ArtCraft Akademi Blog

Piyano Nedir ?

Piyano tuşlu bir çalgıdır. Dijital piyano hariç akustik piyanolarda ses teller yardımı ile elde edilir. İçindeki tahta çekiç piyanonun tuşlarına basıldığında tellere vurarak sesin oluşmasını sağlar. Solo enstrümanı olmasını yanı sıra jazz,pop ve klasik müzikte eşlik amaçlı olarak da kullanılabilir. Eğer siz de piyano çalmak istiyor ancak hem hesaplı hemde bütçenize uygun bir piyano kursu İzmir bulamadıysanız, ArtCraft Akademi İzmir piyano dersleri tam sizin aradığınız yer.

Piyano Nedir ve Özellikleri Nelerdir ?

Piyano Nedir ?

Piyano Nedir ?

Piyanolar akustik ve dijital olmak üzere iki ye ayrılabilir. Akustik piyanolar 88 tuşa sahiptir. Bu tuşların 52 si beyaz yani ana sesler, geri kalan 36 sı siyah yani ara seslerden oluşur. Piyano tuşlarına basıldığı zaman içerisindeki çekiçler tellere vurur ve bu şekilde ses elde edilmesi sağlanır.Parmaklar tuştan çekildiği anda ses kesilir fakat piyanonun sahip olduğu pedallar yardımı ile parmaklar piyano klavyesinden çekilse bile sesin devam etmesi sağlanabilir.

Piyano Nasıl Çalınır ?

Piyano sağ ve sol el koordinasyonunun yüksek olduğu bir enstrümandır. O nedenle başlangıç zamanlarında ben yapamıyorum,çalamıyorum gibi düşünceler içinde olmanız sizi tamamen piyanoda uzaklaştırır.Tabi ki de kısa süre de parçalar çalmayı herkes ister ancak o seviyeye gelene kadar bu el koordinasyonunu arttırmalı ve nota bilgimizi geliştirmeliyiz.

Piyano için kullanılan iki anahtar vardır bunlar ;

  • Sol anahtarı ve Fa anahtarıdır.

Sadece piyano çalan birinin değil herhangi bir enstrümanı çalan kişinin enstrümanını çalmadığı zamanlar düzenli olarak bona çalışması yapmasında fayda vardır. Bona çalışması yapmak için bir tane bona kitabı edinebilirsiniz. Bu kitap ile orada olan notaları süreleri ile okumaya çalışmanız sizin ilgili müzik anahtarına yani sol,do,fa hangisi kullanılıyorsa onu tanımanıza yardımcı olacaktır. Piyano notalarını bilmeniz ilgili anahtarı takip ederken çalmanız açısından çok büyük fayda sağlayacaktır.

Ben yapamam demeyin ! ArtCraft Akademi piyano kursu İzmir‘den alacağınız profesyonel eğitim ve düzenli çalışmalarınız ile çok kısa süre de piyanoyu çalabilecek seviyeye geleceksiniz.

Akustik piyanoların maliyetleri yüksek olduğu için dijital piyano almak isteyebilirsiniz. Yine bütçenize göre en hesaplı piyano fiyatları İzmir konusunda sizlere yardımcı olmakta ve ArtCraft Akademi güvencesi ile temin etmekteyiz.

Harry Potter jenerik müziğini bir de bu şekilde dinleyin ;

İletişime Geçin

Haftanın 7 günü açık olan sanat merkezimize 09:00-23:00 saatleri arasında istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil Mahallesi Metin Henkoğlu Caddesi No:22/A Gaziemir

info@artcraftakademi.com
0507 920 74 57