Yaylılar ailesinin en asil enstrümanlarından biri olan kemanı sen de çalmak istiyor ancak uygun ders ücretlerine sahip ve kaliteli bir eğitim veren kurum mu bulamıyorsun ?

Merak etme ! ArtCraft Akademi uzman eğitmen kadrosu, esnek ders saatleri ile Gaziemir’de seni bekliyor ! İzmir’de keman eğitiminin doğru adresi olan sanat merkezimizin, keman kursu izmir olarak hazırlamış olduğu bu yazı da keman ile ilgili merak ettiğin birçok soru ve cevabı bulabileceksin.

Bu yazı içeriğinde öğrenebileceğin bilgileri aşağıda senin için belirtiyoruz. Dilersen hepsini okumak yerine uygun konu başlığına giderek istediğin içeriğe göz atabilirsin ;

 • Keman nedir ?
 • Keman kursu hakkında sık sorulan sorular
 • Hangi keman eğitimi benim için daha uygun ? ( Türk müziği veya Batı müziği )
 • Çocuklar için keman kursları işleyişi hakkında bilgi
 • Türk müziği ve Batı müziği arasındaki temel farklar
 • ArtCraft Akademi bünyesinde keman dersi almanın faydaları
 • Sanat merkezimize nasıl ulaşabilirsin

Keman Kursu İzmir Gaziemir

Keman nedir kısaca bilgi

Keman bir yay ya da diğer adı arşe ile çalınan yaylılar grubunun bir üyesidir. Keman, bulunduğu aile de en geniş ses aralığına sahip enstrüman olmakla beraber bu ailenin diğer üyeleri çello, viyola ve kontrbastır.

Şuan ki kullanım formuna 16. yüzyıl içerisinde ulaşmış olan kemanın yapımında istenilen tona göre farklı ağaçlar kullanılmaktadır. En yaygın olan ağaç seçimi ise ;  sırt kısmı yani tekne ile yan kısımlarında akçaağaç, göğüs kısmında ise köknar tercih edilmektedir. Bunun dışında abanoz, dişbudak, ıhlamur tercih edilen kemanlara da sıklıkla rastlanabilir.

Keman standart olarak 4 tane tele sahip olan bir enstrümandır. Bu dört telin akort edilme düzeni çaldığınız müzik türüne göre değişiklik gösterebilir. Yani Türk Sanat Müziğinde kullanılan akort düzeni ile Batı müziğinin akort düzenleri birbirinden farklıdır. Bu konuyu Türk Müziği ve Batı Müziği arasındaki temel farklar başlığı altında inceleyeceğiz.

 • Sesi insan sesine en yakın enstrümanlardan biridir.
 • Çene altı ile omuz arasında sıkıştırılarak çalınan bir enstrümandır.
 • Küçük ve hafif bir enstrümandır ve 83 tane ayrı parçanın birleştirilmesi ile meydana getirilir.
 • Kemanın burgularına dolanan teller kuyruk bölümüne bağlanır. İstenilen akort düzenine göre akordu yapılır.
 • Burgulardan kuyruk bölümüne doğru uzanması ile birlikte teller kemanın siyah klavyesi ( tuşe ) üzerine rahatlıkla oturur.

Birçok müzikte eşlik veya solo enstrüman olarak kullanılan keman, küçük ve kolay taşınabilirliği sayesinde ve aynı zamanda arkadaş ortamında birçok müziğin çalınabileceği sosyal ve birleştirici bir enstrümandır.


Her Yönüyle Keman Öğrenmek İsteyenler İçin Keman Kursu İzmir

Keman Kursu İzmir

Keman kursuna yazılmak istiyor ancak yapamayacağını mı düşünüyorsun ? Bu konu hakkında endişelenmene hiç gerek yok !

ArtCraft Akademi ailesi olarak seni kemanın büyülü dünyasına götürmek, müziğin tadını en güzel şekilde alabilmen,kısa sürede kendini geliştirerek parça çalmaya başlaman için yılların getirdiği bilgi birikimi ile doğru sonuca fazla vakit harcamadan ulaşmanı sağlıyoruz.

Hayatında eline hiç keman almamış olabilirsin ve aklında çeşitli soruların bulunması da normal. Ön yargıları kırmak ve herkesin rahatlıkla enstrüman çalabileceğinin farkına varması için ücretsiz deneme dersleri yapıyoruz.

Bu deneme derslerinde neler mi oluyor ?

 • Öğretmenlerimiz ile doğrudan tanışıyorsun ve merak ettiğin soruları kendisine sorma şansın oluyor.
 • Bir bilenden işin doğrusunu, ne kadar süre ayırman gerektiğini öğreniyorsun.
 • Deneme derslerinde keman nasıl tutulur, yay nasıl çekilir hepsini kendin deneyimliyorsun ve dersin sonunda aslında keman çalmanın o kadar da zor olmadığını fark ediyorsun.

Keman kursu hakkında merak edilenler

 • Keman kaç ayda öğrenilir ?
 • Keman çalmak nasıl öğrenilir ?
 • Keman çalmak ne kadar zor ?
 • Komşularımı rahatsız etmeden evde keman çalabilir miyim ?
 • Keman çalmak için yetenek gerekli midir ?
 • Keman almadan kursa kayıt olsam kendimi geliştirebilir miyim ?
 • Keman almak istiyorum bu konuda yardımcı oluyor musunuz ?
 • İzmir’de keman fiyatları nedir ?
 • Ne kadar sürede sevdiğim şarkıları keman ile çalabilirim ?
 • Keman dersleri nasıl işleniyor ? Derslerin gün ve saatleri nasıl belirleniyor ?
 • Nota öğrenmeden keman eğitimi alınabilir mi ?
 • Keman eğitimine kaç yaşında başlamalı ?

Keman kursu hakkında sık sorulan sorular

 1. Keman eğitimleri tamamen gelmek istediğin seviyeye göre şekillenir. Çalmak istediğin parçaların zorlukları, içerisinde kullanılan tekniklerin her biri zaman içerisinde çalışma yapılarak oturtulan şeylerdir. Disiplinli bir çalışma planı ile 6 gibi bir sürede 1.pozisyon içerisinde çoğu parçayı çalmaya başlayabilirsin.
 2. Keman çalmayı öğrenmek için kullanılan onlarca metot vardır. Derslerimizde biz de bu metotlardan sana uygun olanını seçerek devam ediyoruz. Bu metotların içerisinde çeşitli yay egzersizlerinden, basit parçalara kadar her şey mevcut.
 3. Keman çalmak neden zor sorusunun cevabı tamamen perdesiz bir enstrüman olmasından kaynaklanmaktadır. Yeni başlayan birinin çaldığı parçayı her tekrar edişinde notaların kulağa farklı gelmesinin nedeni basılan yerin net olarak çözümlenememesinden kaynaklanmaktadır. Ancak bu zorluk denilen kavram ilk ayın sonundan itibaren ortadan yavaş yavaş kalkmaya başlamaktadır.
 4. Komşuları rahatsız etmeden evde keman çalmak için, kemanın ses tahtasına bir sağdan bir tane de soldan olmak üzere 2 tane mandal sıkıştırabilir ya da bir keman susturucusu alabilirsin. Kemandan çıkan sesi %40 oranında azaltmaya yarayan bu yöntemler ile daha evde daha rahat keman çalışabilirsin.
 5. Yetenek kavramı enstrümana yeni başlayan ya da başlamayı düşünen kişiler arasında fazla büyütülmektedir. Keman çalmak istiyoran sahip olman gereken tek şey istek. Yeteneğin olmasa da istekli olduğun sürece kemanı çalabilirsin. Bunu da şöyle özetlemek gerekirse bir başkasının tek seferde yaptığı çalışmayı başka bir kişi 5 seferde yapıyordur. Ancak 5 seferde yapan kişi diğer kişiye göre daha fazla çalışma gösterdiği için bu fark zaman içerisinde kapanacaktır.
 6. Keman satın almadan eğitimlere başlayabilirsin. Sanat merkezimizde ücretsiz etüt imkanı bulunmaktadır, dilediğin zaman odalarda çalışma yapabilirsin. Ancak daha hızlı bir şekilde ilerlemek istiyorsan bir tane keman edinmen daha faydalı olacaktır.
 7. Anlaşmalı olduğumuz müzik evlerinden normal satış fiyatına göre daha hesaplı bir şekilde enstrüman temin edebiliyoruz.
 8. Yaklaşık olarak bir sene idare edecek ortalama keman fiyatları 250 TL – 400 TL arasında değişmektedir.
 9. Sevdiğin parçaların zorluk seviyesine göre bu süreç değişmektedir ancak ilk aydan itibaren kemanda bazı melodileri rahatlıkla çalabilir seviyeye düzenli çalışırsan gelebilirsin.
 10. Keman derslerimiz bire bir özel veya sınıf dersleri şeklinde gerçekleşmektedir.. Bu nedenle hem senin hem de öğretmenimizin ortak zamanına göre belirliyoruz. Genel olarak bir cevap vermek gerekirse haftanın 7 günü 09.00 – 22.00 arasında istediğin saate ders alabilirsin. Sınıf derslerinde ise katılımcıların uygun olduğu ortak bir gün ve saat seçilmektedir.
 11. Nota öğrenmeden keman eğitimi alınabilir ancak müziğin dilini yani notayı bilmeden çok hızlı bir şekilde ilerleme gösteremezsin. Ayrıca uzun süre notasız eğitim alsan dahi istediğin bir parçayı evde tek başına çalmakta zorlanırsın. Nota eğitimi karışık ya da zor değildir. Aslında 20 dakika içerisinde tüm nota ve işine yarayacak müzikal terimleri öğrenebilirsin.
 12. Keman eğitimine başlamak için bir üst yaş sınır yoktur. Küçük katılımcılar için ise 7 yaş ve üzeri kurslarımızdan faydanalabilmektedir. Çocuklar için keman kursu başlıklı yazımızı okuyarak daha detaylı bilgi sahibi olabilirsin.

Hangi keman eğitimi benim için daha uygun ?

 Türk ve Batı Müziği Eğitimleri Keman Dersi İzmir’de

Bu sorunun cevabı tamamen dinlemeyi sevdiğin ve çalmayı istediğin parçaya göre şekillenmektedir. Kemanda taksim yapmak istiyorsan, İlyas Tetik’in parçalarını ya da ona benzer parçaları çalmak istiyorsan alman gereken eğitim Türk müziğidir ama Chopin’in parçalarını seviyorsan Batı müziği eğitimi alman gerekecektir.

Çocuklar için keman kursu

İzmir Gaziemir Çocuk Keman Kursu

Keman kursları için alt katılım yaşı 7 dir. Ancak 7 veya altında bir yaş grubu için keman kursu aldırmayı düşünüyorsanız deneme dersi yapılmasında ve öğretmenimizin görüşününalınmasında fayda bulunmaktadır.

Deneme dersleri için sitemizin iletişim bölümünde bulunan numarayı arayabilir ya da whatsapp üzerinden randevu alabilirsin.

Çocuklara özel keman kursları hakkında daha detaylı bilgi almak için sitemiz üzerinde bulunan konuşma panelinden ya da az önce de belirttiğimiz gibi iletişim numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Türk Müziği ve Batı Müziği Arasındaki Temel Farklar

Türk sanat müziği ile batı müziği arasındaki farklar

Türk müziği ile Batı müziği arasında benzer yanlar olduğu kadar farklı olan durumlarda mevcuttur. Gelin bu farklara göz gezdirelim ;

 • Batı müziğinde 8 nota 12 eşit aralığa bölünürken Türk müziğinde bu 8 nota eşit olmayan 24 aralığına bölünür.
 • Batı müziğinde 1 tam ses aralığı iki eşit parçaya bölünürken Türk müziğinde 1 tam ses 9 ayrı parçaya bölünür ve her birine koma adı verilir.
 • Batı müziğinde temelde 3 usul bulunmasına karşın Türk müziğinde 80 usul bulunmaktadır.
 • Türk müziğinde seslerin fazla olması nedeni ile renkli ve bol makamlı melodiler elde edilir.

⇒ Klasik batı müziğinde keman akordu Sol – Re – La – Mi iken Türk Sanat müziğinde bu akort düzeni Do – Sol – Re – La ‘dır.

ArtCraft Akademi bünyesinde keman eğitimi almanın artıları nelerdir ?

ArtCraft Akademi bünyesinde keman eğitimi almanın artıları nelerdir ? Haftanın 7 günü 09.00 - 22.00 arası ders alabilirsin. Dersler tamamen kişinin çalmak istediği parçalara göre işlenir. Kişiye özel müfredat uygulanır. Her yaş aralığında eğitimler mevcuttur. Dersten önce veya sonrasında ya da istediğiniz bir zaman içerisinde ücretsiz bir şekilde etüt çalışması yapabilirsin. Yabancılık çekmeyeceğin aile ortamı tadında sıcak bir sanat ailesi. Her bütçeye uygun bire bir veya sınıf keman dersleri. Sene sonlarında düzenlenen etkinliklerde keman çalma fırsatı. Bütçeniz dahilinde en uygun enstrümanın teminini gerçekleştirmek. Rahatlıkla ulaşılabilecek bir konumda olması.

 • Haftanın 7 günü 09.00 – 22.00 arası ders alabilirsin.
 • Dersler tamamen kişinin çalmak istediği parçalara göre işlenir. Kişiye özel müfredat uygulanır.
 • Her yaş aralığında eğitimler mevcuttur.
 • Dersten önce veya sonrasında ya da istediğiniz bir zaman içerisinde ücretsiz bir şekilde etüt çalışması yapabilirsin.
 • Yabancılık çekmeyeceğin aile ortamı tadında sıcak bir sanat ailesi.
 • Her bütçeye uygun bire bir veya sınıf keman dersleri.
 • Sene sonlarında düzenlenen etkinliklerde keman çalma fırsatı.
 • Bütçeniz dahilinde en uygun enstrümanın teminini gerçekleştirmek.
 • Rahatlıkla ulaşılabilecek bir konumda olması.

Sanat merkezimize nasıl ulaşabilirsin ?

Gaziemir’in kalbinde, tam meydanda bulunan sanat merkezimize Hatay, Balçova, Buca, Üçkuyular, Alsancak, Torbalı, Tire, Menderes’ten rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsin.

Keman ile ilgili daha fazla bilgi almak istiyorum diyorsan aşağıdaki ilgili bağlantılara tıklayabilirsin ;