ArtCraft Akademi Blog

Keman Nedir Ve Keman Nasıl Tutulur ?

Keman Nedir Kısa Bilgi

Keman farklı kalınlığa sahip 4 teli olan yaylı çalgılar grubunun üyesi bir enstrümandır. Pes sese sahip telden tiz sese sahip tele doğru tel isimleri sol-re-la-mi ‘ dir. Keman yayına arşe denir ve arşenin yaya sürtmesi ile ses elde etmek için genelde her kullanım öncesi arşeye reçine sürülmektedir.Sahip olduğu ses tonu ve popülerliği ile en çok öğrenilmek enstrümanlardan biri olan kemanı siz de çalmak istiyorsanız ArtCraft Akademi keman kursu İzmir‘e en kısa zamanda uğramalısınız.

Keman Nasıl Tutulur Ve Nasıl Çalınır ?

Keman nasıl tutulur sorusu hakkında birçok bilgi okuyabilirsiniz. Bu yazıların kimisi doğru kimisi ise yanlış bilgiler içermektedir. Sizlere anlatılacak keman tutuş tekniğini genel olarak kabul edilmiş bir teknik olup zaman içerisinde sizlerin de enstrümana hakim olması sonucu kişisel keman tutuş tarzınızın ortaya çıkmasındaki en temel yapı taşıdır.

Keman Nasıl Tutulur ?

Keman Nasıl Tutulur ?

Keman Nasıl Tutulur ?

Kemanın yastığını taktıktan sonra omzunuza yaslayıp çeneniz ile tutmalısınız. Bu hareketi gerçekleştirirken olabildiğince kendinizi kasmamanız hem kaslarınızın ağrımasını önler hem de siz keman çalarken bu aktiviteden zevk alırsınız. İzmir keman kursları ile eğlenirken öğrenin !

Keman klavyesini hangi eliniz tutuyorsa baş parmağınız klavyenin tam arkasında sadece destek amaçlı durmalı ve avuç içinizi keman klavyesine doğru çevirmelisiniz. Avuç içinin klavyeye bakması ile birlikte parmaklarınızın tellere dik basması kolaylaşacaktır.

Keman Yayı Nasıl Tutulur ?

Keman Yayı Nasıl Tutulur ?

Keman Yayı Nasıl Tutulur ?

Arşeyi tutan elinizin baş parmağı dik bir şekilde arşenin sonundaki plastik parçanın ” C ” şeklinde bulunan kısmına koymalı ve bileğinizi serbest bırakmalısınız. İşaret parmağınızı resimde gördüğünüz gibi arşeyi tutmanıza yardımcı olacak şekilde kırmalı ve geri kalan parmaklarınızla arşenin ağırlığını dengelemelisiniz.

  • Keman egzersizlerinizi yaparken keman notalarının yerlerini öğrenmeli, kulakçıkların olduğu yere bir akort cihazı takmalı ya da piyano eşliğinde çalışmalarınızı yapmanız seslerin kulağınıza daha doğru oturmasını sağlamaktadır.

Dilediğiniz zaman ücretsiz keman deneme dersleri için arayabilir ve randevu alabilirsiniz.

İletişim için ; 0507 920 74 57

 

 

Ayrıca izleyerek öğrenmek isteyenler için keman tutuşu ve yay tutuşu ;

İletişime Geçin

Haftanın 7 günü açık olan sanat merkezimize 09:00-23:00 saatleri arasında istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Gazi Mahallesi Önder Caddesi Sinema Sokak Atmaca İş Hanı No :2 Kat: 1 İzmir / Gaziemir

info@artcraftakademi.com
0507 920 74 57