ArtCraft Akademi Blog

Hangi Gitar İle Başlamalıyım ?

Birçoğumuzun gitara başlarken internette arattığı sözcükler başlangıç gitarı, başlangıç gitarı ne olmalı ya da yeni başlayanlar için gitar önerileri olmuştur. Onlarca sayfa yazı okumuş hatta bazen okuduklarınızın bile çeliştiğini fark etmişsinizdir. ArtCraft Akademi gitar kursu İzmir olarak bu yazımızda sizlere,gitarınızı bilinçli bir şekilde almanızı sağlamak ve en önemlisi zamanınızı ve paranızı boşa harcamadan yol göstermek istedik.

Yeni Başlayanlar İçin Gitar Önerileri

Hangi Gitarı Almalı ?

Hangi Gitarı Almalı ?

İyi Bir Gitar Nasıl Anlaşılır ?

Öncelikle enstrümanı tanımalısınız !

Bunun nedeni eğer ikinci el enstrüman almanız sırasında hatta sıfır almayı düşünüyor olsanız bile sahip olduğunuz bu bilgiler ile bir sorun varsa nasıl tespit edeceğinizi öğreneceksiniz.

  • Klasik gitar ve elektro gitar için standart olarak 6 tel, bas gitar için ise 4 tel vardır ;

– Yani bilen biri ile gitmediğiniz taktir de özellikle ikinci el gitar alımında o an ki heyecanınızla bu noktayı atlamayın. Teli kopmuş olabilir ve hatta bazı uyanık satıcılar tel eğer orta noktadan kopmadıysa bunu bağlamaktadır. Bu belki size çok önemli bir bilgi olarak gelmeyebilir ancak orta halli bir tel seti 20 tl den başlamaktadır.

  • Gitar perdelerini ayıran metal çubuklara fret denir ;

– Almayı düşündüğünüz gitarın fretlerine iyice bakın. Gitar klavyesinden uçları ayrılmaya başlamış mı ? Ya da fretlerin olduğu kısımlar çok fazla çizilmiş mi ? Bu da size önemli bir bilgi olarak gelmeyebilir ancak eğer gitarın fretlerinde sorun varsa,sorun olan fretten sonra o tel ve tellerdeki sesler cızırtı yapar hatta sürekli olarak aynı notanın sesini verir. Gitarlarda fretlerin değişim ücretleri ucuz değildir !

  • Sap ayarı var mı yok mu kontrol edin ;

– Gözünüz korkmasın bunu kontrol etmek oldukça kolaydır. Her telde tek tek birinci perdeden son perdeye kadar notalara basın. Eğer duyduğunuz seste bir sorun varsa o gitarı almamanız sizin için daha iyi olabilir çünkü gitarın ne sıklıkla bakım yapıldığı konusunda size söylenenler gerçek bir cevap olmayacaktır bu nedenle sap ayarını yaptırırken istenmeyen sonuçlar karşınıza çıkabilir. Unutmayın ki eğer gitarı çok beğendiniz ve o hali ile almak istiyorsunuz, ortalama olarak minimum 50 TL sap ayarı ücreti ödemeniz gerekebilir.

  • Az önce bahsettik ancak ne sıklıkla bakım yapıldığını sorun ;

– Bu soruyu sadece karşı tarafın cevabını duymak istediğiniz için bile sorabilirsiniz. Yine gitarın klavyesine baktığınız da biriken kirlerden tutun klavyede kullanılan ağacın parlaklığına kadar ne sürede bir bakım yapıldığını anlayabilirsiniz.

  • Eğer almayı düşündüğünüz gitarın jak girişi varsa mutlaka test edin ! ;

– Eğer amfiye bağladığınızda ses cızırtılı geliyor ve gitarın jak giriş kısmına dokunduğunuz da seste bir patlama oluyorsa, o kısmın açılarak kablolarının yenilenmesi gerekebilir. Bu da size yine minimum 50 tl civarında bir yük bindirecektir.

  • Gitarın burguları güzel sıkıp gevşetiyor mu kontrol edin

Siz siz olun hangi enstrümanı alıyor olursanız olun bir bilen ile almaya gidin. Sıfır dahi almayı düşündüğünüz enstrüman da bir bilenin tavsiyesi oradaki satıcının tavsiyesinden çok daha güvenilir olacaktır.

İkinci el enstrüman konusunda titiz davranmanız ve bütçeniz dahilinde hareket etmeniz çok daha faydalıdır. Şekli hoşunuza gidiyor diye asla hasarlı bir ürün almayın.

ArtCraft Akademi İzmir gitar kursu olarak dilediğiniz zaman gelebilir ve alanında uzman eğitmenlerimizin görüşlerinden faydalanabilirsiniz. Sıfır almayı düşündüğünüz her enstrüman için en uygun fiyat ve müşteri memnuniyeti ile ilgili her zaman kurumumuza danışabilirsiniz.

 

 

Okurken sıkılmayın istedik. 10 dakikanızı ayırarak çok daha detaylı bilgileri bu video ile öğrenebilirsiniz ;

İletişime Geçin

Haftanın 7 günü açık olan sanat merkezimize 09:00-23:00 saatleri arasında istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Gazi Mahallesi Önder Caddesi Sinema Sokak Atmaca İş Hanı No :2 Kat: 1 İzmir / Gaziemir

info@artcraftakademi.com
0507 920 74 57