ArtCraft Akademi Blog

Hangi Gitar İle Başlamalıyım ?

Birçoğumuzun gitara başlarken internette arattığı sözcükler başlangıç gitarı, başlangıç gitarı ne olmalı ya da yeni başlayanlar için gitar önerileri olmuştur. Onlarca sayfa yazı okumuş hatta bazen okuduklarınızın bile çeliştiğini fark etmişsinizdir.Gitar kursu İzmir olarak bu yazımızda sizlere,gitarınızı bilinçli bir şekilde almanızı sağlamak ve en önemlisi zamanınızı ve paranızı boşa harcamadan sonuca ulaşmanız için  yol göstermek istedik.

Gitar öğrenmeye hangi gitar ile başlanır ?

hangi gitar ile başlamalı

Gitar öğrenmeye hangi gitar ile başlamalıyım sorusunun cevabı aslında çalmak isteyen kişinin isteklerine göre şekillenir. Öncelikle hangi gruplarını dinlediğini, ne tarz müzikler olduğunu ve çalmak istediğin müziklerin neler olduğunu bilmen gerekiyor. Bunun için aceleci olmadan bir çok tarzda grubu dinlemek, araştırmak gerekli. Daha sonrasında pişman olmamak adına yapılması gereken en basit ve bir o kadar da eğlenceli işlerden birinin de müzik dinlemek olduğu göz önünde bulundurulursa işin bir hayli kolay olacak !

Klasik gitar mı akustik gitar mı ?

Yani kısacası ben ” arkadaş ortamında gitarı elime aldığım gibi herkesi eğlendireyim ” diyorsan çoğunlukla akorlu ve arpejli parçalar çalmak istiyorsun. Bu şekilde parçaları rahatlıkla çalabileceğin iki gitar mevcut, bunlar klasik gitar ve akustik gitardır.

İki gitar türü de popüler parçaları çaldığında gayet güzel şekilde işini görecek, o şarkılara eşlik etmeyen arkadaşının bile mırıldanmasını sağlayacaktır. Fiyat olarak klasik gitar, akustik gitara göre daha uygun olsa da gelin farklarını bir bakalım.

Klasik gitar ve akustik gitar arasındaki farklar nelerdir ?

klasik gitar mı akustik gitar mı

Klasik gitar ve akustik gitarı sırası ile elinize aldığınızda görebileceğiniz ilk farklılık klasik gitarın klavyesinin, akustik gitara göre daha kalın olmasıdır.

  • Kimi klasik gitarlarda sapın kalınlığı 55 mm‘ye kadar çıkabilmektedir. Böyle bir durumda da doğal olarak teller arasındaki uzaklık da aynı oranda artacaktır. Popüler akorlu parçaları çalmak bir yana klasik gitarda tel aralıklarının bu denli fazla olması icracı açısından bir bakıma rahatlık sağlamaktadır. Klasik Batı müziği eserleri çalınırken icracının teller üzerinde olan hakimiyeti, örneğin karışık arpejlerde tellerin birbirinden uzak olması çalım açısından rahatlatmaktadır. Tam tersi olarak eğer teller birbirine daha yakın olsaydı parçalar malesef bu kadar kolay çalınamazdı !
  • Akustik gitar ise klavye kalınlığı en fazla 45 mm ye çıkan bir gitar türüdür. Akustik gitar ile bir çok rock, blues, caz parçayı rahatlıkla çalabileceğiniz gibi tellerin, klasik gitardaki tellere göre birbirine daha yakın olması çalma açısından büyük kolaylık sağladığı gibi aynı zamanda da gitar üzerinde hızlı sololar, seri bir şekilde melodi oluşturma konusunda da rahatlık sağlar.
  • İkinci temel fark ise tellerdir. Akustik gitardca tüm teller metal sarıma sahip iken klasik gitarın en kalın üç teli metal sarım en alt üç teli ise misinadan yapılmaktadır.
  • Üçüncü fark ise kişinden kişiye göre değişmektedir. Akustik gitar pena kullanarak ya da kullanmadan çalınabilir fakat klasik gitar çoğunlukla pena kullanmadan çalınmaktadır. Yine de bazı durumlar da ya da bazı müziklerde pena kullanıldığını da olmaktadır.

Hangi gitarı almalıyım ?  Yoksa Elektro gitar mı ?

Elektro gitar almalı mıyım

Çalmak istediğin parçalar daha çok metal ya da rock alt tabanına sahipse tabi ki de tercih etmen gereken gitar kesinlikle elektro gitardır. Metallica parçaları çalmak ya da çılgınlar gibi solo atmak istiyorsan bunu sadece elektro gitar ile düzgünce başarabilirsin ve ancak bu gitarla müzikal açıdan tatmin olabilirsin.

Elektro gitar alacak kadar bütçem yok klasik gitar ile başlasam ?

Enstrüman kurlarının dolar ve euroya bağlı olduğu ve son zamanlarda da yükselişe geçmesi nedeni enstrüman fiyatlarında muazzam bir artış söz konusu. Elektro gitar denildiğinde sadece bu gitara sahip olmak yetmiyor, bu gitarın tadına varabilmek için aynı zamanda bir amfi sahibi de olmanız gerekiyor. Bunları alt alta üst üste listelediğiniz de bayağı kabarık bir fiyat listesi çıkabiliyor. ( sıfır almak isterseniz eğer )

klasik ile başlanır elektro ile mi

Diğer yandan çok iyi bakılmış ve sahibinden,let go gibi bir çok yerden satışa sunulan enstrümanlar mevcut. Başlangıç seviyesi bir elektro gitar ve amfiyi bu şekilde 500 TL ye rahatlıkla bulabilirsiniz.

Gelelim asıl soruya, elektro gitar yerine klasik ile başlarsanız klavye üzerindeki elinizin gelişimi yine bir şekilde ilerler. Her ne kadar elektro gitarda kullanılan teknikler klasik gitarda da kullanılsa da çok sık ve hızlı olmadığı için bir yere kadar elini geliştirebilir. Sonuç olarak hiç başlamamandan daha iyidir ama yine de klasik gitara ayrılacak bütçenin üzerine bir süre daha ekledikten sonra elektro almak daha mantıklıdır. Nedeni ise tamamen sensin ! Çalmak istediğin, uğraşmak istediğin müzik türünde elektro gitar kullanılıyorken senin klasik ile başlaman seni çok da tatmin etmeyecektir.

Yeni Başlayanlar İçin Gitar Önerileri

gitar alırken dikkat edilmesi gerekenler

İyi Bir Gitar Nasıl Anlaşılır ?

Öncelikle enstrümanı tanımalısınız !

Bunun nedeni eğer ikinci el enstrüman almanız sırasında hatta sıfır almayı düşünüyor olsanız bile sahip olduğunuz bu bilgiler ile bir sorun varsa nasıl tespit edeceğinizi öğreneceksiniz.

  • Klasik gitar ve elektro gitar için standart olarak 6 tel, bas gitar için ise 4 tel vardır 

– Yani bilen biri ile gitmediğiniz taktir de özellikle ikinci el gitar alımında o an ki heyecanınızla bu noktayı atlamayın. Teli kopmuş olabilir ve hatta bazı uyanık satıcılar tel eğer orta noktadan kopmadıysa bunu bağlamaktadır. Bu belki size çok önemli bir bilgi olarak gelmeyebilir ancak orta halli bir tel seti 20 tl den başlamaktadır.

  • Gitar perdelerini ayıran metal çubuklara fret denir 

– Almayı düşündüğünüz gitarın fretlerine iyice bakın. Gitar klavyesinden uçları ayrılmaya başlamış mı ? Ya da fretlerin olduğu kısımlar çok fazla çizilmiş mi ? Bu da size önemli bir bilgi olarak gelmeyebilir ancak eğer gitarın fretlerinde sorun varsa,sorun olan fretten sonra o tel ve tellerdeki sesler cızırtı yapar hatta sürekli olarak aynı notanın sesini verir. Gitarlarda fretlerin değişim ücretleri ucuz değildir !

  • Sap ayarı var mı yok mu kontrol edin 

– Gözünüz korkmasın bunu kontrol etmek oldukça kolaydır. Her telde tek tek birinci perdeden son perdeye kadar notalara basın. Eğer duyduğunuz seste bir sorun varsa o gitarı almamanız sizin için daha iyi olabilir çünkü gitarın ne sıklıkla bakım yapıldığı konusunda size söylenenler gerçek bir cevap olmayacaktır bu nedenle sap ayarını yaptırırken istenmeyen sonuçlar karşınıza çıkabilir. Unutmayın ki eğer gitarı çok beğendiniz ve o hali ile almak istiyorsunuz, ortalama olarak minimum 90 TL sap ayarı ücreti ödemeniz gerekebilir.

  • Az önce bahsettik ancak ne sıklıkla bakım yapıldığını sorun 

– Bu soruyu sadece karşı tarafın cevabını duymak istediğiniz için bile sorabilirsiniz. Yine gitarın klavyesine baktığınız da biriken kirlerden tutun klavyede kullanılan ağacın parlaklığına kadar ne sürede bir bakım yapıldığını anlayabilirsiniz.

  • Eğer almayı düşündüğünüz gitarın jak girişi varsa mutlaka test edin ! 

– Eğer amfiye bağladığınızda ses cızırtılı geliyor ve gitarın jak giriş kısmına dokunduğunuz da seste bir patlama oluyorsa, o kısmın açılarak kablolarının yenilenmesi gerekebilir. Bu da size yine minimum 50 tl civarında bir yük bindirecektir.

  • Gitarın burguları güzel sıkıp gevşetiyor mu kontrol edin

Siz siz olun hangi enstrümanı alıyor olursanız olun bir bilen ile almaya gidin. Sıfır dahi almayı düşündüğünüz enstrüman da bir bilenin tavsiyesi oradaki satıcının tavsiyesinden çok daha güvenilir olacaktır.

İkinci el enstrüman konusunda titiz davranmanız ve bütçeniz dahilinde hareket etmeniz çok daha faydalıdır. Şekli hoşunuza gidiyor diye asla hasarlı bir ürün almayın.

 İzmir gitar kursu olarak dilediğiniz zaman gelebilir ve alanında uzman eğitmenlerimizin görüşlerinden faydalanabilirsiniz. Sıfır almayı düşündüğünüz her enstrüman için en uygun fiyat ve müşteri memnuniyeti ile ilgili her zaman kurumumuza danışabilirsiniz.

 

 

İletişime Geçin

Haftanın 7 günü açık olan sanat merkezimize 09:00-23:00 saatleri arasında istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil Mahallesi Metin Henkoğlu Caddesi No:22/A Gaziemir

info@artcraftakademi.com
0507 920 74 57