ArtCraft Akademi Blog

Keman Nasıl Temizlenir ?

Bir enstrümana sahip olup onu çalmak kadar önemli başka bir husus varsa o da enstrümanın temizliğidir. Müziğin baştan çıkarıcı dünyasına atım attığınız da bunu daha yakından hissedebileceksiniz. Enstrüman sizin en yakın arkadaşınız olacaktır ve sizden ilgi isteyecektir. Siz ilginizi ona iki şekilde gösterebilirsiniz. İlki ona vakit ayırarak düzenli çalışmalar yaparak. İkincisi ise onun genel bakımını yaparak ! ArtCraft Akademi keman kursu İzmir olarak sizlere bu yazımız da keman temizliği nasıl yapılmalı konusunda yardımcı olacağız.

Ücretsiz keman deneme derslerimize katılmak için  0507 920 74 57 ‘yi arayabilir ve randevu alabilirsiniz.

Keman Temizliği Nasıl Yapılır ?

Keman Bakımı Nasıl Yapılır ?

Keman Bakımı Nasıl Yapılır ?

Her enstrüman gibi kemanda ister kullanın isterseniz kutusunda muhafaza edin zaman içerisinde keman bakımı yapmak gereklidir. Bu temizlik basamaklarını kemanın içi,dışı,arşe temizliği,gövde temizliği ve tel temizliği olarak sınıflandırabiliriz.

Kemanın İç Temizliği

Kemanın iç temizliği için yapılacak tek bir şey vardır. O da avucunuzun yarısını dolduracak kadar kuru ve temiz pirinci,kemanın gövdesinde bulunan deliklerden içeri dökmek. Sert bir şekilde sallamamak kaydı ile bir süre bu işlemi gerçekleştirdiğiniz de çıkan pirinçlerin renk değiştirdiğini göreceksiniz. İki kere bu işlemi gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır.

Keman Yayı Nasıl Temizlenir ?

Arşenin en alt kısmında bulunan ve telleri sıkıp gevşetmek için kullanılan vida sonuna kadar gevşetilir. Gevşeyen kılları kırmadan ılık sabunlu su da el yardımı ile yıkanır. Genel olarak bakıldığında eğer arşe çok fazla kullanılmışsa yenisi ile değiştirilmesi gerekmektedir ancak üzerinde renk değişimi gözlemliyorsanız,örneğin kimi yerler siyah bir hal almışsa bu işlem sonucunda biraz daha kullanılabilecek bir duruma gelecektir.

Gövde Temizliği

Kemanın gövde temizliğini gerçekleştirirken bir müzik marketten alacağınız viol tarzı bakım malzemeleri işinize yarayacaktır. Kemanınızı çizmeyecek tercihen pamuk üzerine damlatılan bu kimyasal ile kemanınızın arkasını ve ön yüzünü rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Klavye kısmına geline ise yine pamuğa dökülen limon yağı ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Keman Teli Temizliği

Keman teli temizliği yaparken kolonya kullanabilirsiniz. Kaliteli keman tellerinin ömürleri çok uzundur ve zaman içerisinde köprü kısmında reçine birikmektedir. Bu biriken reçine keman tonunuzu etkilemektedir. Yapacağınız temizlik işlemini sadece bu böle de gerçekleştirmeniz ya da teli söktükten sonra temizlemeniz en mantıklı olan davranıştır. Kolonya içerisindeki kimyasallar keman cilasına zarar verebileceği gibi klavye yapısınında bozulmasına neden olmaktadır.

Daha detaylı bilgi için İzmir keman kurslarına sizleri bekliyoruz.

Aşağıdaki bağlantılara tıklayarak keman ile ilgili diğer yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

6 madde ile kemanı daha rahat çalın.

Keman akordu nasıl yapılır ?

Kemanda yay çekme teknikleri nelerdir ?

Ayrıca keman bakımı nasıl yapılır izlemek isteyenler için ;

İletişime Geçin

Haftanın 7 günü açık olan sanat merkezimize 09:00-23:00 saatleri arasında istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil Mahallesi Metin Henkoğlu Caddesi No:22/A Gaziemir

info@artcraftakademi.com
0507 920 74 57