ArtCraft Akademi Blog

Klarnet Nedir ?

Klarnet Nedir Ve Özellikleri Nelerdir ?

Klarnet dayanıklı ve sert ağaçlardan yapılan ve en çok da yapımında abanoz tercih edilen üflemeli bir enstrümandır. Üfleme kısmı kauçuktan yapılmakta olup metal perdeli ve orkestra sıkça kullanılan popüler bir müzik aletidir. 5 temel kısımdan oluşan klarnetin parçaları ağızlık,fıçı,üst gövde,alt gövde ve kalaktır.

Siz de bu bu mükemmel enstrümanın notalarının sesine sahip olmak istiyorsanız ArtCraft Akademi klarnet kursu İzmir‘e dilediğiniz zaman uğrayabilir ve ücretsiz klarnet deneme derslerine kayıt olabilirsiniz.

Klarnet Çeşitleri Nelerdir ?

Klarnet Nedir ?

Klarnet Nedir ?

Bir çok kişinin aslında merak ettiği ve kafasının karışmasına neden olan bir sorudur. Klarneti temel olarak Sol klarnet ve Si bemol klarnet olarak ikiye ayırabiliriz. Türk müziği ve Batı müziği seçeneği sunan klarnet türleri arasından hangisini beğeniyorsanız onun eğitimini almanız sizin için daha doğru olacaktır. ArtCraft Akademi bünyesinde hem İzmir sol klarnet kursu hem de İzmir si bemol klarnet kursu dersleri verilmektedir.

Sol Klarnet Kursu İzmir

Sol klarnet, si bemol klarnete oranla biraz daha uzun bir klarnet türüdür. Sol klarnetin metal perdelerini kapamadan üflediğinizde duyduğunuz ses sol notasına aittir. Batı müziğinde daha çok kullanılmakla beraber ilk notası sol olduğundan dolayı Türk müziğinde kullanılan makamlarda pek tercih edilmez. Ancak yine de orkestralar da iki türü de birlikte görme ihtimaliniz yüksektir.

Si Bemol Klarnet Kursu İzmir

Si bemol klarnet, sol klarnete oranla biraz daha kısadır. Si bemol klarnetin metal perdelerini kapamadan üflediğinizde elde ettiğiniz ses si bemol notasına aittir. İlk notası tam ses olmadığından Türk müziğinde daha çok tercih edilir. Sesi sol klarnete göre daha tizdir.

Klarnet Kaç Ayda Öğrenilir ?

Klarnet üfleme tekniği öğrenildikten sonra ilerlemesi çok zor olan bir enstrüman değildir. Si bemol klarnet notaları ve sol klarnet notalarına çalışarak rahatlıkla kısa sürede nota okuyarak parça çalabilirsiniz. Gerekli teknikleri kavradıktan sonra klarnet notaları şarkılarını internetten bulabilirsiniz.

  • Yeni başlayanlar için klarnetleri çok düşük kaliteli Çin malı enstrümanlar almaması konusunda uyarmak istiyoruz. Çok pahalı bir model almak akıllıca olmayacaktır ancak birkaç ay sonra elinizde kalacak bir enstrümana da gereksiz para harcamanızı istemiyoruz. Bütçeniz dahilinde sizler için en uygun fiyatlı klarnet satışları İzmir ArtCraft Akademi güvencesi ile temin ediyoruz.

Ayrıca herkesin çok yakından bildiği bir klasik olan Czardas adlı parçayı bir de klarnet ile dinleyin ;

İletişime Geçin

Haftanın 7 günü açık olan sanat merkezimize 09:00-23:00 saatleri arasında istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Gazi Mahallesi Önder Caddesi Sinema Sokak Atmaca İş Hanı No :2 Kat: 1 İzmir / Gaziemir

info@artcraftakademi.com
0507 920 74 57