ArtCraft Akademi Blog

Klarnet Nedir ?

Klarnet Nedir Ve Özellikleri Nelerdir ?

Klarnet hakkında özet bilgileri bulabileceğiniz bu yazımızda sizlere ;

  • Klarnet nedir ?
  • Klarnet parçalarının isimleri nelerdir ?
  • Klarnette bekin önemi nedir ?
  • Çalmak istediğiniz müzik türüne göre klarnet türü seçimi
  • Ne kadar sürede klarnet çalmayı öğrenebilirim ?
  • İzmir klarnet satışı hakkında yardımcı olmaya çalışacağız

Siz de bu bu mükemmel enstrümanın notalarının sesine sahip olmak istiyorsanız ArtCraft Akademi klarnet kursu İzmire dilediğiniz zaman uğrayabilir ve ücretsiz klarnet deneme derslerine kayıt olabilirsiniz.

Klarnet nedir

Klarnet dayanıklı ve sert ağaçlardan yapılan ve en çok da yapımında abanoz tercih edilen üflemeli bir enstrümandır. Üfleme kısmı kauçuktan yapılmakta olup metal perdeli ve orkestra sıkça kullanılan popüler bir müzik aletidir.


Klarnetin parçaları ve özellikleri

klarnetin parçaları

5 temel kısımdan oluşan klarnetin parçaları ağızlık,fıçı,üst gövde,alt gövde ve kalaktır. Klarnetin parçalarından biri olan kalak, klarnet üzerindeki en geniş kısımdır. Klarnet çalan kişinin sol eli yukarı kısımda sağ eli ise klarnetin aşağı kısmını kavrayacak şekilde belirli bir eğim ile tutulmaktadır. Ağız kısmına yerleştirilen kamış ile beraber klarnet çalan kişinin üflemesi sonucunda hava kamışı titretir ve ortaya ses çıkar.

Diğer üflemeli enstrümanlarda da olduğu gibi klarnetin gövde kısmında melodileri elde etmemize yarayan ses delikleri bulunur. 19 metal perdeden oluşan klarnet, bu perdelerin açılıp kapatılması sonucunda çeşitli notaları vermektedir.

⇒ Klarnetin fıçı kısmı, klarnetin diğer enstrümanlar ile akordunu yaparken kullanılan kısımdır.


Klarnet bekin önemi

Bekler açık ve kapalı olmak üzere 2 ye ayrılmaktadır. Açık bek ve kapalı bek arasındaki göze çarpan en bariz özellik açık bekin bir eğime sahip olmasıdır. Genellikle açık bek icracılar arasında Türk sanat müziği ve Balkan müziği çalımı için tercih edilmektedir.

Eğimli olan açık bekin üflenmesi ve ses çıkarma işlemi kapalı beke göre biraz daha zordur ancak açık bek için çalmanızı kolaylaştıracak çeşitli dudak pozisyonu ipuçları vardır.


Hangi bek ile başlamalıyım ? Açık bek mi kapalı bek mi ?

Açık bek ve kapalı bek arasındaki farklar

Açık bek üfleme teknikleri açısından az önce de dediğimiz gibi kapalı beke göre daha zordur ve üfleme esnasında dışarıya kaçan nefes daha fazladır. Bu nedenle başlangıç için doğru üflemeyi çözene kadar kapalı bek ile başlamak ve daha sonrasında ise açık beke yönelmek daha mantıklı olacaktır.

Böylelikle “klarnet çalamıyorum” ya da ” istediğim sesi elde edemiyorum” gibi düşüncelerle vaktinizi boşa harcamayacak direk sonuç alabileceksiniz.

Kapalı bek tercihi ise daha çok klasik müzik ile uğraşan veya uğraşmak isteyen kişilerin tercihidir. Açık beke göre çok daha rahat üflenmesine rağmen sesler biraz daha zayıf çıkmaktadır.

Açık bek ve kapalı bek hakkında özet bilgi

  • Açık bek Balkan ve Türk Sanat müziği parçaları için uygundur.
  • Kapalı bek Klasik Batı müziğinde daha çok tercih edilir.
  • Açık bekin üflenmesi kapalı beke göre biraz daha zordur.
  • Türk Sanat müziğinde açık bek kullanılmasının nedeni koma seslerinin daha belirgin elde edilebilmesidir.

Klarnet Çeşitleri Nelerdir ?

klarnet türleri hakkında bilgi

Bir çok kişinin aslında merak ettiği ve kafasının karışmasına neden olan bir sorudur. Klarneti temel olarak Sol klarnet ve Si bemol klarnet olarak ikiye ayırabiliriz. Türk müziği ve Batı müziği seçeneği sunan klarnet türleri arasından hangisini beğeniyorsanız onun eğitimini almanız sizin için daha doğru olacaktır. ArtCraft Akademi bünyesinde hem İzmir sol klarnet kursu hem de İzmir si bemol klarnet kursu dersleri verilmektedir.

Sol Klarnet Kursu İzmir

Sol klarnet, si bemol klarnete oranla biraz daha uzun bir klarnet türüdür. Sol klarnetin metal perdelerini kapamadan üflediğinizde duyduğunuz ses sol notasına aittir. Türk Sanat müziğinde daha çok kullanılmakla beraber ilk notası sol olduğundan dolayı Türk müziğine ait kullanılan makamlarda tercih edilir ancak yine de orkestralar da iki türü de birlikte görme ihtimaliniz yüksektir.

Si Bemol Klarnet Kursu İzmir

Si bemol klarnet, sol klarnete oranla biraz daha kısadır. Si bemol klarnetin metal perdelerini kapamadan üflediğinizde elde ettiğiniz ses si bemol notasına aittir. Batı müziğinde daha çok tercih edilir.

Klarnet Kaç Ayda Öğrenilir ?

Klarnet üfleme tekniği öğrenildikten sonra ilerlemesi çok zor olan bir enstrüman değildir. Si bemol klarnet notaları ve sol klarnet notalarına çalışarak rahatlıkla kısa sürede nota okuyarak parça çalabilirsiniz. Gerekli teknikleri kavradıktan sonra klarnet notaları şarkılarını internetten bulabilirsiniz.


Klarnet satışı İzmir

izmir klarnet satışı

Cebinizi yormayacak aynı zamanda kaliteli enstrümanlar için anlaşmalı olduğumuz müzik evlerinden sizlerin bütçesi dahilinde ArtCraft Akademi güvencesi ile temin ediyoruz.

İzmir’de klarnet nereden alabilirim diyenlerin doğru adresi ArtCraft Akademi’de sadece enstrüman satışı değil aynı zamanda enstrümanlarınızın rutin bakımlarını yaptırabilir ve daha uzun süre kondisyonlu bir biçimde kullanabilirsiniz

 

İletişime Geçin

Haftanın 7 günü açık olan sanat merkezimize 09:00-23:00 saatleri arasında istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil Mahallesi Metin Henkoğlu Caddesi No:22/A Gaziemir

info@artcraftakademi.com
0507 920 74 57