Bomboş bir sokakta yürüdüğünüz sırada zihninizdeki düşüncelerin yoğunluğu ile boğuşurken aniden yağan bir yağmurun teninizde hissettirdiği bir duygudur saksafonun melodisi.Buruk anlar ya da içinizden dolup taşan bir aşkın üzerinizde bıraktığı etkidir saksafonun kendisi.

İzmir Saksafon Kursu olarak bu yazımızda saksafon eğitimleri hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını veriyor olacağız. Aşağıda maddeler halinde belirteceğimiz başlıklardan dilediğine hızlı bir şekilde geçiş yapıp vakit kazanabilirsin.

 • Saksafon nedir ve özellikleri nelerdir
 • Saksafon türleri
 • İzmir saksafon eğitimi sık sorulan sorular
 • Sanat merkezimize nasıl ulaşabilirsin

Saksafon Kursu İzmir artık Gaziemir merkezde !

Saksafon nedir ve özellikleri nelerdir

saksafon kursu İzmir Gaziemir

Saksafon üfleme kısmına kamış takılarak çalınan nefesli çalgılar grubunun bir üyesidir. Üfleme yapısı klarnete oldukça benzeyen saksafonda bir klarnet ağızlığı, metal bir gövde ve kıvrımlı yapı bulunmaktadır.

 • Üzerinde 12 adet tuş ve delik bulumaktadır
 • Bu deliklerin 6 lı gruplar halinde kullanılması ile beraber farklı sesler elde edilir
 • Saksafon üzerinde bulunan 2 ayrı delik ,saksafon çalarken bir oktav üste ya da alta inilmesine yardımcı olur
 • Birden fazla türü olan saksafonun genellikle en çok tercih edilen türleri alto saksafon, tenor saksafon ve soprano saksafondur
 • 1840’lı yıllarda Adolphe Sax icat edilmesinden sonra orkestralarda 1844 yılında kullanılmaya başlandı

Günümüzde pop ve caz müzik parçalarında sıklıkla tercih edilen saksafon, icat edildikten sonra uzun bir süre klasik batı müziği ve ordu çalgısı olarak kullanıldı.

 • Metalden yapılan bir enstrüman olmasına karşın, tahta üflemeli çalgılar grubunda yer alır
 • Değişik zaman dilimleri içerisinde saksafon üzerinde bir çok değişiklik yapıldı. Bunlardan en önemlileri ise maliyeti düşürme adına saksafonun metalden değil de plastik veya tahtadan yapılmasıydı ancak sesi çok kaliteli vermediği için bu işlemlerden vazgeçildi
 • Bir sonraki maliyet düşürme çalışması ise saksafon yüzeyinin gümüş ile değil de nikel ile kaplanarak satışa sunulmasıdır. Günümüzde de nikel kaplama saksafon ve gümüş kaplama saksafon kullanılmaktadır.
 • Saksafondan ses çıkarabilmek için mutlaka kamış kullanılmalıdır. Bu kamış klarnette kullanılana benzer anca daha geniştir

Saksafon türleri ve çeşitleri

saksafon-türleri-nelerdir

Saksafonun klarnete benzeyen diğer bir özelliği ise tek bir türünün bulunmamasıdır. Saksafon denildiğinde akıllarda tek bir enstrümanın canlanması oldukça normal ancak çeşitli saksafon tipleri ve saksafon türleri bulunmaktadır.

Saksafonun tonunu etkileyen en önemli faktörlerden biri saksafonun boyutudur. Bu boyuta bağlı olarak saksafon sesi ve saksafon türü değişkenlik göstermektedir. En kısa haliyle ince sesler soprano saksafon, orta şiddetli sesler alto saksafon, kalın sesler ise tenor saksafon ile elde edilmektedir.

Dikkat Edin !

Genellikle saksafon çalmak isteyen kişilere önce alto ile başlanılması söylenir fakat böyle bir durum söz konusu değildir. Dilediğin saksafon türü ile eğitime başlayabilirsin. Bu önerinin altında yatan asıl neden şudur ;

 • Alto saksafon boyut itibari ile daha küçük olduğundan taşıması daha kolaydır.
 • Alto saksafon daha hafif ve daha küçüktür.

Ancak saksafon seçimi yaparken bu seçimi saksafonun boyutuna göre değil, sevdiğin sese göre yapman hem enstrümanını daha çok sevmene hem de büyük bir hata yapmanın önüne geçmen anlamına gelecektir.

Saksafon çeşitleri 

Soprano saksafon : Caz müzikte kendine önemli bir yer edinen bu saksafon türü, 1960’lı yıllarda popüler hale gelmiştir. Günümüzde de en çok tercih edilen saksafon çeşitlerinden biridir.

Alto saksafon : Saksafon çalmayı düşünenler için başlangıç aşamasında en rahat taşınabilen ve çalım sırasında yormayan saksafon türüdür. Biraz deneyim kazandıktan sonra tenor saksafon ya da bariton saksafon ile çalışmalara devam edilebilir.

Tenor saksafon : Uzunluğu ortalama 82 santim olan bu saksafon türü çoğunlukla caz müzikte kullanılır.

Bariton saksafon : Alto saksafon açısından bakarsak bir oktav alt sesleri veren saksafon türüdür.

Bas saksafon : Orkestralar hariç kullanımı en az olan saksafon türüdür.


Jazz Müziğe Gönül Verenler İçin Saksafon Kursu İzmir

Saksafon Kursu İzmir

 • Müzikal kalitesi çok yüksek olan ve caz enstrümanlarının başında gelen üflemeli bir çalgı olan saksafonu, hayatının merkezine koymak kendini onunla ifade etmek için ArtCraft Akademi Saksafon Kursu İzmir sizleri bekliyor.
 • Uzman eğitmen kadromuz, kişiye özel gerçekleşen derslerimiz ve yine kişiye özel ders müfredatı seçeneğiyle %100 memnuniyet ve öğrenme garantili Saksafon dersleri İzmir’e sizleri davet ediyoruz.

Saksafon çalmak istiyorum ancak yapabileceğimden emin değilim diyorsan ücretsiz saksafon deneme derslerine katılabilir, hem öğretmenimizle tanışma ve aklına bulunan soruları sorma fırsatı bulabilirsin hem de ArtCraft Akademi’nin sanat dolu ortamını kendi gözlerinle görebilirsin.

Ücretsiz deneme dersi randevu almak için sitemizde bulunan iletişim numarasını arayabilir ya da mesaj atabilirsin.

Aklına takılan herhangi bir konu için sağ alt köşede bulunan konuşma panelinden bize sorularını iletebilir ve cevaplarını anında alabilirsin.

 


 İzmir Saksafon Eğitimi Hakkında Sık Sorulan Sorular

 • Saksafon çalmak için yetenek gerekli mi ?
 • Yeteneği olmayan biri saksafon çalabilir mi ?
 • Dinlemeyi sevdiğim parçaları ne kadar sürede saksafon ile çalabilirim ?
 • Saksafon almadan saksafon kursuna kayıt olabilir miyim ?
 • Saksafon çalmak zor mu ?
 • Saksafon kursu için başlama yaşı nedir ?
 • İzmir’de saksafon fiyatları nedir ?
 • Saksafon almak istiyorum bu konuda yardımcı oluyor musunuz ?
 • Saksafon kursu ders gün ve saatleri nasıl oluyor ?
 • Nota öğrenmeden saksafon çalınabilir mi ?

Saksafon çalmak isteyen birçok kişinin merak ettiği temel soruları yukarıda sizler için bir araya getirdik. Aşağıda bu soruların cevapları yer almaktadır.

saksafon kursu İzmir sık sorulan sorular

 1. Saksafon çalmak için ya da herhangi bir enstrümanı çalmak için belirli bir düzeyde yeteneğe ihtiyaç vardır. Aslında kelimenin tam anlamı ile yetenek değil, ilgiye ve isteğe ihtiyaç vardır. Düzenli çalışma yapan herkes bu enstrümanı rahatlıkla çalabilir.
 2. Yetenek olmadan da saksafon çalınabilir elbette. Az önce de bahsettiğimiz gibi düzenli bir şekilde çalışma yapan, saksafona gerekli vakti ayıran, egzersizleri,etütleri aksatmadan tekrar eden herkes çalabilir.
 3. Dinlemeyi sevdiğin parçaların saksafon ile çalmak zaman isteyen bir süreçtir. Ancak yine de çoğu bilindik popüler parçanın melodisini eğitime başladığın ilk ayın sonundan itibaren rahatça çalabilirsin.
 4. Saksafon almadan saksafon kursuna kayıt olabilirsin. Çalışmalarını buradaki saksafon ile gerçekleştirebilirsin ancak daha kısa sürede daha iyi bir şekilde saksafon çalmak istiyorsan bir tane edinmen gerekecektir.
 5. Saksafon çalması zor bir enstrüman değildir. Diyafram nefesi ile üfleme tekniği geliştirildikten sonra parça çalarken nefesi daha kontrollü kullanıyor olacaksın. Böylelikle parçanın melodisini kesilmeden çalabilirsin.
 6. Saksafon kursu için alt katılım yaşı 11 dir ancak 11 yaşından daha küçük bir yaşta saksafon eğitimi aldırılmak isteniyorsa ücretsiz deneme derslerimize katılıp öğretmenimizin görüşlerini almamızda fayda var. Bunun yanı sıra saksafon eğitimi için üst katılım da herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır.
 7. Ortalama olarak İzmir’de saksafon fiyatları 1000 TL’den başlamaktadır. Aldıktan sonra sizi 2 sene idare edecek saksafon fiyatları ise 1500 TL civarındadır. Saksafon maliyetli bir enstrüman olduğu için başlangıç saksafonu iyi seçilmelidir.
 8. Anlaşmalı olduğumuz müzik evlerinden sizler adına daha uygun fiyata saksafon temin edebiliyoruz. Bütçeniz dahilinde en ekonomik ve işinize en çok yarayacak saksafonu birlikte seçiyoruz.
 9. Saksafon derslerimiz haftada bir gün bir saat ayda toplam dört saat bire bir özel olarak gerçekleşiyor. Ders gün ve saatlerini ortak bir şekilde belirliyoruz.
 10. Nota öğrenmeden elbette saksafon çalınabilir ancak ileride sevdiğin bir parçayı çalmak istediğinde onu en rahat bir şekilde okuyup çalman için nota bilmen gerekiyor olacak. Nota eğitimi sanıldığı gibi zor değildir, işin aslı sadece 15 dakikada nota eğitimi tamamlanmış oluyor. Zaman içerisinde pratik yaptıkça hangi notada nereye ne kadar süre ile basılacağını çözülmüş oluyor.

ArtCraft Akademi nerede ?

Gaziemir meydanda bulunan sanat merkezimize ulaşım çok kolay ! Başta Tire, Torbalı, Ayrancılar,Menderesten rahatlıkla ulaşım sağlayabileceğin gibi aynı zamanda Buca, Hatay,Üçkuyular,Alsancak’tan da tek bir vesait ile sanat merkezimizin hemen önüne gelebilirsin.

Saksafon hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorum diyorsan aşağıda bulunan bağlantılara göz atmanı öneririz ;

 • En etkili sosyalleşme aracı olarak müzik
 • Saksafon nedir