Artık hobilerinin, isteklerinin peşinden koşmanın tam zamanı ! İzmir’de en ucuz bağlama eğitimini en kaliteli şekilde almak istiyorsan ArtCraft Akademi seni bekliyor olacak. Bağlama kursumuzda bir yandan saz çalmanın kolay yolları ile saz çalmayı öğrenirken diğer yandan bu aile ortamında yeni insanlar tanıyacak, sosyalleşecek ve kendini çok daha iyi hissedeceksin.

Bu yazımız içeriği boyunca bağlamaya gönül vermiş, bağlama çalmak istiyorum diyen kişilere yol gösterici bir şekilde bağlama hakkında merak edilen birçok konuyu ele alacağız.

bağlama kursu İzmir

Saz dersi İzmir Gaziemir olarak bu yazımızda sizlerle paylaşacağımız konuların başlıklarını aşağıda sıralanmıştır. Eğer yazının tamamını okumak istemiyorsan, ilgili başlığa giderek merak ettiğin konuları öğrenebilirsin.

 • Bağlama nedir 
 • Bağlama düzeni nedir 
 • Kısa sap bağlamada en iyi akort çeşitleri
 • Kısa sap bağlama ve uzun sap bağlama arasındaki farklar nelerdir
 • Bağlama ile çalınan basit türküler nelerdir
 • Bağlamaya yeni başlayacaklar hangi bağlama türünü seçmeli
 • İzmir’de bağlama fiyatları hakkında bilgi
 • ArtCraft Akademi’ye nasıl gelebilirsin
 • Bağlama Hakkında Sık Sorulan Sorular video

Bağlamanın Tanımı Kısaca

İzmir Gaziemir bağlama kursu

Türk Halk Müziğimizin en temel enstrümanlarından biri olan bağlama ;

 • Genellikle 7 veya 9 telli
 • Mızrap ya da diğer adı tezene ile çalınan
 • Ses genişliği 2 oktava yakın tahta telli çalgılar ailesinin bir üyesidir.

Birazdan detaylı olarak listelenecek bağlama ailesinin atası kopuz olarak bilinmektedir. Bağlama ve kopuz görünüm, çalım teknikleri açısından oldukça benzer çalgı aletleridir.

⇒ Bağlama hakkında bir diğer bilgi ise ” bağlama ” kelimesinin 18. yüzyıl içerisinde ilk defa kullanıldığı tahmin edilmektedir. Hatta bu enstrümana bağlama adının verilmesi bağlama sapında bulunan tel ve perdelerin bağlanarak takılmasından dolayıdır.

⇒ Bağlama hakkında bilinen bir diğer yanlış ise bağlamaya doğrudan saz denilmesidir. Saz kelimesi dilimize enstrümana verilen diğer isimdir. Yani gitar,keman,davul da bir sazdır.


Bağlama ailesinin üyeleri

İzmir saz kursu

Bağlama ailesinde birden çok tür bulunmaktadır. Hangi enstrümanın seçileceği ise kullanım amacı ve istenilen yöredir. Bağlamalar üzerindeki en belirgin değişim yörelere göre farklılaşan bağlama boyutlarıdır.

Günümüzde kullanımı en yaygın ve en çok tercih edilen bağlama çeşitleri aşağıda verilmiştir ;

 • Cura – En küçük bağlama
 • Çöğür – Diğer adı kısa kol bağlama
 • Tambur – Diğer adı uzun kol bağlama
 • Divan sazı –  Diğer adı büyük boy bağlama
 • Meydan sazı – Diğer adı en büyük boy bağlama

Sazın Parçaları Nelerdir

Bir bağlama sap, gövde ve tekne olmak üzere 3 ana bölümden oluşmaktadır. Bununla beraber diğer kısımlar ise üst eşik,orta eşik, alt eşik, burgu ve perdelerdir. Bağlama çalımında alınan ton, bağlama yapılırken kullanılan ağaç ile doğrudan bağlıdır. Bağlama yapımında en çok tercih edilen ağaç türleri ;

 • Teknede – dut,kestane,ardıç,gürgen,ceviz
 • Gövde (göğüs) – ladin
 • Sap – gürgen

Bağlama yapımında kullanılan bir çok ağaç olması doğru bağlamayı seçerken dikkatli olunması anlamına gelmektedir. Eğer bağlama hakkında çok detaylı bilgiye sahip değilsen, bağlaman alırken bir bilen ile gidebilir ya da bu konuda bizden destek alabilirsin.

Bağlama satın alma rehberi adlı yazımızı okuyarak bağlama hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsin.


Kısa Sap Bağlama ve Uzun Sap Bağlama Arasındaki Farklar

İzmir Gaziemir saz kursu

 • Uzun sap bağlama ile kısa sap bağlama arasındaki duyumsal farkı yaratan etmen tavır farkıdır. Uzun sap bağlamada tavır rahatlıkla yapılabilirken kısa sap bağlamada klavyenin kısa olması nedeni ile yapılamamaktadır.  Eğer bağlama eğitimine kısa sap ile başlayıp, tavırları öğrenmek ve uygulamak istiyorsan uzun sap bağlamaya geçmek en doğrusu olacaktır.
 • Kısa sap bağlamanın klavyesi uzun sap bağlamaya göre biraz daha kısa olduğu çalmak ve bağlama üzerinde parmakları hareket ettirmek daha kolaydır.
 • Uzun sap bağlamanın biraz daha uzun olması, kısa sap bağlama göre daha geniş bir oktava sahip olmasını sağlamaktadır. Eğer çalınacak parçada bir vokal eşliği varsa bu oktav farkından dolayı kısa sap bağlamaya göre daha rahat eşlik yapar.
 • Eğer bağlama eğitimine uzun sap ile başlandıysa kısa sarp rahatlıkla çalınabilir ancak bu eğitime kısa sap ile başlandıysa uzun sapa alışmak, çeşitli tavırları öğrenmek için düzenli bir çalışma gerekmektedir.

Bağlama Düzeni Nedir ?

bağlama düzeni nedir

Geleneksel halk müziği ezgilerinin çalınması, ifade edilmesi bağlama düzenleri sayesinde olur. Bağlamada kullanılan dört ana düzen vardır. Bunlar sırası ile ;

 • Bağlama düzeni – En üst teller La ( A ), orta teller Sol ( G ), en alt teller Re ( D )
 • Müstezat düzeni – En üst teller Do ( C ), orta teller Fa ( F ), en alt teller Re ( D )
 • Misket düzeni –  En üst teller Si ( B ), orta teller Sol ( G ), en alt teller Re ( D )
 • Bozuk düzen – En üst teller Do ( C ), orta teller Sol ( G ), en alt teller Re ( D )

Kısa Sap Bağlamada En İyi Akort Çeşitleri

Kısa sap sazlarda karar sesi en üst teldir. Yani üst tel hangi sesi veriyorsa akort o isimle adlandırılır.

Kısa sap ” La ” Akordunda ( la karar ) tellerin isimleri ; en üst teller La ( A ) , orta teller Sol ( G ) , en alt teller ise Re ( D )

Kısa sap ” Si ” Akordunda ( si karar ) tellerin isimleri ; en üst teller Si ( B ),  orta teller La ( A ) , en alt teller ise Mi ( E )

Kısa sap ” Do ” Akordunda  ( do karar ) tellerin isimleri ; en üst teller Do ( C ) , orta teller Si bemol ( Bb ), en alt teller Fa ( F )

Kısa sap ” Do diyez ” Akordunda  ( do diyez karar ) tellerin isimleri ; en üst teller Do diyez ( C# ), orta teller Si ( B ), en alt teller Fa diyez ( F# )

Kısa sap ” Re ” Akordunda ( re karar ses ) tellerin isimleri ;  en üst teller Re ( D ), orta teller Do ( C ), en alt teller Sol ( G )


Bağlama İle Çalınan Basit Türküler

bağlama kursu İzmir ile bağla çalın

Bağlama ile birçok parçaya eşlik edebilir ve onları rahatlıkla çalabilirsin. Zor parçalar basite indirgenebilir ve zaman içerisinde sen geliştikçe bir üst seviyesine çalışabilirsin. Bunun yanı sıra bağlamaya yeni başladıysan ve ufakta olsa bir şeyler çalmak istiyorum diyorsan aşağıda çeşitli yörelere göre çalabileceğin basit bağlama parçalarını bulabilirsin.

 • Çeşm-i siyahım – Maraş
 • Değmen benim gamlı yaslı gönlüme – Tokat
 • Uzun ince bir yoldayım – Sivas
 • Çarşambayı sel aldı – Samsun
 • Ne ağlarsın benim zülfü siyahım – Erzincan
 • Bilmem şu feleğin bende nesi var – Orta Anadolu

Başlangıç Bağlaması Seçimi

Bağlama seçiminde dikkat edilmesi gereken unsur bağlama çalacak kişinin hangi yöreleri sevdiğidir. Bu yörelere göre kısa sap bağlama veya uzun sap bağlama arasında daha doğru bir tercih yapılır. Bu yöreler ; Orta Anadolu, Bektaşi – Alevi, Karadeniz , Ege yöresi ya da özgün müzik olabilir.

 • Yöresel parçalar çalmak ve oradaki tavırları uygulamak isteyen kişilerin uzun sağ bağlama ile başlamalıdır.
 • Alevi- Bektaşi müzik türü ile ilgilenmek isteyen kişiler kısa sap bağlama tercih etmelidir.
 • Her iki bağlama türü ile de her türlü yöre ya da parçalar çalınmaktadır ancak o yörenin gereksinimleri, istekleri , alınabilecek müzikal zevk kullanılan bağlama türüne göre değişmektedir.

İzmir Bağlama Fiyatları

Bağlama fiyatları tamamen alıcının bütçesine göre değişmektedir. 5000 TL potasında bağlamada bulunabileceği gibi 100 TL’ye de bağlama bulunabilir. Önemli olan hangi seviyede bağlama alınıyorsa o aralıktaki en iyi bağlamayı almak olmalıdır.

Bu nedenle ArtCraft Akademi güvencesi ile bütçenize en uygun bağlama temini yapılmaktadır. Genellikle başlama seviyesindeki bağlamalar 80 TL – 100 TL aralığında başlamaktadır ancak aldıktan kısa bir süre sonra değiştirme ihtiyacı duyulacak ve çok kaliteli olmayan bağlama ürünleridir.

Bunun yerine bütçe 150 TL – 300 TL aralığına geldiğinde orta seviye daha kaliteli ve çalarken daha çok zevk alınabilecek bağlamalar alınabilir. Burada belirtilen fiyatlar zaman içerisinde değişiklik göstermektedir.

İzmir bağlama kursu hakkında daha detaylı bilgi almak için iletişim numarasından bize ulaşabilirsin.


Ben De Çalabilir Miyim Diyenlere Bağlama Kursu İzmir

Bağlama Kursu İzmir

Duygu ve düşünceleri en yoğun bir şekilde ifade eden bağlamaya senin başlamanda ve bu upuzun müzikal bir serüvende yanında bulunmaktan mutluluk duyacağız.Uzman eğitmen kadromuz, kişiye özel gerçekleşen derslerimiz ve yine kişiye özel ders müfredatı seçeneğiyle %100 memnuniyet ve öğrenme garantili bağlama dersleri İzmir’e davetlisin.

Dilerseniz ArtCraft Akademi tarafından sağlanan ücretsiz bağlama deneme derslerine katılabilir, eğitmenlerimizle tanışabilir ve sorularınızı sorabilir ve İzmir’in her yerinden kolaylıkla kursumuza ulaşım sağlayabilirsiniz.


Bağlama Dersleri İle Dilediğiniz Tüm Parçaları Çalabilirsiniz

ArtCraft Akademi Bağlama Dersi İzmir’ de Akla İlk Gelen Yerlerden Biri Anadolu’ya ait olan bağlamanın etkisini sizde çalarak etrafınızdaki kişilere hissettirmek, bu anları vazgeçilmez kılmak, kendinizi bağlamanın o mükemmel sesi ile ifade etmek istiyorsanız doğru adrestesiniz.


ArtCraft Akademi Bağlama Dersleri Nasıl İşleniyor  ?

Bağlama eğitimlerimiz okullara hazırlık ve hobi amaçlı olarak ikiye ayrılmaktadır. Özellikle müzik okuluna hazırlık derslerinde öğrencinin rahat bir şekilde kazanması düşüncesi ile hareket ettiğimizden işlenen müfredat kendisinin hızlı bir şekilde gelişmesi ve çok zorlanmadan girmesini amaçlamaktadır. Bu nedenle de ders müfredatı okulu kazanması amacı ile sabit bir düzen içerecek şekilde oluşturulmaktadır.

Hobi amaçlı Bağlama Derslerimizde ise temel teorik bilgiler ile dersler işlenmeye başlamakta daha sonrasında ise bireyin istediği tarza yönelik çalışmalar yapılmaktadır.

ArtCraft Akademi’ye Nasıl Gelebilirsin

Gaziemir merkezde bulunan eğitim kurumumuza ulaşım çok kolay ! Gaziemir, Tire, Torbalı, Ayrancılar başta olmak üzere Alsancak, Buca, Hatay, Üçyol ve Balçova’dan tek bir ulaşım aracı ile tam sanat merkezimizin önünde gelebilirsin.

İzmir bağlama kursu hakkında detaylı bilgi almak için uğramayı unutma !

Bağlama nedir adlı yazımızı okumak için tıklayabilirsin.

En etkili sosyalleşme aracı olarak müzik adlı yazımızı da buradan okuyabilirsin.


Bağlama Hakkında Sık Sorulan Sorular

Bağlama hakkında hala öğrenmek istediğin birçok konu olabilir. Bağlama öğretmenimiz tarafından cevapları verilen bu videoyu izleyerek daha da bilgi sahibi olabilirsin. Videonun altındaki açıklama kısmında hangi sorunun kaçıncı dakikada cevaplandığı belirten bir çizelge bulunmakta, tıklayarak dilediğin sorunun cevabını öğrenebilirsin.