ArtCraft Akademi Blog

Kemanda Yay Çekme Teknikleri

Enstrüman çalmak insanı bulunduğu dünyadan ve onun sorunlarından uzaklaştıran,hayata başka bir pencereden bakmasını sağlayan ve aynı zamanda en önemlisi kişinin kendini bulmasını sağlayan bir araçtır. Herkes bir enstrüman çalabilir ancak asıl önemli olan soru sizin ne istediğinizdir. ArtCraft Akademi keman kursu İzmir olarak bu yazımızda kemana gönül vermiş ve özellikle yeni başlayacak olanlara keman yayı nasıl çekilir detaylı bir şekilde anlatılacak ve kendinizi geliştirmeniz adına birkaç egzersiz paylaşılacaktır.

Bu yazımıza geçmeden önce dilerseniz keman nasıl tutulur ve keman yayı nasıl tutulur adlı yazımızı okuyarak konu bütünlüğünü sağlayabilirsiniz.

Kemanda Yay Çekme

Kemanda Yay Çekme Teknikleri

Kemanda Yay Çekme Teknikleri

Keman çalma konusunda hızlı bir ilerleme kaydetmek istiyorsanız hem keman klavyesi üzerindeki elinizi hemde yayı tutan elinizi geliştirmelisiniz. Keman yayı ile boş tellerde tam yay veya yarım yay çekmek kolay gibi görünebilir ancak ne kadar doğru yapıyorsunuz ? Unutmayın ki sırf keman yayını kullanarak sul tasto,spiccato,slurs,sautille ve bunlar gibi onlarca uygulayabilirsiniz ancak bu aşamaya geçmeden önce keman yay nasıl çekilir iyice kavramanız diğer teknikleri daha kısa sürede kavramanızı sağlayacaktır.

Keman Yay Çekme Egzersizleri

Kemanda yay çekme alıştırmalarına başlamadan önce kemanınızın akordunun tam olduğundan emin olun. Sağlıklı bir müziksel gelişim için kulağınızda aynı ölçüde gelişmesi gerekmektedir. Seslerin kulağınıza yanlış yerleşmesi ilerleyen zamanlarda keman çalarken sizi üzebilir !

  • Kemanda tel isimleri pesten tize doğru sol – re – la – mi ‘dir. Çalışmalarınızı yaparken tüm tellere eşit oranda zaman ayırdığınızdan emin olun. Hatta keman yayını çekerken zorlandığınız bir tel olursa onun üzerinde fazladan çalışma yapın.
  • Her telde sayı olarak çalışmanız daha verimli olacaktır. Örneğin sol telinde 50 kere tam yay çekme çalışın. Her çekiş ve itişi 1 olarak sayın.
  • Aynı şekilde diğer tellerde de çalışma yapın. Unutmayın öncelikle hepsinde çekerek başlayın ve çalışma setiniz bittiği zaman diğer tele geçerek yine yay çekme ile başlayın. Tüm tellerde çekme ile çalışmalarınızı bitirince bu sefer de en alt telden itme ile aynı seti tekrarlayın.
  • Yukarıda yaptığınız egzersizlerin aynısını yarım yay çekerek yapın. Yayı zihninizde ikiye bölün ve alt yay için ayrı üst yay için ayrı çalışmalar yapın. Yayı çektiğiniz zaman kulağı rahatsız etmeyen pürüzsüz bir ses almanız konusunda size yardımcı olacak yukarıdaki 4 maddeye her keman çalışmaya başlamadan önce 15 dakika gibi bir süre ayırın.
  • Bir sonraki 15 dakika da ise tel atlama egzersizleri yapın. Tam yay ve yarım yay kullanarak sol-la ve re-mi arasında temiz geçişler elde etmeye çalışın. Her çalışmanızdan sonra yay üzerinde hakimiyetinizin arttığını fark edeceksiniz.
  • Tam yay ve yarım yay egzersizlerini bitirdikten sonra yine boş teller de aynı yay tekniklerini kullanarak birlik nota,ikilik nota ve dörtlük nota olarak çalışın. 

İletişime Geçin

Haftanın 7 günü açık olan sanat merkezimize 09:00-23:00 saatleri arasında istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil Mahallesi Metin Henkoğlu Caddesi No:22/A Gaziemir

info@artcraftakademi.com
0507 920 74 57