ArtCraft Akademi Blog

Shred Nedir ?

Shred nedir ? Gitarda Shred nasıl atılır ?

Elektro gitarda sıklıkla kullanılan Shred tekniği daha çok metal müzikte kullanılan bir kavram olup bu konuda hakimiyet sağlamak oldukça zaman alan bir tekniktir.
Yüksek hızlarda temiz bir şekilde çalmanın yanı sıra extended position denilen yani bildiğiniz bir gamın birinci pozisyondan çalımı değilde o gamın içindeki seslerin klavyenin tamamına aktarılması gerekmektedir.

Genel olarak shred kavramını incelediğimizde karşımıza bu tekniği en çok kullanan müzisyenler başında John Petrucci,Jason Becker,Fredrik Akesson, Paul Gilbert, Zakk Wylde örnek verilebilir.Sizde shred üzerinde hakimiyet kurmak,son derece hızlı sololar atmak istiyorsanız  yapmanız gerekenleri genel olarak şu başlıklar altında toplayabiliriz.

İzmir Gitar Kursu İle Sizde Kolaylıkla Shred Atabilirsiniz

Shred Nedir ?

Elektro gitarda lick ve shred ne anlama gelmektedir ?

Shred denilen kavram daha çok metal müzikte tercih edilse de aslında klasik müzikten tutun da bir pop parçanın içinde de kullanılabilir.Elektro gitar eğitimi açısından bakacak olursak bir melodinin yüksek hızda içerisinde penalama, hammer on, pull off, legato, sweep picking, snap picking gibi teknikleri barındırarak çalınması işlemidir.

Lick ise bir kalıp döngüsü olarak tanımlanabilir. Her gitaristin kendine ait, tarzını yansıtan lickler kullandığını görebiliriz. Bunlar genellikle solo içerisinde kullanılmasına rağmen parçanın ana melodisini veren yerlerde de kullanılabilir. Gitaristlerin en çok kullandığı lickleri parçalarını dinleyerek siz de rahatlıkla çözümleyebilirsiniz.

Songsterr, guitar pro gibi uygulamalar yardımı ile parçaları çalışabilir ve kendinizi geliştirerek bu lickler üzerinde hız kazanabilir, sololarınıza yeni bir yön ve duygu verebilir hatta hatta ve kendinize ait lickler oluşturabilir ve kendi tarzınızı müziğinize aktarabilirsiniz.

Elektro gitar shred tekniğini geliştirmek için bilmeniz gerekenler

Bilmeniz Gereken Gitar Teknikleri

 Nota bilgisi

notların önemi

İzmir gitar dersinin temelini oluşturan nota bilgisi yukarıda da bahsettiğimiz gibi standart bir dolanım yapmaktansa bunun klavye üzerine yoğun bir şekilde aktarılması ile shred konusunda ilerleme elde edebilirsiniz.Minör veya majör gamın içindeki seslere göre birinci,ikinci ve diğer sesler için olan pozisyonların parmak hareketlerini bilmeniz,genel olarak  gitarınızı elinize aldığınızda takılmadan bu notalar ve pozisyonlar arasında akıcı bir şekilde geçiş yapabilmeniz gerekmektedir.Shred tekniğine daha geçmeden önce klavyeye genel hakimiyeti sağlamak için örnek vermek gerekirse youtube üzerinden Mi (E) minör backing track yazarak altı yapı parçalarına ulaşabilir ve çalışalabilirsiniz.

Yahu bu majör gam ve minör gam nedir, her yer de karşıma çıkıyor diyorsanız aşağıdaki bağlantılara tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Majör gam nedir adlı yazımıza ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Minör gam nedir adlı yazımıza ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

 Tuşe ve temiz sesler

elektro gitar temiz ses

Yine shred tekniğine geçmeden önce yapmanız gerekenler arasında tellere vuruş kuvveti olarak adlandırılan tuşenizi olabildiğince yumuşatmanız gerekmektedir çünkü yüksek hızlara çıkıldığında ilk yapılan hatalardan biri ne kadar tuşenize güveniyor olsanızda gitar tellerini parçalarcasına fark etmeden vurmanızdır. Bu zamana kadar yaptığınız egzersizleri,parçaları tuşenizi yumuşaratak çalmanız sizi shred konusunda çok daha hızlı bir şekilde ilerlemeye itecektir. İkinci bir faktör ise temiz ses almaktır.Yine en çok hata yapılan konulardan biri olan temiz sese de egzersizlerinizi yaparken dikkat etmeniz yüksek hızlarda penalama yaparken sizi oldukça rahatlatacaktır çünkü bir tekniği yavaşken oturtmanız halinde ilerleyen zamanlarda daha rahat kullanır hale gelebileceksiniz.

3) Metronomun Önemi

Metronom

Yaptığınız çalışmaların tamamını metronom ile çalışmanız hem sizin sağ ve sol el koordinasyonunuzu geliştirirken aynı zamanda stüdyo provalarında baterist tarafından verilen ritmlere rahat bir şekilde uyum sağlamanızı sağlar.Etütler,parçalar,egzersizler ve bu zamana kadar yaptığınız çalışmaların hepsinin hızını yükseltmeye çalışın.Bu süreç içinde tuşenize ve temiz ses çıkarmaya dikkat edin.

Metronom ile çalışırken hızlı değil öncelikle yavaş çalışmaya alışmalısınız. Hızlı çalarken yapabileceğiniz hataları ortadan kaldırmanın en kolay yolu metronom ile yavaş bir hızda başlayarak belirli aralıklarla arttırmaktır.

Bu çalışmaları parmaklarınızı ısıtmak, hızlandırmak, belirli bir kalıbı daha akıcı çalmak için kullanmanız gerekmektedir.

 4) Metal Müziğin Olmazsa Olmaz Teknikleri

Metal müzik

Bunlara hammer-on,pull-off,sweep,string skipping,snap picking,alternate picking,pinch harmonic örnek verilebilir. Herbir teknik üzerinde uzmanlaşmak için olabildiğince çalışmalısınız.Bu tekniklere sadece metal müzik açısından bakmak yanlış olacaktır çünkü klasik parçaların içinde dahi bu teknikler kullanılmaktadır,tek farkı ise metal müzik üzerinde yoğunluğunun daha fazla olmasıdır.İnternette araştırdığınız takdirde bu tekniklerin egzersizlerine rahatça ulaşabilir,gitar kurslarında üzerinde uzmanlaşmak istediğiniz teknikleri eğitmenlerimiz ile paylaşabilir ve sizin istediğiniz doğrultada çalışmalar yapabiliriz.

 

 5) Son Düzlük

Teknikleri tek tek güzel kullanabiliyorsunuz diyelim ancak iş burada bitmiyor.Şimdi yapmanız gereken ise az önce bahsettiğimiz,istediğiniz bir karar ses üzerine youtube üzerinden backing track açmak ve bu teknikleri
akıcı bir şekilde kullanmaya çalışmaktır. Bunu yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar yine metronom kaçırmamak,temiz ve akıcı bir şekilde çalmak,tuşe hakimiyetinizi kaybetmemektir.

Gitar kursu İzmir hakkında merak ettikleriniz, aklınıza takılan ve bizlerin incelemesini istediğiniz her türlü konuyu konuşma panelinden ya da info@artcraftakademi.com adresine ulaştırabilirsiniz.

İletişime Geçin

Haftanın 7 günü açık olan sanat merkezimize 09:00-23:00 saatleri arasında istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil Mahallesi Metin Henkoğlu Caddesi No:22/A Gaziemir

info@artcraftakademi.com
0507 920 74 57