Dans denilince aklınıza ne geliyor ?

Dans etmekten hoşlanır mısınız yoksa ben yapamam diye mi düşünüyorsunuz ?

Ya da şuan dans edecek olsanız hangi dans türü sizi en çok etkileyenler arasında yer alırdı ?

Salsa dansını diğer danslardan ayıran en önemli noktalardan biri de tamamen doğaçlama yani içinizden geldiği figürleri bedeninizle dışarı yansıtmanızda gizlidir. Salsa aynı zamanda çiftlerin hareketleri bakımından salon dansına benzeyen ve etkileşimi çok yüksek olan bir dans çeşididir.

Salsa belirli kalıplardan sıyrılan ve dünyanın her yerinde farklı şekilde yorumlanan figürler içermektedir. Her müziğin arkasına farklı figürlerde eşlik edebileceğinizi düşünürseniz ve salsanın da tamamen kişinin doğaçlama performansı olduğu hatırlanırsa sonsuz sayıda salsa figürü ile her parçaya eşlik edebilirsiniz.


Salsa dansını öğrenin

salsa

salsa nedir

Salsa, Latin danslarına ilgisi olan birçok kişinin öğrenmek istediği dans türlerinden birisidir. Latin Amerika’nın modern dansları arasında bulunan ve her geçen daha çok ilgi çeken bu salsa hem kolay hem de her anından zevk alacağınız, öğrenmesi keyifli bir dans türüdür.

  • Salsa dansı hangi ülkeye aittir ?

⇒ 1930 yıllar içerisinde Afrika’da doğan bu dans türü sonrasında Amerika’nın ve Avrupa ülkelerinin yerleşik kültüründen etkilenerek gelişimini Küba’da tamamlamıştır. Başlangıçta kökeni Cuba Puerto Rico ve Venezuela olan salsa 4’lük ve 8’lik kalıplarda parçaların belirli bölümlerine eşlik etmek amacı ile kullanılsa da zaman içerisinde müziğin tamamına uyularak tekli veya eşli olarak kullanımı tercih edilmiştir.


Salsa dansı nasıl yapılır ?

salsa yapan çift

salsa figürleri

Salsa dansına basit adımlar anlamına gelene basic steps iler başlanır. Çalan müziğin ritmine uygun olarak eşlik edebilmeniz için 1,2,3,dur,5,6,7,dur düzenini bozmayacak şekilde dans edebilirsiniz.

Öğrenmesi oldukça kolay olan salsa dansında ritmi kaybetmemek için duraklamalarda yere vurulmaktadır. Buna ” tap ” denir. Partneriniz ile birlikte gerçekleştirdiğiniz figürlerin adı ise ” shine ” dır.

Eşli çalışmalarda uygunalacak olan figürden önce erkek komut verir ve kadın ile mükemmel bir uyum sağlayarak bu figürleri gerçekleştirmektedir.


Salsa nasıl öğrenilir ?

salsa figürleri

salsa nasıl yapılır

Dans etmek sanatsal, estetik, sosyal ve kültürel bir çok etkileşimi içinde barındırmaktadır. Siz de kendinizi bu alanda geliştirmek istiyorsanız İzmir modern dans kurslarına en kısa sürede kayıt yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.

Salsa adımlarını dans kurallarına uygun bir şekilde atabilmek için salsa ayakkabısı edinmenizi gerektiğini unutmayın. Salsa dansı ile uğraşmayı düşünüyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri de bedeninizin üst kısmını oynatmamanız gerektiğidir.

Sonrası mı ? Sonrası tamamen sizin bildiğiniz ve yansıtmak istediğiniz figürlere kalıyor.


Salsa ve insan sağlığı

dans ve sağlık

dans ve sağlık

Dans etmek sosyal bir etkileşim olduğu kadar aynı zamanda da beden ve ruh sağlığınızı korumanızı sağlamaktadır. Dans ederek sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Özellikle salsa dansı ile vücudunuzda tüm kasları çalıştırabilir ve bu sayede daha sağlıklı bir bedene sahip olabilirsiniz.

Vücudunuzda biriken negatif enerjiden de kurtulma yollarından biri olan dans ile sizi strese sokan durumları rahatlıkla aşabilirsiniz.

İzmir Gaziemir dans kursları olarak size bu konuda yardımcı olmaktan büyük mutluluk duyacağız.