ArtCraft Akademi Blog

Gitarda Temiz Ses Almak

İsterseniz çok pahalı markalar olan Fender,Gibson isterseniz de ortalama markalar olan Cort model bir gitarınız olsun. İlk aldığınız da temiz ses çıkaran bu enstrümanların zaman içerisinde ilk performansınız göstermediğini yaşadığınız anlar oldu mu ? Eğer böyle bir durum var ise ArtCraft Akademi gitar kursu İzmir‘in bu yazısını okumanız kesinlikle bazı sorunların önüne geçmenizi sağlayacak.

Dilerseniz gitar bakımı nasıl yapılır adlı yazımızı bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Gitar Çalarken Cızırtının Nedenleri

Gitar Tellerinde Cızırtı

Gitar Tellerinde Cızırtı

Zaman içerisinde kullanıma ya da gitarın tutulduğu ortamın sıcaklık farkına göre gitar çalarken cızırtı duyulması normaldir. Aşağıda bahsedeceğimiz başlıklardan sizin yapabileceğiniz ve gitardan cızırtı gelmesini önleyebileceğiniz durumlar olmakla beraber bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra kötü sesin gelmesi durumunda kesinlikle bir müzik mağazasından ya da bir luthierden yardım almanız da fayda vardır. İşte gitar tellerinde cızırtının temel nedenleri aşağıdaki gibidir.

 

Gitar Neden Cızırtı Yapar

Amfi Sorunu : Eğer kullandığınız gitarı amfiye bağladığınız da sesler temiz gelmiyor ancak bağlamadan çaldığınızda ise normal geliyorsa amfi kabinin içindeki hoparlörlerden biri patlamış olabilir. Ya da diğer bir ihtimal amfi üzerindeki ayarların düzgün olmamasıdır.

Akort Sorunu : İkinci bir temel sorun olan akort daha çok cızırtı değil de aslında önceden çaldığınız da kulağınıza oturan nota ile şuan çaldığınızda arada oluşan farkı duymanızdır. Bunun için dijital bir akort cihazı kullanabilirsiniz. Gitar akordu nasıl yapılıyor diye merak ediyorsanız bağlantıya tıklayarak gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Sap ayarı : Gitarın akordunu sürekli değiştirmek ya da sıcaklık farkı olan bir ortamdan diğerine sürekli götürüp getirmeniz zaman içerisinde sapının dönmesine neden olur. Bu durumun önüne geçilmesi amacı ile gitarınızı uygun bir hardcase ile muhafaza etmeniz ve sadece çalacağınız zamanlar kutusundan çıkarmak etkili olacaktır.Sap ayarının yapılması için bir müzik mağazasından ya da bu iş ile doğrudan ilgilenen luthierlerden yardım istemeniz en doğru hareket olacaktır.

Perdelere tam basamamak : Daha çok gitara yeni başlayan kişilerin başına gelen bir durumdur. Gitarda rahat bir şekilde temiz ses almak için fretlerin sonuna doğru bir kuvvet uygulamanız gereklidir. Eğer bunu gerçekleştirmiyorsanız gitar çalarken cızırtının çıkması normaldir.

Kimi gitarlarda ise yeterli kuvvet uygulandığında dahi teller gitar klavyesine çok yaklaşmamaktadır. Bunu gitarın alt eşik ayarını yaparak çözebilirsiniz. Klasik gitarda alt eşiği sökerek törpülemek elektro ve diğer gitar çeşitleri içinse allen anahtarı kullanarak kendinize özel bir yüksekliğe ayarlayabilirsiniz.

Bakımları yapılmış bir gitarda elde edilmesi gereken clean sound tonları şu şekilde olmalıdır ;

İletişime Geçin

Haftanın 7 günü açık olan sanat merkezimize 09:00-23:00 saatleri arasında istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Gazi Mahallesi Önder Caddesi Sinema Sokak Atmaca İş Hanı No :2 Kat: 1 İzmir / Gaziemir

info@artcraftakademi.com
0507 920 74 57