ArtCraft Akademi Blog

İyi Bir Selfie İçin İpuçları

Selfie’nin tarihine baktığımızda insanların kendi fotoğraflarını çekmeye çalışması aslında çokta yeni bir gelişme değildir. Geçmiş yıllarda telefonların ön kameralarının olmayışı, akıllı telefonlarda olduğu gibi çok rahat bir şekilde filtre uygulayamama sorunu, kişilerin kendi fotoğraflarını ayna karşısından çekmeye çalışmaları ve sonucunda da yüzleri veya vücutlarının bir bölümünün görünmemesi gibi sonuçlar doğuruyordu.

Selfie Fotoğraf

Selfie Fotoğraf

Selfie kavramının bir anda ortaya çıkması ve hayatlarımızda yer edinmesi ünlü televizyon programı sunucusu EllenDeGeneres’in 2014 Oscar töreninde ünlü kişiler ile çektiği pozun sosyal medya da herkes tarafından beğenilmeye başlanması ile gerçeklemiştir.

Bu yazımızın içeriğinde ;

  • İlginç selfie pozları
  • Fotojenik pozlar nasıl verilir 
  • Selfie çubuğu nasıl kullanılır
  • Cool fotoğraf nasıl çekilir
  • Telefonlar için en iyi selfie ve filtre uygulamalarından bahsedeceğiz.

Sonuç olarak kısa süre içerisinde fotoğraf dünyasına yüksek bir hızla giren ve kısa süre içinde herkes tarafından sıkça kullanılmaya başlanan Selfie pozları popülerliği yüksek yeni bir akım haline gelmiş ve Facebook, Twitter ve en çokta Instagram gibi sosyal medya uygulamalarında kendine geniş bir yer edinmiştir. Sizler için bu yazımızda çılgınlar gibi beğeni almanın ve yeni tabiri ile takipçi kasmanın sırlarını paylaşacağız.

Güzel fotoğraf çekilme teknikleri

Selfie Fotoğraf

Selfie Fotoğraf

Güzel fotoğraf çekilmek bir çok kişi için bir sorundur. Bu sorunu aşmak için sizlere birkaç önemli ipucu vereceğiz. Hadi başlayalım !

 

 – Işığı doğru açıdan almaya çalışın ve gölgeleri sizin için avantaj haline getirin !

– Arka planın üzerine göze hoş gelecek şekillerde gölge yaratmanız ve ışığın yüzünüzün üzerinden akıp gittiği, hatları belirgin kıldığı açılar yakalamanız sizleri istediğiniz selfie pozlarına ulaştıracaktır. Yüzünüz için en doğru selfie açısını bulun.

Fotojenik değilim diye bir düşünceniz olmasın, herkes fotojeniktir. Önemli olan ise sizin, kendinizi en rahat ifade ettiğiniz açıdır. Kendi açınızı bulun.

–  Arka planın etkisini asla unutmayın ! Planlı bir çekim yapacaksınız aklınızdaki konsepte uygun bir yer bulun.

–  İyi bir fotoğrafı sadece ön planda bulunan objeler değil tüm çerçevenin içinde bulunanlar belirler. Konsept çalışmalı bir selfie çekecekseniz bunu asla unutmayın.

Selfie Fotoğraf

Selfie Fotoğraf

–  Flash kullanmayı düşünüyorsanız aynalardan uzak durun !

–  Ayna karşısında flash patlamaları sizlerin en büyük korkulu rüyaları haline dönüşmesin. Bunun için illa ayna karşısında selfie çekileceğim diyorsanız flashı kapatmanızda sizler için yarar var.

 Geniş açılı selfie’ler için selfie çubuğu kullanın.

–  Selfie’nin içine bir çok kişiyi, objeyi almak istiyorsunuz ancak herkes sığmıyor değil mi ? Geniş açılı selfie’ler elde etmek için mutlaka selfie çubuğu kullanın.

 Dikkat çekici selfieler için tek başınıza olmayın. Arkadaş ortamı veya evcil hayvanlarla poz verin.

–  Arkadaş ortamının sıcaklığı ve çekiciliği selfie’lerinizde kullanın. En popüler pozlardan biri olan evcil hayvanlarla poz vermeyi siz de kesinlikle deneyin

–  Olabildiğince doğal pozlar vermeye çalışın

–  İnsanlara kendinizi olduğunuz gibi ifade etmenizdeki tek yol doğal olmaktır. Yapaylıktan uzak durun, bırakın sizin doğal pozlarınız onların başını döndürsün.

 

Selfie Fotoğraf

Selfie Fotoğraf

–  Farklı çekim açıları için telefonlara entegre edilebilen lenslerden faydalanın.

–  Balık gözü, tele gibi çekimler için veya sıra dışı selfie’ler elde etmek için kesinlikle telefon lensleri kullanın

⇒ Son olarak selfie çubuğu nasıl kullanılır ?

–  Selfie çubukları aslında 3 tiptir. Android‘e uygun olanlar, İOS‘a uygun olanlar ve her ikisi içinde sorunsuzca çalışanlar.

–  Telefonunuza uyumlu bir selfie çubuğu edindikten sonra kimi selfie çubuklarında yatay kimi selfie çubuklarında ise dikey konumda telefonunuzu yerleştirebilirsiniz.

– Güzel selfie çubuklarında alttan düğme ile pozu yakalayabilirsiniz. Son olarak selfie çubukları aslında monopod çubuklara benzemektedir. Eğer kullanmayı düşündüğünüz cihaz o aralığa oturuyorsa rahatlıkla kullanabilirsiniz.

  • Snapchat, Snapseed, OGL, Prisma ve Sweet Selfie uygulamalarının arayüz basitliği ve güzel sonuçlar vermesi sebebi ile rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Leave a Reply

İletişime Geçin

Haftanın 7 günü açık olan sanat merkezimize 09:00-23:00 saatleri arasında istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil Mahallesi Metin Henkoğlu Caddesi No:22/A Gaziemir

info@artcraftakademi.com
0507 920 74 57