ArtCraft Akademi Blog

Saksafon Nedir ?

Nefesli çalgılar grubunun bir üyesi olan saksafon, eğimli kısımları hariç klarnete benzeyen ve üzerinde 12 adet delik ve tuş bulunan bir enstrümandır. Tek kamışlı üflemeliler ailesinde bulunan saksafon yapısı gereği klarnette olduğu gibi tek dilli bir ağızlık, metal aksamlardan oluşan bir gövdeden oluşur.

saksafon nedir

Saksafondan ses elde etmek için üzerinde bulunan 6 ses perdesinin çeşitli şekilde kapatılır ve sonuç olarak farklı notalar ortaya çıkar. Saksafon üzerinde oktav geçişlerini yapmak için ( bu delikler hem bir üst hem de bir alt oktav için toplam 2 adettir ) fazladan tuşlar bulunmaktadır.

Günümüzde en çok kullanımı tercih edilen saksafon türleri alto,soprano,bariton ve tenor saksafondur.

Saksafon ile ilgili özet bilgileri rahatlıkla bulabileceğiniz bu yazımızda ;

  • Saksafon nedir
  • Saksafon neyden yapılır
  • Saksafon türleri nelerdir
  • Saksafon çalmak isteyenler için diyafram nefesi çalışmaları
  • Saksafon çalmak zor mu
  • İzmir’de saksafon fiyatları

konularında yardımcı olmaya çalışacağız.

Saksafon nedir ve özellikleri nelerdir ?

saksafon hakkında bilgi

Az öncede belirttiğimiz gibi 1840 yılında Adolph Sax tarafından icat edilen saksafon çoğunlukla ” koni ” ve ” S ” biçiminde üretilmektedir. Ağızlık kısmına takılan kamış yardımı ile ses çıkarılır. İcat edildiği yıldan sadece 4 yıl sonra orkestralarda kendine yer edinen saksafon günümüzde daha çok pop ve caz müzik yapımında tercih edilmektedir.

Saksafonun içinin yuvarlak oyulmuş olması, tek kamış takılabilen bir ağızlığının olması klarnete benzeyen yönleridir. Ses deliği dizilimleri ise yan flüt ile oldukça benzerlik göstermektedir.

Saksafon neyden yapılır ?

Çoğunlukta pirinç malzemeden üretilmektedir. Daha sonrasında ise altın ya da gümüş kaplama üzerine vernik atılarak saksafonun son görünümü elde edilmiş olur.

saksafon neyden yapılır

Vernik kaplama yapılması saksafon açısından oldukça önemlidir. Atılan bu vernik sonucunda pirincin pas yapması büyük ölçüde önlenmekte olup saksafondan elde edilen sesin kalitesi de artmaktadır. 1920 yıllarda saksafon genellikle üretildiği gibi satışa sunulmaktaydı. Bazı dönemlerde ise maliyeti düşürmek adına saksafonun tahta gibi plastik gibi daha ucuz malzemelerden yapıldığı da olmuştur. Kimi saksafonların kaplaması gümüş yerine nikel olarak tercih edilmiştir. Ancak zaman içerisinde denenen bu değişikliklerin hiç biri saksafon üzerinde kalıcı olamamış ve günümüzde kullanılan standart halini değiştirmemiştir.

Hangi müzik türünde hangi saksafon çeşidi tercih edilmeli

Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi çalımı en çok tercih edilen saksafon çeşitleri alto,tenor,soprano ve baritondur.

Alto saksafon : Klasik batı müziğinde tercih edilir.

Soprano saksafon : Jazz müzikte kullanılan en yaygın saksafon çeşididir.

Tenor saksafon : Ses aralığı tenora denk gelen saksafon çeşididir. Bariton saksafona göre daha küçüktür.

Bariton saksafon : Kalın sesleri rahat verebilen saksafon çeşididir. Kontrbas saksafondan ince tenor saksafondan kalın sese sahiptir.

Saksafon çalmak için diyafram nefesi neden gereklidir ?

İnsanlar iki tip şekilde nefes almaktadır. Bu nefes tiplerinden ilki akciğerlerimizi kullanarak aldığımız nefes iken diğer nefes türü ise diyafram nefesidir. Aldığımız havayı akciğerlere doldurmak yerine diyaframa indirdiğimizde sağlık açısından doğru nefesi almak ile beraber enstrüman üfleme açısından da daha avantajlı oluyoruz.

diyafram nefesi

Diyafram nefesinin bize sağlamış olduğu bu yarar kısaca ” nefes alış ve veriş süresinin göğüs nefesine göre daha uzun olmasıdır”.

Diyafram nefesi alırken, içimize çektiğimiz nefes doğrudan akciğerin en alt kısmına doğru itilir. Buraya itilmesinin temel nedeni ise diyafram kasının akciğerin alt kısmını tamamen saran kas olmasıdır.

Aşağıda verilen egzersizleri çalışmak diyafram kasının gelişimi açısından oldukça önemlidir fakat bunu bir alışkanlık haline getirmek için günlük hayatta aldığınız nefesi de diyafram nefesi olarak almaya çalışın, biri ile konuşurken yine bu kasınızı kullanın.

Diyafram kasınızı geliştirmek için evde rahatlıkla yapabileceğiniz egzersizler bulunmaktadır. Bunlar sırası ile ;

  • Otururken diyafram nefesi aldıktan sonra belirgin bir şekilde hece sonlarını vurgulayarak ” Tıs – Hah ” sesini vermektir.
  • Aynı şekilde oturur pozisyonda ayaklarınızı yerden 15 cm – 20 cm yukarı çekerek de aynı egzersizi yapabilirsiniz.
  • Yukarıda bahsedilen iki pozisyon için ayrı ayrı köpek nefesi alıp vermek de diyafram kasının gelişmesi için oldukça yararlıdır.

Saksafon çalmak zor mu ?

Diyafram nefesi kontrolünü güzel bir şekilde yapabiliyorsanız saksafonu rahatlıkla çalabilirsiniz. Saksafon ya da diğer üflemeli enstrümanları bir gitar ya da kemandan ayıran kısım verdiğiniz nefes ile enstrümandan ses çıkmasından kaynaklanır. Kontrollü bir nefes ile ilk ayın sonundan itibaren basit parçaları çalabilirsiniz.

Saksafon çalışmalarınızı iki ayrı şekilde ilerletmek daha yararlı olacaktır. Bunlardan ilki hem enstrüman üzerinde hem de günlük hayatta diyafram nefesini sıkça kullanmak, diğer iki nota çalışması yaparak enstrüman üzerinde parmakların mekanik gelişimini sağlamak.

İzmir’de saksafon fiyatları nedir ?

Ülkemizde satılan saksafonların çoğu yurt dışından ithal edildiği için sabit bir kuru malesef bulunmamaktadır. Doların ya da Euro’nun yükselmesi ya da düşmesi müzik piyasasını direk etkilemektedir.

saksafon fiyatları İzmir

Ortalama olarak 1000 TL’ye saksafon bulabilirsiniz ancak bu fiyata alacağınız saksafonların büyük çoğunluğu Çin ürünü olacaktır. Bir süre sonra enstrümanda kararma, seslerin temiz gelmemesi ya da ses deliklerinin arızalanması gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Genel olarak bir enstrüman alındığı zaman hemen elden çıkartmadan uzun süre onunla çalışmak en mantıklısı olacaktır. Bu nedenle saksafon almayı düşünüyorsanız 1500 TL – 2300 TL aralığında olan saksafonlar aldığınız zaman hem ses olarak hem de çalındığı zaman daha çok tat verecektir.

İzmir saksafon kursu hakkında merak ettiklerinizi ya da yazımız içerisinde aklınıza takılan kısımları konuşma panelinden bize hemen iletebilirsiniz.

İletişime Geçin

Haftanın 7 günü açık olan sanat merkezimize 09:00-23:00 saatleri arasında istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil Mahallesi Metin Henkoğlu Caddesi No:22/A Gaziemir

info@artcraftakademi.com
0507 920 74 57