ArtCraft Akademi Blog

Keman Nedir Ve Keman Nasıl Tutulur ?

Keman Nedir Kısa Bilgi

Bu yazımızın içeriğinde sizlere ;

 1.  Keman nedir                        3.Keman nasıl yapılır                                                5.Keman akort sistemi nedir
 2. Keman nasıl tutulur            4. Keman seçiminde hangi ağaçlar kullanılır

Keman farklı kalınlığa sahip 4 teli olan yaylı çalgılar grubunun üyesi bir enstrümandır. Çello ile birlikte sahip olduğu ses aralığında insan sesine en yakın enstrümanlar olarak bilinmektedir. Genellikle tekne kısmı (sırtı) akçaağaçtan yapılırken göğüs kısmında ise köknar ağacı tercih edilmektedir. Göğüs kısmında bulunan ” f ” harfine benzeyen delikler yardımı ile akustik bir ses elde edilmektedir.

Keman akort sistemi nedir

 • Batı müziğine ait parçaları çalmak isteyen kişilerin kullanması gereken tel dizilimi pes sesten  tiz sese doğru tele doğru tel isimleri sol-re-la-mi ‘dir.
 • Türk halk müziğine ait eserleri rahat çalabilmek için kullanılması gereken tel dizilimi ise do – sol – re – la ‘dır.
 • Keman yayına arşe denir ve arşenin yaya sürtmesi ile ses elde etmek için genelde her kullanım öncesi arşeye reçine sürülmektedir.Sahip olduğu ses tonu ve popülerliği ile en çok öğrenilmek enstrümanlardan biri olan kemanı siz de çalmak istiyorsanız  keman kursu İzmir‘e en kısa zamanda uğramalısınız.

keman nedir

 Keman Nasıl Yapılır ?

keman nasıl yapılır

Keman yapım aşamasında ön,arka ve omurga kısımları boş bir kutuya benzeyecek şekilde tek tek birleştirilir. Kemanın altında bulunan kuyruğa bağlanan 4 tel ses tahtası ya da diğer bir adı ile ses köprüsü üzerinden geçirilip salyangoz kısmında bulunan akort burgularına bağlanır. Çalınmak istenen müzik türüne göre akort işlemi gerçekleştirildikten sonra kemanın tuşesi ( siyah kısmı ) üzerine parmakların konulması ile değişik sesler elde edilir.

Keman Yapımında Kullanılan Ağaçlar Nelerdir ?

Kaliteli kemanların seslerinin gerçekten de büyüleyici olduğunu duymuşsunuzdur. Bunun temel nedeni kemanın bu karakteristik ses tonunu etkileyen ağaç seçiminden kaynaklanmaktadır. Ağaç seçimi ile birlikte keman tonunun daha buğulu, parlak, tok çıkması mümkündür.

keman seçiminde ağacın önemi

Başlangıç düzeyi kemanlarda da kısmen etkili olmak ile beraber orta seviye ve üst seviye keman almadan önce ciddi bir araştırma yapmak gerektiğini unutmamak gereklidir.

Keman yapımında kullanılan ağaçlar ;

Akçaağaç cinsinden

 1. Dağ akçaağacı                                          5.Diş budak yapraklı akçaağaç
 2. Ova akçaağacı                                          6.Kuş gözü akçaağaç
 3. Kırmızı ve gümüş akçaağaç                   7.Çınar yapraklı akçaağaç
 4. Şeker ağacı

Abanoz cinsinden

 1. Seylan abanozu                       4.Makasar abanozu
 2. Madagaskar abanozu             5. Coro Minedal abanozu
 3. Bombay abanozu

Ladin cinsinden

Kuzey ve Orta Avrupa ile birlikte Türkiye’nin Doğu Karadeniz bölgesinde yetişen bu ağaç türü de keman yapımında sıklıkla kullanılan ağaç türlerinden birisidir.

Keman Nasıl Tutulur Ve Nasıl Çalınır ?

Keman nasıl tutulur sorusu hakkında birçok bilgi okuyabilirsiniz. Bu yazıların kimisi doğru kimisi ise yanlış bilgiler içermektedir. Sizlere anlatılacak keman tutuş tekniğini genel olarak kabul edilmiş bir teknik olup zaman içerisinde sizlerin de enstrümana hakim olması sonucu kişisel keman tutuş tarzınızın ortaya çıkmasındaki en temel yapı taşıdır.

Keman Nasıl Tutulur ?

keman nasıl tutulur ?

Kemanın yastığını taktıktan sonra omzunuza yaslayıp çeneniz ile tutmalısınız. Bu hareketi gerçekleştirirken olabildiğince kendinizi kasmamanız hem kaslarınızın ağrımasını önler hem de siz keman çalarken bu aktiviteden zevk alırsınız. İzmir keman kursları ile eğlenirken öğrenin !

Keman klavyesini hangi eliniz tutuyorsa baş parmağınız klavyenin tam arkasında sadece destek amaçlı durmalı ve avuç içinizi keman klavyesine doğru çevirmelisiniz. Avuç içinin klavyeye bakması ile birlikte parmaklarınızın tellere dik basması kolaylaşacaktır.

Keman Yayı Nasıl Tutulur ?

keman yayı nasıl tutulur

Arşeyi tutan elinizin baş parmağı dik bir şekilde arşenin sonundaki plastik parçanın ” C ” şeklinde bulunan kısmına koymalı ve bileğinizi serbest bırakmalısınız. İşaret parmağınızı resimde gördüğünüz gibi arşeyi tutmanıza yardımcı olacak şekilde kırmalı ve geri kalan parmaklarınızla arşenin ağırlığını dengelemelisiniz.

 • Keman egzersizlerinizi yaparken keman notalarının yerlerini öğrenmeli, kulakçıkların olduğu yere bir akort cihazı takmalı ya da piyano eşliğinde çalışmalarınızı yaparak seslerin kulağınıza daha doğru oturmasını sağlamalısınız.

 

 

İletişime Geçin

Haftanın 7 günü açık olan sanat merkezimize 09:00-23:00 saatleri arasında istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil Mahallesi Metin Henkoğlu Caddesi No:22/A Gaziemir

info@artcraftakademi.com
0507 920 74 57