ArtCraft Akademi Blog

Klarnet Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Üflemeli çalgılar grubunda yer alan klarnet, tek kamışlı bir enstrümandır. Orkestralarda, bandolarda önemli bir yere sahip bu enstrümanı siz de hobi olarak ya da güzel sanatlara hazırlık olarak çalmak istiyor ancak klarnet hakkında yeterli bilgiye internetten ulaşamadıysanız doğru adrestesiniz. 

Klarnete yeni başlayanlar için yol gösterici nitelikle olan bu yazımız kapsamında klarnet hakkında bilinmesi gereken tüm bilgilere erişebilecek ve aklınızdaki soru işaretlerini bir bir kaldırabileceksiniz.

klarnet resmi


Klarnet nedir ve klarnetin özellikleri nelerdir ?

klarnet görseli

 • Nefesli bir çalgı olması ile beraber birçok malzemeden klarnet imalatı gerçekleştirilebilir.
 • İlk klarnetler Dalbergia adı verilen ve Afrika’da yetişen bir ağaç türünden yapılmaktaydı.
 • Klarnetin iç çapı yaklaşık 15 mm genişliğinde bir silindirdir ve alt kısma doğru genişler.
 • Alt kısımda genişleyen yapıya verilen isim “ kalak ” tır.
 • Az öncede dediğimiz gibi birçok malzemeden klarnet imalatı yapılabilmektedir. Bu malzemelerden biri de metal ve alaşımıdır ancak bu metal ve alaşımları ağaçtan yapılan klarnetler kadar kaliteli ses vermemektedir.
 • Klarneti üflediğimiz yerin adı ” bek ” tir. Genellikle yapımında ebonit ve türevleri tercih edilen bek klarnetten aldığınız tonu etkileyen en önemli kısımlardan biridir.
 • Bekin ucunda bir çentik bölgesi vardır ve kamış bu bölgeye oturtulduktan sonra bilezik tipli vida yardımı ile sıkılır.

Klarnet üfleme teknikleri nelerdir diye merak ediyorsanız bağlantıya tıklayarak yazımız okuyabilirsiniz.

klarnet üfleme tekniği


Klarnetin tarihi

klarnetin tarihi

 • Klarnet 17.yy sonlarına doğru icat edilmiş bir enstrümandır. Klarnetin mucidi kim diye merak ediyorsanız,Johann Christoph Denner tarafından tasarlanmış bir enstrümandır.
 • Denner’ın klarneti günümüz haline getirmesini sağlayan, fikir aldığı diğer bir enstrüman obuadır. Tek kamışa sahip bir halk çalgısı olan obuadan esinlenmiştir.
 • Klarnet obuaya göre daha uzun olması ile birlikte obuanın çıkardığı temel seslere destek vermek amacı ile çalınıyordu.
 • Klarnet için bestelenmiş en eski parçalar Estienne Roger’ın yayımladığı kitapta bulunmaktadır. O zaman ki parçaların yorumlanmasında klarnetin kamışı üst tarafta yer almaktaydı. Klarnet kamışının alt pozisyona geçişi 1800’lü yılların içerisinde gerçekleşmiştir.
 • 1730’lu yıllarda klarnete ” kalak ” eklendi. Pes Mi notası ve tiz Si notasının daha sağlıklı elde edilmesi için klarnetin boyu uzatıldı.

Klarnet çeşitleri

klarnet türleri ve arasındaki farklar

 • Klarnet çalmak istiyorsanız ve hangi tür klarneti çalacağınız hakkında bir bilginiz yoksa gelin yakından hangi klarnet türleri hangi müzikte kullanılıyor ve o klarnetlerin özellikleri nelerdir bir bakalım ;

Sol klarnet nedir ?

– Türk ve Balkan müzikleri için en ideal klarnet türüdür. Bu bölgelerin ezgilerini sol klarnet ile rahatlıkla elde edebilirsiniz.

Si bemol klarnet nedir ?

– Klarnet ailesindeki en kalın seslere sahip klarnet çeşididir. Daha çok solo olarak ve orkestrada kullanılır. Bas tınılı bir enstrümandır.

La klarnet nedir ?

– Si bemol klarnet türüne en yakın klarnettir. Si bemol klarnetin bir çeşit kardeşi de denilebilir. Sesi toktur ve boyut olarak büyüktür.

Mi bemol klarnet nedir ?

– Klarnet ailesinin en küçük üyesi olmakla bilinir. Boyu yaklaşık 43 santimdir. Ses aralığı olarak si bemol klarnetin çıkamadığı ince sesleri yakalamak ve bu noktadan itibaren sürekliliği sağlamaktır.


Klarnetin müzikteki yeri nedir ?

Klarnet hem ülkemizde hem de dünya genelinde oldukça popüler bir enstrümandır. Hemen hemen her ülkenin kendi etnik müziğini rahatlıkla çalabildiği bir enstrüman olan klarnetin bu açıdan en önemli özelliği ses aralığı ve birden fazla türünün bulunmasıdır.

klarnetin müzikteki yeri

Klarnetin diğer adı ve klarnetin parçaları

klarnetin parçaları

Bek nedir ?

Klarnete üflediğimiz sesin oluşmasını sağlayan kısımdır. Bekin kalitesi klarnetten elde edeceğiniz ton üzerinde büyük etkiye sahiptir.

Kamış nedir ?

Bekten sesin elde edilebilmesi için bek içerisine yerleştirilen tahta eklentiye denilir. Kamışları araştırırken karşınıza milimetre (mm) bazında değişken değerler görebilirsiniz. Bunlar kamışların sertlik derecelerini ifade etmektedir. 1 numara en yumuşak kamış olurken 5 ise en sert kamışı ifade eder.

Bilezik nedir ?

Kamışın bek içine tutturulmasını sağlayan ve yuvarlak yapısı ile beki kavrayan metal eklentidir.

Baril nedir ?

Üflemeli çalgılar akortlu olarak üretilmektedir ancak bazı durumlarda diğer enstrümanlar ile rahat bir uyum içerisinde çalışmak için akordun değişmesi gerekebilir. Baril, küçük düzeyde akort değişikliği yapmamızı sağlayan kısımdır.

Üst ve alt bölge nedir ?

Üst bölge metal tuşların sol el ile kontrol edildiği, alt bölge ise bu tuşların sağ el ile kontrol edildiği yer anlamına gelmektedir.

Kalak nedir ?

Üfleyerek bekte oluşturduğumuz sesin klarneti terk ettiği konik biçimli bölgedir.

 

Klarnet kursu İzmir hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için klarnet kursu İzmir bağlantısına tıklayabilir ve aklınıza takılan her soruyu bize konuşma panelinden iletebilirsiniz.

 

İletişime Geçin

Haftanın 7 günü açık olan sanat merkezimize 09:00-23:00 saatleri arasında istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil Mahallesi Metin Henkoğlu Caddesi No:22/A Gaziemir

info@artcraftakademi.com
0507 920 74 57