ArtCraft Akademi Blog

Keman Akordu Nasıl Yapılır

Hangi enstrümanı çalıyor olursanız olun sağlıklı bir kulak gelişimi ve bastığınız notaların doğruluğu açısından akort önemlidir. Bu yazımızda ArtCraft Akademi keman kursu İzmir olarak sizlere keman akordu nasıl yapılır ondan bahsedeceğiz.

Kemanda yay çekme tekniklerini okumak için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

6 madde ile daha iyi keman çalmak için bu yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Akort Nedir ?

Keman Akordu Nasıl Yapılır ?

Keman Akordu Nasıl Yapılır ?

Herhangi bir enstrümanı uyumlu ve doğru ses vermesi için yapılan işlemdir. Her enstrümanın standart akort dizilişi birbirinden farklıdır ancak çalmak istediğiniz müzik türüne göre başka bir akort düzenine de geçilebilir. Akort etmek için birden fazla cihaz ve program bulunmaktadır. Dilerseniz piyano yardımı ile dilerseniz dijital akort cihazları  ya da telefona kuracağınız bir akort uygulaması ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Keman Akordu Nasıl Yapılır ?

Keman akordunu eğer telefon ya da dijital bir akort aleti ile yapacaksanız öncelikli olarak keman akort harfleri veya keman akort seslerini bilmeniz gerekmektedir. Keman akordu için tellerin isimleri pesten tize sol-re-la-mi’dir. Latince bu notaların harf karşılığı sırası ile G – R – A – M ‘dir.

  • Keman akorduna başlamadan önce kemanın alt kısmındaki ince ayar yapılan yani telleri sıkıp gevşetmenizi sağlayan kısımları gevşetin.
  • İkinci olarak dijital bir akort cihazı veya telefonun keman sesini rahat alabileceği bir yere koyun ve keman yayı ile tek tek telleri çekin. Sol,re,la ve mi seslerini yakalayana kadar keman akort burgularını sıkın ya da gevşetin.
  • Eğer notaları doğru ayarlarsanız akort cihazı yeşil renk verecektir. Ancak örnek vermek gerekirse herhangi bir teli tam olarak akortlayamıyorsunuz ve doğru notaya ulaşması için akort cihazı üzerindeki skala da bir kaç çizgi ileride ya da gerideyseniz,keman akorduna başlamadan önce gevşettiğiniz kısımları çevirerek ince ayarını sağlayabilirsiniz.

 

Aşağıda keman akordu nasıl yapılır detaylı bir şekilde anlatılmıştır ;

İletişime Geçin

Haftanın 7 günü açık olan sanat merkezimize 09:00-23:00 saatleri arasında istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil Mahallesi Metin Henkoğlu Caddesi No:22/A Gaziemir

info@artcraftakademi.com
0507 920 74 57