ArtCraft Akademi Blog

Selanik’ten İzmir’e Uzanan Yolculuk: 9 Eylül 1922 İzmir’in Kurtuluşu

Atatürk; kimilerine göre asrın lideri, kimilerine göre eşsiz bir asker, kimilerine göre hayatını ülkesine adamış bir kurtarıcı. Hepimiz için ayrı bir öneme sahip olan Mustafa Kemal Atatürk 57 yıllık yaşamına sayısız savaş sığdırmış ve ülkesinin bağımsızlığı için sonuna kadar mücadele etmiştir. Bu 57 yıllık yaşamda ülkenin doğusundan batısına kadar gezmiş, kısıtlı imkanlarla halkı bilinçlendirmiş ve tek vücut haline getirmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk

Birinci Dünya Savaşı sonunda yıkılmanın eşiğinde olan Osmanlı Devleti’ne imzalatılan Mondros Ateşkes Antlaşması ile ülke İtilaf Devletleri tarafından işgal edilmeye başlanmış ve yurdu dört bir yanı işgalci askerler ile dolup taşmıştır. Koskoca Osmanlı Devleti, sınırlarına göre çok küçük sayılacak topraklar içerisinde sıkışıp kalmış ve kendi sonunu beklemekteydi.

bandırma vapuru

Bandırma Vapuru

Anadolu’da çeşitli isyanlar çıkıyor, birliklerine ve silahlarına el konulmuş durumda olan Osmanlı, isyanları bastırmakta güçlük yaşıyordu. Çanakkale ve Trablusgarp savaşlarında rüştünü ispatlamış olan Mustafa Kemal bu isyanları bastırmak için görevlendirilecek ve Anadolu’ya hareket edecekti. Eski bir gemi ile İstanbul’dan hareket eden Mustafa Kemal, 19 Mayıs 1919 günü Samsun’a ulaşmış ve hemen işe koyulmuştu. Hedef açıktı; ülke işgalcilerden temizlenecek ve bağımsızlık kazanılacaktı! Anadolu’da isyanları bastırmak yerine halkı tek bir çatı altında toplamayı hedefleyen Mustafa Kemal’in Anadolu’da art arda yaptığı kongreler ses getirmeye başlıyor ve bu durum İstanbul Hükümeti’ni rahatsız ediyordu. Osmanlı’nın kendisini tutuklamak için görevlendirdiği Kazım Karabekir ise Mustafa Kemal’in karşısına çıkıp “Emrinizdeyim Paşam” diyerek Mustafa Kemal’in yanında yer alıyordu.

Sakarya Meydan Muharebesi

Sakarya Meydan Muharebesi

Halk bilinçlenip silahlandıkça güçleniyor ve Mustafa Kemal doğru hamleyi yapmak için bekliyordu. Bilinçsizce saldırmak yerine askeri dehasını kullanıyordu. Bu süreç devam ederken arka arkaya Birinci İnönü, İkinci İnönü, Dumlupınar ve Sakarya Meydan Muharebeleri kazanılıyor ve ülkenin bağımsızlığa yürüyüşü tüm dünyada şaşkınlıkla izleniyordu.

Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz'dir, ileri!

Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri!

“Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir” sözerini tarihin kanlı sayfalarına adeta bir yumruk gibi indiren Mustafa Kemal 30 Ağustos 1922 günü başlattığı Büyük Taarruz ile birlikte ülkeyi düşmanlardan temizeyecek ve 9 Eylül 1922 günü çok sevdiği İzmir’e ayak basacaktı.

9 Eylül 1922

9 Eylül 1922

İzmir’de yaşayan herkes büyük bir merak içerisinde doğudan batıya ilerleyişin son bulacağı bu güzide şehirde beklemeye koyulmuştu. 8 Eylül gecesi Sabuncubeli yamaçlarında geceyi geçiren ordu, gün doğar doğmaz şehre girecekti. İlk olarak ordunun yakınlarında gecelediği Bornova ele geçirilecekti. Sabah saat 9.30 civarında Türk birlikleri Bornova’ya giriş yaptı ve çıkan ufak çatışmaları bertaraf ederek Bornova Hükümet Konağı’na ulaştı ve Türk bayrağı yıllar sonra İzmir’de ilk defa bu kadar özgür bir şekilde dalgalanıyordu.

İzmir'in Kurtuluşu

İzmir’in Kurtuluşu

Ardıdan Halkapınar üzerinden Alsancak sokaklarına geçiş yapan ordu, halkın sevinç gözyaşları içerisinde Hükümet Konağı’nın bulunduğu Konak Meydanı’na doğru ilerliyordu. Saat 10:20 sularında Hükümet Konağı’nın önüne gelen Türk Birlikleri ilk olarak Yünan bayrağını inidip tüm şehitlerin kanının üzerinde olduğu şanlı Türk bayrağını göndere çektiler!

Olmasaydın, Olmazdık

Olmasaydın, Olmazdık

Bu eşsiz zaferde, kanının son damlasına kadar savaşan aziz şehitlerimizi saygı ile anıyor, Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarına bağımsızlığımızı bize kazandırdıkları için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bir ömür Mustafa Kemal Atatürk’ün yolundan ilerleyeceğimize söz veriyoruz!

Atatürk’ün en sevdiği türkülerden biri olan “Bir Fırtına Tuttu Bizi” türküsünü çalan ve seslendiren eğitmenlerimizin videosu da aşağıda bulunmaktadır.

 

İletişime Geçin

Haftanın 7 günü açık olan sanat merkezimize 09:00-23:00 saatleri arasında istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil Mahallesi Metin Henkoğlu Caddesi No:22/A Gaziemir

info@artcraftakademi.com
0507 920 74 57