ArtCraft Akademi Blog

Hayalet Portre Nedir ?

Birden fazla fotoğrafın bir araya getirilmesi ile ortaya çıkan sıra dışı efektler hiç şüphesiz ki bazen ürkütücü olabiliyor ! Bu yazımızda sizlere hayalet fotoğraf nasıl çekilir ve photoshop ile nasıl düzenlenir konuları hakkında bilgi vereceğiz.


Hayalet fotoğraf nasıl çekilir ?

hayalet fotoğraf

  • Her ne kadar ülkemize ait olmayan bir bayram olsa da ” Cadılar Bayramı “eğlenceli bir etkinlik olarak çeşitli şekillerde ülkemizde de kutlanıyor. Bu oluşumun bizi ilgilendiren kısmı ise yaratıcı fotoğrafçılık becerilerimizi ortaya çıkarması.
  • Ürkütücü derece uzun pozlamalar, low-key portreler ve mum ışığında çekilen still-life fotoğrafları mutlaka denemeniz gerekenler arasında yer alıyor. Ancak bunların hepsi bir yana, çoklu pozlama ile elde edilen hayaletimsi kareler bunların arasında en eğlencelisidir diyebiliriz. Üstelik bunun için inanılmaz derece de photoshop bilmenize de gerek yok !

hayalet fotoğraf

  • Fotoğraf makinelerinin çoklu pozlama özelliği her bir karenin en parlak kısımlarını birleştiriyor ve her bir kareyi işleyerek diğerinin üzerine düşük opasiteli ( saydamlık ) olarak katmanlıyor.
  • Çoğu kamerada on kareye kadar birleştirme  imkanı var ancak  bu teknikte en iyi sonucu iki veya üç kareyi işleyerek rahatlıkla elde edebilirsiniz.
  • Çift pozlama ile ilişkilendirilen en popüler teknikte parlak bir arka plana karşı siluet çektikten sonra ikinci karede, ilk karede oluşturduğumuz silueti dokuyla doldurmak yer alıyor.
  • Burada ele alınan teknikte ise tek bir özenin çift pozlamasını yaparak daha karanlık doğa üstü bir portre çalışması gerçekleştireceğiz.
  • Uygulanan bu tekniğin kökeni karmaşık film fotoğrafçılığına dayanıyor.
  • Şimdinin dijital SLR makinelerinde bulunan çoklu pozlama özelliğini kullanarak tripod, bir kaç ayar ve biraz da hayal gücü yardımı ile bu konuda harika sonuçlar almanız mümkün.

DENEYİN ! Ne kadar zevkli ve özellikle instagram için sıra dışı fotoğraf çekimleri arıyorsanız inanılmaz derecede işinizi görecek bir çalışma olacak.


Hayalet fotoğraf photoshop yapmak

hayalet fotoğraf tekniği

Fotoğraf makinelerinizi ya da cep telefonlarınızı hazırlayın ! Başlıyoruz.


1 ) Hadi hazırlanalım

hayalet fotoğraf tekniği

Modelinizi temiz, düz bir arka planın önünde çekmeniz önemli ! Aksi takdirde kareler arasında dolaşan dikkat dağıtıcı unsurlar fotoğrafta düzensiz bir görüntüye neden olacaktır. Bu yüzden , her bir karenin dış çizgilerinde ghosting ( gölgeleme ) sorunu olmaması için tripod kullanmanız gerekmektedir.

Işığın geliş açısını, ISO değerlerinizi, kısacası bir fotoğraf çekmeden öne yaptığınız tüm ön hazırlıkları birer kez daha gözden geçirin bu konuda hazırlıklı olun.

Bu çalışma sonunda elde ettiğiniz görsel size bir çok sosyal medya hesabında büyük artı sağlayacak herkesin başını döndürecek bir çalışma olacak.

 


2) Doğru pozlama

hayalet fotoğraf tekniği

Modeliniz eğer bir kadınsa koyu renkli bir ruj sürmesini isteyebilirsiniz. Böylelikle ellerin arından görünecek ağız, dudakların renk farkından dolayı belirgin bir biçimde görünecektir.Modelinize standart bir poz verdirin ve sanki portresini çekiyormuş gibi ışıklandırın.

Örnek vermek gerekirse modelinizi pencere ışığı ile aydınlanan düz renkli bir duvar önüne oturtun de diyafram öncelikli modda yeterli alan derinliğini f/4 değerini girin.

 

 

 


3) Kamera ayarları ve Auto Gain kavramları

telefon fotoğrafçılığı

Kameranızın kullanma kılavuzuna bakarak çoklu pozlama ya da diğer adı ile multiple exposure özelliğinin nasıl çalıştığını öğrenin. Eğer Nikon marka bir kamera kullanıyorasnız Shooting Menu altında bulabilirsiniz. Dört yönlü kontrol tuşunu kullanarak fonksiyonu etkinleştirin. Ardından harmanlamak istediğiniz fotoğraf sayısını girin.

Nikon marka makinelerde Auto Gain olarak geçen kavramdan Canon marka makinelerde Average olarak geçmektedir. Bu iki ayarın ortak özelliği final görselinin pozlamasını otomatik olarak ayarlamasıdır. Çoklu pozlamalar birden fazla kareyi birleştirerek çalıştığından görselin yoğunluğu artacak, bu yüzden eğer bu özelliği kullanmazsanız her bir kareyi manuel olarak eşitlemeniz gerekecektir.


4) Çekim ve düzenleme

telefon fotoğrafçılığı

Bu aşamada şunu asla unutmayın. Çekimi yaptığınızda yakaladığını son kare, çektikleriniz arasında en çok görüneni olacaktır. Ayrıca öznenizin yoğunluğunu da ele almanız gerekmektedir.

Örnek vermek gerekirse ; modeliniz ellerini yüzüne yerleştirdiğinde parmaklarının üst üste binmemesine dikkat edin. Aksi takdirde bu alanlar diğer alanlara göre daha yoğun görünecektir.

Görseli siyah beyaza dönüştürmek için photoshop içine görseli sürükledikten sonra bir adjustment layer ekleyin.

( Layer > New Adjustment Layer > Black & White )

Kontrastı arttırmak için renk kanalları ile oynayın. Gölgeleri koyulaştırmak için Reds değerini azaltıp aydınlık alanları arttırmak için Yellows değerini arttırın.

Fotoğraf kursu İzmir hakkında daha detaylı bilgi almak için linke tıklayabilirsiniz. Fotoğrafçılık dersi İzmir ile ilgili merak ettiğiniz her şey bu sitede !

Telefon fotoğrafçılığına merak duyuyor ve bu alanda kendinizi geliştirmek istiyorsanız telefofon ile fotoğraf çekmenin püf noktaları adlı yazımızı kesinlikle okumayı unutmayın.

İletişime Geçin

Haftanın 7 günü açık olan sanat merkezimize 09:00-23:00 saatleri arasında istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil Mahallesi Metin Henkoğlu Caddesi No:22/A Gaziemir

info@artcraftakademi.com
0507 920 74 57