Ritm ve solonun birlikte dans etmesini sağlayan piyanoyu sen de çalmak istiyor ancak hem kaliteli hem uygun fiyatlı hem de kolay ulaşılabilir bir piyano kursu arıyorsan doğru adrestesin !

Bu yazımızın içeriği boyunca aşağıda maddeler halinde verdiğimiz konu başlıklarını inceliyor olacağız. Dilersen tüm yazıyı okumak yerine merak ettiğin konu başlıklarına giderek kısa sürede istediğin bilgiyi elde edebilirsin.

 • Piyano nedir
 • Piyano kursu hakkında sık sorulan sorular
 • Piyano eğitimi sırasında kullanılan kaynak ve ekipmanlar
 • Çocuklar için piyano kursu hakkında bilgi
 • Piyano çalmak ne kazandırır 
 • ArtCraft Akademi bünyesinde piyano eğitimi almanın artıları nedir
 • ArtCraft Akademiye nasıl ulaşabilirsin

piyano kursu İzmir Gaziemir

Piyano nedir ?

Piyano klavyeli ve telli bir çalgıdır. Aynı anda hem temel melodi verilirken üzerine melodiyi süsleyen o içinizi ısıtan tatlı bir solo verilebilmektedir.

Bir çok müzikte alt yapı, süsleme veya solo enstrüman olarak kullanılan piyanoda sağ ve sol el arasındaki koordinasyonu sağlamak çok önemlidir nedeni ise her iki elinizi de sürekli olarak aynı ritmde kullanılmamasıdır.

Klasik ve caz müziğin vazgeçilmez olan enstrümanı piyano aynı zamanda pop, rock müzik gibi birçok türde altyapı ya da solo enstrüman olarak kullanılmaktadır.

Taşınabilir bir enstrüman olmayışı ve maliyetinin yüksek olmasına karşın müziğe getirdiği çok seslilik ve karakteristik özellikler sayesinde müziğin yapı taşı olmuş ve hemen hemen her yerde bulunmaktadır.

Piyano yapısı gereği metal telleri muhafaza eden ve tuşların üzerine yerleştiği ahşap bir kasadan oluşmaktadır. Bu ahşap kasa üzerinde toplam 88 tuş bulunmaktadır. 88 tuşun 52 tanesi doğal sesler olurken 36 tanesi de arıza seslerdir.

Piyanonun tarihi

 • 1700’lü yıllarda Bartolomeo Ciristofori tarafından icat edilen piyano aynı zamanda hem hafif hem de kuvvetli sesler çıkaran bir enstrümandır.
 • Piyanonun tam adı İtalyanca da hafif ve kuvvetli anlamına gelen ” piano e forte ” dir.
 • İlerleyen zamanlarda Fransız bir luthier tarafından akustik piyanolarda tokmak sistemi geliştirildi. Tokmak sistemi,basılan tuşa bağlı olan telin titremesi ve ses çıkarması olarak tanımlanabilir. Tuşa sert ya da yumuşak vurulduğunda tokmak da aynı şekilde tele aynı kuvvetle baskı yapmaktadır.
 • 1800’lü yıllarda Almanlar tarafından çift maşa sistemi piyanoya başarılı bir şekilde entegre edildi.
 • En son 1821 yılında yapılan piyano düzenlemesi ile günümüzde kullanılan kuyruklu piyanolar son halini almıştır.

Kısa sürede başarı ve memnuniyet garantili piyano dersi Gaziemir merkezde ! Hayatınıza yeni bir yön vereceğiniz güzel bir hobi arıyorsanız bizimle iletişime geçmenin tam sırası. Gaziemir’de bulunan sanat merkezimize Torbalı, Tire ve Ayrancılar’dan da kolaylıkla ulaşabileceğiniz gibi Gaziemir metro durağına tam 5 dakika uzaklıktayız !


Piyanoya İlgi Duyanlara Piyano Kursu İzmir

Piyano Kursu İzmir

 • Her türlü müzik türünde sıklıkla kullanılan piyano,diğer enstrümanlarla birlikte çalındığında grup uyumunu etkileyici bir şekilde arttıran bir enstrümandır.
 • Beynin sağ ve sol yarım küresinin aktif olarak kullanılması konusunda en etkili enstrümanlardan biridir.
 • Müziğin en temel enstrümanı olarak kabul edilmekle birlikte sonrasında başka enstrümana geçmek isteyenlerin işini kolaylaştırmaktadır. Piyano üzerinde yapılan gam çalışmaları, akorlar üzerine gelen sesler ve birbirini takip eden melodilerin mantığı diğer enstrümanlarda da aynı şekilde kullanılmaktadır.
 • Dünyada piyano üzerine yazılmış onlarca eser vardır ve her birinin yazıldığı dönemlere çalışmak, o dönemlerin karakteristik özelliklerini öğrenmek müzikal bir haz vermektedir.

Çalması bir o kadar eğlenceli olan piyanoya başlamak, kendini geliştirmek, piyanonun kulakları büyüleyen eşsiz tınısını tadabilmek ve bunları çevrenizle paylaşabilmek için sizler ArtCraft Akademi piyano kursu İzmir‘e bekliyoruz.

 

Dilersen ArtCraft Akademi tarafından sağlanan ücretsiz deneme derslerine katılabilir, eğitmenlerimizle tanışabilir ve sorularını sorabilirsin. Deneme dersleri içerisinde ;

 • Merak ettiğin sorularını uzaman eğitmenlerden alabilirsin
 • Bu ders içerisinde piyano eğitimi ve ders içerikleri ile ilgili her konu hakkında bilgi sahibi olabilirsin
 • Aynı zamanda bir tanışma dersi olduğundan senin zevkine ve çalmak istediklerine göre kişiye özel müfredat oluşturulur ve dersler bu müfredat üzerinden işlenir.
 • Ücretsiz deneme derslerine randevu için telefon ya da mail yoluyla iletişime geçebilirsin. DENEMESİ BEDAVA !

Piyano kursu hakkında sık sorulan sorular

 • Piyano öğrenme sürecinde yeteneğin etkisi nedir ?
 • Yetenek olmadan piyano çalmak mümkün mü ?
 • Piyanom yok kurslara katılabilir miyim ?
 • Dinlemeyi sevdiğim parçaları piyanoda ne kadar zamanda çalabilirim ?
 • Piyano çalmak kaç ayda öğrenilir ?
 • Piyano kursu kaç ay sürer ?
 • Piyano çalmak zor mu ?
 • İzmir’de piyano fiyatları ne kadar ?
 • Piyano satışınız var mı ?
 • Piyano dersleri nasıl işleniyor ? Ders gün ve saatleri nedir ?
 • Piyano çalmada parmak boyunun etkisi nedir ?

Yukarıda listelediğimiz sorular hemen hemen piyanoya ilgi duyan herkesin başlangıç aşamasında merak ettiği sorulardır. Gelin her birinin cevabını verelim.

piyano kursu hakkında sık sorulan sorular

 1. Piyano öğrenme sürecinde yeteneğin etkisi %3o ‘dur. Aslında bu tüm enstrümanlar için geçerli bir durumdur. Bizim kurum olarak sizlerden isteğimiz derslere sadece ilgi ve istek duymanız. İstemeden, merak etmeden o enstrümanı çalmak sıkıcı bir hale gelecektir fakat çalmayı gerçekten istiyorsanız parçaları çalarken yaşanan zorluklardan dahi keyif alırsınız.
 2. Yetenek olmadan enstrüman çalmak tabi ki de mümkün. Enstrüman çalmak için yetenekten çok disiplinli bir çalışma şekline sahip olmanız gerekmektedir. Eğer günü gününe zaman ayırabilir ve hemen pes etmezseniz kısa sürede ilerlemeniz mümkün.
 3. Piyano kurslarına katılmak için piyano sahibi olmanız gerek yok. Derslerden önce veya sonra hatta hafta içinde önceden haber verilmesi şartı ile kursumuzda bulunan piyanolarla dilediğiniz kadar etüt yapabilirsiniz. Etüt çalışmaları için ek bir ücret istenmemektedir.
 4. Bu sorunun cevabı için öncelikle ne tür parçalardan hoşlandığınızı bilmemiz gerekli. Genel bir cevap verecek olursak düzenli çalışmalarınız sonucunda 2. ayın sonundan itibaren piyanoda temel bazı parçaları çalabilecek seviyeye gelebilirsiniz.
 5. Piyano çalmak kaç ayda öğrenilir sorusunun cevabı kişiden kişiye göre değişmektedir. Yani pop parçalar çalmak isteyen biri 8 ay gibi bir sürede akorları güzel bir şekilde çalabilirken klasik müzik üzerine uğraşmak isteyen biri için bu süre çok daha uzundur. Net bir zaman vermek doğru bir yaklaşım olmayacaktır.
 6. Piyano kurslarımız tamamen sizin isteğiniz kadar sürmektedir. İsterseniz 1 ay isterseniz 3 sene bizimle çalışabilirsiniz.
 7. Piyano sesleri elde etmek açısından oldukça rahat bir enstrümandır ancak sağ el ve sol el koordinasyonunun yanı sıra pedal kullanımı ve parçalardaki müzikal terimlerin uygulanması ilk başlarda biraz zor gelebilir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi çabuk pes eden biri değilseniz ve gerçekten çalmak istiyorsanız bunu başarmanız için hiç bir engel bulunmamaktadır.
 8. Piyano fiyatları bütçenize ve almak istediğiniz marka, modele göre değişmektedir. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.
 9. Piyanoya ayırmak istediğiniz bütçeye göre anlaşmalı olduğumuz müzik evlerinden daha uygun fiyata sizler için enstrüman temin edebiliyoruz.
 10. Piyano derslerimiz bire bir özel ve sınıf dersleri olmak üzere 2 şekilde yapılmaktadır. Bire bir özel derslerin gün ve saatlerini öğretmenimiz ve sizin ortak zamanınıza göre belirliyoruz. Sınıf derslerinde ise katılımcıların ortak gün ve saatleri doğrultusunda plan yapıyoruz.
 11. Piyano çalmada parmak boyunun etkisi sanıldığı kadar çok değildir. Uzun parmağa sahip kişiler piyanoyu rahat çalar gibi ifadeler doğru değildir. Zaman içerisinde çalışmış olduğunuz parçalar ve egzersizler ile parmaklarınız piyano üzerinde daha rahat hareket edecektir.

Çocuklar için piyano kursu hakkında bilgi

çocuklar için piyano kursu İzmir Gaziemir

Çocuk grupları için piyano derslerimiz bire bir olarak gerçekleşmektedir. Yetişkin bireylerde piyano eğitimi haftada 1 saat olarak gerçekleşirken küçük yaş gruplarında bu süre daha az olabilmektedir.

Amacımız dersleri uzatarak ya da zorlayıcı bir tavırla enstrüman öğretmek yerine onu sevmeyi aşılamak olduğundan ders süreleri değişkenlik gösterebilmektedir.

Özellikle oyun çağındaki çocuklar için enstrüman öğrenmenin zor ya da sıkıcı olduğu algısını kırmak, müziği ona aşılayabilmek amacı ile dersler olabildiğince onun ilgisini çekecek düzeyde işlenmektedir.

Alt katılım yaşı 7 olmak ile beraber daha küçük yaş gruplarına piyano eğitimi aldırmak istiyorsanız deneme derslerimize katılabilir ve öğretmenimizin görüşlerinden yararlanabilirsiniz.

Piyano eğitimi sırasında kullanılan kaynaklar nelerdir

Piyano eğitimi sırasında bir çok kaynaktan yararlanıyoruz. Bu kaynaklar Türk ve yabancı yazarların kitapları oluyor genellikle. Derslerde egzersiz amacı ile kullanılan kaynaklar ile kişinin istediği parçalara temel oluşturulduktan sonra istenilen dönem ( Barok, Klasik, Romantik vs ) ya da müzisyene, parçaya göre ilgili kaynaklardan yararlanılarak dersler işlenmeye devam ediliyor.

Piyano çalmanın ne kazandırır

piyano çalmanın yararları

Piyano çalmanın zararı kesinlikle bulunmamaktadır aksine piyano ile uğraşmanın kişiye kattığı, kazandırdığı onlarca değer vardır. Bu kazanımlar ;

 • Kendine güven duygusunun gelişimi ve artması
 • Başarılı ve planlı bir okul hayatı
 • Yine müzikle uğraşan çoğu kişide olduğu gibi sosyal bir çevre
 • Soyutlama ve hayata geçirme yeteneğinin gelişimi
 • Sağlıklı bir beyin ve fiziksel gelişim
 • Vücudun birçok kasını aktif olarak kullanma
 • Disiplinli bir şekilde çalışma
 • Okuma hızının artması ve okuduğunu anlama
 • Sorumluluk duygusunun gelişimi

ArtCraft Akademi bünyesinde piyano eğitimi almanın artıları nedir

müzik insanı sosyalleştirir

 • Ders saatleri çok esnek, haftanın 7 günü sabah 9 akşam 22 arası dilediğin saate ders alabilirsin.
 • Çalmayı istediğin parçalar doğrultusunda hazırlanan kişiye özel müfredat.
 • Her yaş aralığı için ders alma imkanı.
 • Ders saatleri dışında dilediğin zaman gelip ücretsiz olarak etüt yapma imkanı.
 • Aile ortamı tadında sosyal bir sanat merkezi.
 • Sınıf veya bire bir ders seçeneği.
 • Sene sonu etkinliklerinde sahne alma fırsatı.
 • Kolay ulaşılabilir konumda uzman bir sanat merkezi.
 • Enstrüman alımı sırasında size tüm bilgi birikimi aktarabilecek uzman eğitmen kadrosu.
 • Sıfır veya ikinci el enstrüman temini.

ArtCraft Akademiye nasıl ulaşabilirsin

Gaziemir meydanda bulunan sanat merkezimize Ayrancılar, Torbalı, Menderes, Hatay, Balçova, Üçkuyular,Alsancak’tan kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsin. Gaziemir meydan’da indikten sonra tam 1 dakika yürüme mesafesinde !

Piyano ile ilgili daha fazla mı bilgi almak istiyorsun ? Aşağıdaki bağlantılara tıklayarak ilgili konu hakkında bilgi edinebilirsin ;