ArtCraft Akademi Blog

Majör Gam Nedir ?

Bir şarkıyı çalabilmek ya da dinlediğimiz bir şarkının üzerine eşlik edebilmemiz için hangi seslerin kullanıldığını çözümlememiz gerekmektedir. Bu sesler çözümlendiğinde yazının da devamında sizlere bahsedeceğimiz gibi belirli ses aralıkları üzerine kurulu olmaktadır.Müzik belirli ses kurallarına sahip gamlar üzerine oturtulur ve en çok kullanılan kalıplar minör gam ve majör gamdır.

majör gam nedir

Bu yazımızın içeriğinde hakkında bilgi sahibi olacağın konular ;

  • Majör ve dizilerden
  • Gitar üzerinde gamlardan
  • Do majör dizisi gitarda nasıl elde edilir 

konularından bahsedeceğimiz gibi öğrendiğiniz bir majör gamı diğer notalar için nasıl kurgulayabileceğiniz konusunda yardımcı olmaya çalışacağız.

İzmir gitar derslerinin temelini oluşturan armoni eğitimi ile beraber dilediğin parçayı müzikal olarak çözümleyebilecek ve kısa sürede hem kendi bestelerini yapabilecek düzeye geleceksin hem de çaldığın enstrümandan aldığın tat günden güne artacaktır.

majör gamın önemi nedir


Gam bilgisine neden ihtiyaç duyulur ?

Armoni denilen güzel ses topluluğunu öğrenmek neden önemlidir ? Bizlere ne gibi yaraları vardır  ?

Bu soruları aslında çaldığın enstrümanın yanında gelen bir sorumluluk olarak görmek yerine onun bir parçası olduğunu düşünmen ve bu bilinç ile hareket etmen en doğru yaklaşım olacaktır. En özet bilgi ile ”  müzik bilgin yoksa parçaları rahat çalamaz ve beste çalışmalarını süsleyecek alt yapıları oluşturamazsın.”

gam bilgisinin önemi

Çok fazla bir armoni bilgisine sahip olmadan her enstrümanı çalmak mümkündür fakat sen bu çalışmaları yaparken belirli kalıplar üzerinden hareket edeceğin için zamanla bu kalıpların içerisinde sıkışıp kaldığını fark edeceksin. Armoni ve gam bilgileri bu kalıplardan sıyrılmanı ve özgürce kendi müziğini oluşturmanı sağlayacaktır.

Bu özgürlük aynı zamanda sana diğer gitar pozisyonlarını öğrenmen konusunda yardımcı olacaktır. Bu pozisyonları kavraman ile beraber zaman içerisinde yaratıcılığın da artacaktır.


Majör Gam Nedir ?

Hepimiz ilkokul yıllarında flüt çaldık. Eğer hatırlarsan flüt üzerinde yaptığımız ilk nota dolanımı ;

Do-Re-Mi-Fa-Sol-La-Si idi.

İşte bu çaldığımız notalar armoni açısından incelendiğinde daha çocukluk yıllarından bu yana adımız kadar emin bir şekilde bildiğimiz bir dizi ortaya çıkmaktadır. Bu da do majör gamıdır. Dikkat edilirse do majör gamında her hangi bir değiştirgeç yani diyez veya bemol bulunmamaktadır.

  • Müzikte arıza denilen yani diyez ve bemol almayan tek gam do majör dizisidir. Peki do majör gamı nasıl oluşmuştur ?

müzik notalarının latif harf karşılıkları

Öncelikle notaları uzun yazmamak adına notların harf karşılığı olan Latince harfler şu şekildedir ;

Do (C) – Re (Mi) – Fa (F) – Sol (G) – La (A) – Si (B)

Müzikten yarım ve tam aralık olmak üzere 2 ayrı aralık hesabı yapılmaktadır. Her notanın bir sonraki notaya olan uzaklığı ( kromatik dizi üzerinden ) yarım aralık olarak adlandırılır. Buna göre Do – Re aralığı ;

C –  C# – D olacağından 2 tane yarım yani 1 tane tam aralık olacaktır.

Mi – Fa ya da Si – Do aralığı incelendiğinde ise sadece yarım aralık sonucu bulunacaktır.


Do Majör Dizisi

majör gam

Do (C) – Re (Mi) – Fa (F) – Sol (G) – La (A) – Si (B) dizisi aralıkları göstermek adına aralıkları açık bir şekilde yazıldığı takdirde ;

C – C# – D – D# – E – F – F# – G – G# – A – A# – B – C   olmaktadır ve bu aralıkları tam ve yarım olarak adlandırıp formül haline getirecek olursak ;

Do majör gam kalıbı : 2 tam 1 yarım 3 tam 1 yarım olacaktır.

Gitar dersi müfredatında kolayca ifade edilen do majör dizisinin formülünü başka bir notaya taşıyarak aralıkları hesapladıktan sonra o notaya ait majör gam dizisi elde edilmiş olacaktır.

İnternette birçok majör gam egzersizleri veya istediğin gama ait, örneğin do majör gamı gitar veya do majör gamı tab yazarak kaynağa ulaşabilirsin.

Bildiğiniz bir gam ile gitarda solo nasıl atılır merak ediyorsanız 6 madde ile solo atmak adlı yazımızı okuyabilirsin.

Ayrıca sağlıklı bir kulak gelişimi ve doğru seslerle çalışmak için bu bağlantıdan gitar nasıl akort edilir öğrenebilirsin.

Do majör dizisi tabı

Do Majör Gamı

 

 

 

 

İletişime Geçin

Haftanın 7 günü açık olan sanat merkezimize 09:00-23:00 saatleri arasında istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil Mahallesi Metin Henkoğlu Caddesi No:22/A Gaziemir

info@artcraftakademi.com
0507 920 74 57