ArtCraft Akademi Blog

Karakalem Resim Çizmek İçin Gerekli Olan Malzemeler

Merhaba ArtCraft Akademi takipçileri. Bugünkü yazımızda karakalem resim için gerekli olan malzemeler, çizim kalemleri ve özellikleri, karakalem kağıdı ve profesyonel çizim kalemleri hakkında sizlere detaylı bilgi vereceğiz. 

” Yapamam ! Yeteneğim yok. “ diye düşünmeyin. Resim kursu İzmir Gaziemir olarak sizleri sıkmadan, doğru teknikleri kolaylıkla uygulayabileceğiniz çalışmalardan zaman içerisinde üzerine hep bir yenisini koyarak ilerleyebileceğiniz kişiye özel müfredatımız ile hayalinizdeki çizgileri kağıda aktarmayı öğretiyoruz.

ArtCraft Akademi İzmir resim kursu ücretsiz deneme ve tanışma derslerine katılmak için hiçbir zaman geç değil. Telefon, whatsapp ya da mail yolu ile sadece 1 dakikanızı ayırarak dilediğiniz zaman deneme derslerimize katılabilirsiniz.

Ücretsiz Deneme Dersi

Ücretsiz Deneme Dersi

İzmir Resim Dersi İle Karakalem Malzemeleri Hakkında Bilgi

karakalem çizim

karakalem çizim

Resim çizmeye yeni başladıysanız aklınızı en çok kurcalayan sorulardan biri de doğru malzeme seçimidir. Evet her türlü ekipman ile resim çizebilirsiniz ancak yetenek denilen kavram doğru bilgi ile desteklendiğinde bir bütün olur ve asıl sonucunu o zaman verir.

Karakalem Resim Çizim Malzemeleri

Karakalem seçenekleri olarak bilinmesi gerekenler ; düz bir kömür uç, füzen ve standart ve özel seri kurşun kalemler. Kömür ile çizim tekniği insanlığın var oluşundan itibaren süre gelen ve kullanılan bir tekniktir. Resim çizen kişiler arasında oldukça sık tercih edilmektedir ve kömür ile ince detay çalışması yapmak zor olacağı için detaydan çok genel şablon çalışmaları için kullanılır.

Kalem Üzerindeki Dereceler Ne Anlama Gelir ?

karakalem üzerindeki ekler

karakalem üzerindeki ekler

Kalemlerin üzerinde yazan H,B,HB gibi kavramlar içerdikleri kil miktarları ile ilgili önemli ipuçları verir. Kil miktarı arttıkça kadifemsi,yumuşa ve koyu tonlar ön plana çıkarken kil değeri düşük kalemler daha keskin ve sert çizimler yapmak mümkündür. Hangi kalemi nerede kullanacağınız tamamen çizmek istediğiniz resim ve resmi oluşturan hatların detayı ile ilgilidir.

B ekine sahip kalemler ; kil oranı yüksek kalemlerdir. Kadifemsi ve yoğun bir ton verir.

H ekine sahip kalemler ; kil oranı düşük kalemlerdir. Açık tonlamada kullanılır.

HB ekine sahip kalemler ; iki eke ait özellikleri gösteren ve ortalama değere sahip olan kalemlerdir.

Karakalem Nasıl Kağıt Üzerine Çizilir ?

Resim malzemeleri satan bir iş yerine girdiğinizde onlarca farklı firmanın farklı özelliklerde olan ürünlerini görürsünüz. Kalın kağıtlar,ince kağıtlar, dokusu yoğun olan kağıtlar hatta renklerinde bile farklılık görebilirsiniz. Bu kağıtların farklı olarak tasarlanıp satışa sunulmasındaki temel düşünce hangi kalem ile hangi kağıtta en iyi sonuç elde edeceğiniz,hangi kalemi hangi kağıtta tercih etmeniz gerektiği tamamen sizin çizim düşünceniz ile ilgili olan bir durumdur.

 

 

İletişime Geçin

Haftanın 7 günü açık olan sanat merkezimize 09:00-23:00 saatleri arasında istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil Mahallesi Metin Henkoğlu Caddesi No:22/A Gaziemir

info@artcraftakademi.com
0507 920 74 57