ArtCraft Akademi Blog

Keman Eğitimine Başlangıç

En çok tanınmış orkestra çalgılarından biri olan keman aynı zamanda sizlerin de yakından takip ettiği youtube gibi sosyal video platformlarında çalanların performanslarını sergilediği, özellikle de son dönemlerde parçaların vokal melodilerinin çalındığı popüler bir enstrümandır.

5 dakika


Keman nedir kısa bilgi

kemanın özellikleri

 • 16.yy içinde Avrupa’da icat edilmiş bir enstrümandır.
 • Kemanın bölümleri ; tekne, sırt ( özellikle akçaağaç ), göğüs ( köknar ya da ladin ) ve yan kısımlardan oluşur.

Bunun dışında kemanı oluşturan tüm parçalar ; eşik, klavye, çenelik, burgu, fiks, arşe ve yastıktır.

 • Kemanın dört teli vardır. Bu teller kalın telden ince tele doğru sol – re – la – mi notalarıdır. Ancak çalınmak istenen müzik türüne göre akort düzeni değişiklik gösterebilir.
 • Çeyrek, yarım, üç çeyrek ve tam boy olmak üzere 4 çeşit ölçüsü vardır.
 • Türk müziğinin de vazgeçilmez enstrümanlarından biri olan kemanın Türk müziğine göre akort düzeni la – re – la – re veya sol – re – la -re ‘dir.
 • Sesi aynı çello gibi insan sesine en yakın enstrümanlardan biridir.
 • Sol el tuşe üzerine basarak notaları elde ederken sağ el ile tutulan arşe yardımı ile de ses elde edilir.
 • 36 santime yakın bir gövdesi bulunmaktadır.
 • Keman belki de en hafif enstrümanlardan biridir ve yaklaşık olarak 83 parçanın birleştirilmesi ile oluşur.
 • Teller köprü aracılığı ile yükseltir ve tellerin burgular yardımı ile sıkılması sonucu oluşan gerilmeyi azaltmak için alt ve üst kapaklara belirli derecede kavis verilir.
 • Sapın ucundaki burgulara takılan teller köprü üzerinden yükseltilir ve yay çekildiği zaman bu köprü yardımı ile titreşim üst kapağa iletilir.
 • Burguların oluşturduğu ve tellerin bağlandığı kulakçıklar yardımı ile teller istenilen gerginliğe getirilebilir.
 • Gövdenin içinde bir uçtan diğer uca doğru bulunan bas çubuğu sesin tınlamasını can diğerini de üst eşikten gelen titreşimi alt eşiğe doğru iletir.
 • Üst kapak üzerinde ” F ” harfine benzer deliklerden hava titreşerek dışarı çıkar ve ses oluşur.

Keman çalmak isteyenler nereden başlayabilir ?

keman hakkında sık sorulan sorular

 • Keman öğrenmek için bir yaş sınırı var mı ?

– Keman eğitimlerimiz için herhangi bir yaş sınırı yoktur. Sadece küçük katılımcıların en az 6 yaşında olması gerekmektedir ve üst yaş sınırı bulunmamaktadır.

 • Evde kendi kendime keman çalabilir miyim ?

–  Eğer keman çalma konusunda istekliyseniz ilk önce temel eğitimi bir öğretmenden aldıktan sonra evde kendiniz devam edebilirsiniz. Diğer yandan hiçbir eğitim almadan kendinizi geliştirmeye çalışırsanız yanlış oturan teknikleri ( en basitinden keman tutmak,yay çekmek ) düzeltmek daha uzun sürecek ve en kötüsü belki de bu evrede enstrümandan soğuyacaksınız.

 • Keman çalmak için parmaklarım nasıl olmalı ?

– İnternette parmak uzunluğunun enstrüman üzerine etkileri ile ilgili onlarca yazı okumuş olabilirsiniz. Parmaklarınızın uzun veya kısa olmasından çok elinizde herhangi bir kas rahatsızlığının olmaması durumunda rahatlıkla keman çalabilirsiniz.

 • En iyi keman metodları nelerdir ?

– Keman metodları daha çok sizin çalmak istediğiniz müzik türüne göre değişiklik gösterecektir ancak başlangıç aşaması hemen hemen tüm kitaplarda aynıdır. Ömer Can keman metodu, Suzuki violin school, Suzuki keman metodu gibi kaynakları takip edebilirsiniz.

 • Keman eğitimi için nota öğrenmek şart mı ?

– İnsanların birbiri ile anlaşabilmesi için nasıl bir dil sistemi geliştiyse müzik ve insan arasındaki ilişkinin de sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmesi için bir dil geliştirmek zorunludur ve o dil nota sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Nota öğrenmeden de keman çalabilirsiniz ama belirli bir seviyeye geldikten sonra ve özellikle de çalmak istediğiniz bir parçayı size gösterecek biri yoksa notalarından yola çıkmanız gerekecektir. Nota öğrenme süreci zorlu bir süreç değildir, zamanla kendinizi rahatlıkla geliştirebilirsiniz.


İzmir’de keman fiyatları

keman satışı hakkında bilgi

Keman eğitimlerimize katılmak için başlangıç aşamasında bir kemana ihtiyacınız yok fakat ilerleyen zamanlarda özellikle kemanda kendinizi geliştirmek istiyorsanız evde bolca vakit ayırmanız gerekecektir. O noktada kemana ihtiyacınız olacaktır.

İstediğiniz enstrüman, marka ve modeli için canınızı sıkmanıza hiç gerek yok. ArtCraft Akademi güvencesi ile İzmir’de anlaşmalı olduğumuz müzik evlerinden aynı enstrümanı sizler adına daha uygun fiyata getirebiliyoruz.

Keman bakımı nasıl yapılır adlı yazımızı okumak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Keman akordu nasıl yapılır diye merak ediyorsanız yine bu yazımızı da okuyabilirsiniz.

Keman kursu İzmir sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz. Karşıyaka’da bulunan diğer sanat merkezimizin keman eğitimi İzmir sayfamıza da buradan ulaşabilirsiniz.


İzmir’de bir ilk Online Eğitim

online keman eğitimi

Online keman eğitimi

Online keman eğitimi

İşten geç çıkıyorum, oraya gelmem zor olur ya da kendimi çok yorgun hissediyorum düşüncelerinden sizleri uzaklaştırıp bir nefes almanızı sağlıyoruz.

Güçlendirilmiş alt yapımız ile sizlere evinizin rahatlığından hiç kopmayacağınız bir teklifle geliyoruz. Online keman dersi !

Uzman eğitmenlerimiz tarafından sizlerin istediği saatlerde katılabileceğiniz bu eğitim ile sadece ders aldığınız süre kadar ücret ödüyorsunuz. Detaylar için iletişim numaramızdan bize ulaşabilirsiniz.

İletişime Geçin

Haftanın 7 günü açık olan sanat merkezimize 09:00-23:00 saatleri arasında istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil Mahallesi Metin Henkoğlu Caddesi No:22/A Gaziemir

info@artcraftakademi.com
0507 920 74 57