çok ötesi olarak ArtCraft Sanat Orkestrasındaki yerinizi almanız için tek yapmanız gereken düzenli çalışmak ve bu ailenin bir parçası olmak !

İzmir gitar dersi ücretsiz deneme dersleri için aşağıdaki numaradan bize ulaşabilir ve ücretsiz deneme dersi için randevu alabilirsiniz.

Ücretsiz Deneme Dersi

Ücretsiz Deneme Dersi

gitar

gitar

Gitarda Dik Basmak İçin Yapılması Gereken Çalışmalar

  • Eğer bir gitar kursu alıyorsanız öğretmeninizin size verdiği parmak egzersizlerini eğer kendiniz öğrenmeye çalışıyorsanız internette bulabileceğiniz onlarca parmak egzersizini düzenli olarak çalışın.
  • Bulduğunuz egzersizleri metronom ile çalışmanız sizin hızlı gelişmenizi sağlayacaktır.
  • Gitarda bulunan metal perdelere fret adı verilir. Basışınızı bu perdelerin sonlarına doğru yapmaya çalışın.
  • Çalışmaları ezbere değil en basit egzersizi dahi bilinçli olarak yapın ve kendinizi dik basmaya zorlayın. Bir süre sonra dik basabildiğinizi fark edeceksiniz.
  • Dik basmanın en önemli nedeni örnek vermek gerekirse gitarın en üst telinde bir notaya bastığınız zaman ve hemen ardından bir alt tel olan la telinde boş vuruş yapacağınız zaman ses temiz çıkmaz. Parmağınızı tam dik basamadığınız için alt teli susturacaktır.
  • Bu durum en basitinden tüm akorlu parçalar içi geçerlidir.
  • Temiz ses almak, gitarda cızırtının ortadan kalkmasını sağlamak için olabildiğince dik basmaya çalışmalısınız çünkü parmaklarınız gitar klavyesine ancak dik bastığı takdir de gerekli kuvveti uygulayabilecektir.

Bunlar dışında size önerebileceğimiz diğer bir önemli durum ise şudur. Gitar çalmaya hevesliyseniz eğitiminizin ilk birkaç ayını profesyonel bir yardım alarak gerçekleştirmeniz sizin gelişiminizi olumlu yönde etkileyecektir. Kursa gitmeden evde kendi çalışmalarınız ile gelişmek şu sonuçları doğurabilir ;

  • Dik basmayı tam çözemediğiniz için parmaklarınızın konumu klavye üzerinde yanlış olacaktır
  • Parmaklarınız yeterli kadar güçlenmeyecek ve gitar klavyesi üzerinde açılmayacaktır.
  • Eğer evde kendi çalışmalarınız sonucu bir kursa gitmeye karar verirseniz yanlış yaptığınız her şeyi düzeltmek, kursa yeni başlayan biri ile aynı seviyede olmanıza neden olacaktır. Yanlışların düzeltilmesi için ciddi bir çalışma gerekecektir.

İletişime Geçin

Haftanın 7 günü açık olan sanat merkezimize 09:00-23:00 saatleri arasında istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil Mahallesi Metin Henkoğlu Caddesi No:22/A Gaziemir

info@artcraftakademi.com
0507 920 74 57