ArtCraft Akademi Blog

Telefon İle Fotoğraf Çekmenin Püf Noktaları

Fotoğrafa çekmeyi seven kişiler genelde fotoğraf makineleri ile dolaşıp her anı en iyi şekilde değerlendirmeyi severler. Eğer bir fotoğraf makineniz yoksa mükemmel kareler yakalama şansınız da olmayacaktır.

Tabi ki bu yanlış bir yaklaşım olacaktır ! Nedeni ise artık herkesin kaliteli fotoğraflar çekebilen güzel bir telefona sahip olmasıdır. Bu durumun en büyük artılarından biri ise nereye giderseniz gidin rahatlıkla taşıyabileceğiniz minik cihazlar olmasından kaynaklanmaktadır.

Telefon ile profesyonel fotoğraf nasıl çekilir ?

Telefon fotoğrafçılığı

Bu rehber altında sizlere akıllı telefonlarınız ile telefon fotoğrafçılığının püf noktalarından bahsedeceğiz. Böylelikle telefonunuz ile harika anları yakaladıktan sonra nasıl yorumlayacağınızı, hangi düzenleme programlarını hangi durumlarda kullanacağınızı detaylı bir şekilde öğrenmiş olacaksınız.

mobil fotoğraçılık

Bir fotoğrafı çekmeden önce hazırlıklı olmanız gereken 3 önemli durum

Hazırlıklı olun 

 • Güzel fotoğraf asla sizin hazır olup olmadığınız ile ilgilenmez. Güzel bir anı yakalamak istiyorsanız er zaman telefonunuzu kamera modunda hazır tutmalısınız. Bir anı yakalamak için saniyeler ile yarışmak zorunda kalırsınız ancak eğer öncesinden hazırlığınız varsa bu süreyi kendiniz için avantaja çevirebilirsiniz.
 • Aynı az önceki örnekte olduğu gibi telefon kilidini açtığınız anda hızlıca fotoğraf çekebilirsiniz.
 • Eğer sadece fotoğraf çekme amacı ile dışarı çıktıysanız şarjınızın sizi idare edebilecek seviyede olduğundan emin olun. Emin değil misiniz ? Çözüm basit… Telefonunuzu uçak moduna alın.
 • Bu sayede hem telefonun pili daha uzun süre dayanacak hem de diğer bir önemli nokta olan dikkat dağıtıcı etkilerden uzaklaşacak ve sadece fotoğraf çekimine odaklanabileceksiniz.

Düşünme, ne duruyorsun hadi çek !

 • Bazı durumlarda fotoğraf çekip çekmemek arasında tereddüt edilebilir. Böyle durumlarda düşünmeden çekim yapın.
 • Çünkü bazı anların tekrarı olmaz ve beklediğinizin çok üzerinde kareler yakalayabilirsiniz.
 • Telefon ile çekim yaptığınız için çekimleri dert etmenize gerek yok ! Beğenmediniz mi ? Silin gitsin.
 • Unutmayın kaybedecek bir şeyiniz yok ! Çekin gitsin.

Telefonunuzu tanıyın

 • Telefonunuzun güçlü ve zayıf yönlerini öğrenin. Kullanım kılavuzunu okumak pek tercihimiz olmasa da emin olun orada işimize yarayabilecek onlarca faydalı bilgi çıkacaktır.
 • Bilmediğiniz bazı özellikler fotoğraflarınızı daha iyi hale getirmenize yardımcı olacaktır.
 • Çeşitli eklentileri AppStore ya da Galaxy App üzerinden indirebilirsiniz.

Fotoğraf çekmenin teknikleri

mobil fotoğrafçılık için ipuçları

Mobil fotoğraf çekimleri için 7 önemli ipucu


1) Yakınlaştırma

mobil fotoğrafçılık

Telefonun en temel özelliklerinden biri de yakınlaştırmadır. Yakınlaşma yaptığınızda bozulma, kalite de düşme meydana gelecektir. Yakınlaştırma fonksiyonunu 2x civarında tutmanız istediğiniz sonuçları elde etmeniz açısından size yardımcı olacaktır. Fakat ne kadar kaliteli bir fotoğraf çekilse de söylemekte fayda var elimizdeki cihazların performansı bir DSLR makine gibi olmayacaktır.

Diğer bir çözüm ise zoom seçeneğini kullanmak yerine sahneyi yakınlaştırmaktır. Bir konuyu daha yakından yakalamak tüm detayları ile ortaya çıkarmak istiyorsanız marş marş ! Bacaklarımızı kullanıyoruz ve mükemmel fotoğraf çekimini gerçekleştirmek hareket ediyoruz.


 2) Seçim ve düzenleme

mobil fotoğrafçılık

Diğer yandan her fotoğrafın düzenlenmeye de ihtiyacı olmayabilir. Çektiğiniz hali ile güzel görünen bir fotoğrafı düzenleme programı ile daha kötü bir hale getirebilirsiniz. Mümkün olduğunca az filtre kullanmaya çalışın ve son olarak düzenleme aşamalarını her fotoğraf için ayrı yapmaya çalışın.

İçinden mi çıkamıyorsunuz ! Öncelikle sorunu basit olarak ele alın ve çözümü bu şekilde gerçekleştirmeye çalışın. Sizi tatmin etmedi mi ? Eh o zaman biraz sihirli dokunuşlar atmakta fayda var.

 


3) Farklı açıları deneyin, yeniliklere açık olun

mobil fotoğrafçılık

Konunuzu yerden, yukarıdan ya da daha farklı açılardan çekmeye çalışın. Böylece nesneleri yeni bir perspektiften inceleme şansına sahip olacaksınız. Hatta bu sayede normalde kötü olarak görünen bir fotoğrafı iyi bir hale bile getirebilirsiniz ! Bunun dışında hizalama ve sahne oluşturma için ızgara çizgilerini kullanın. Kameranın ayarlar menüsünden bu özelliği aktif hale getirebilirsiniz.

Unutmayın ! Size sağdan baktığınızda çekici gelmeyen bir nesneye soldan ya da başka bir açıdan baktığınızda onun büyüsüne kapılabilirsiniz.

Denemekten asla korkmayın ! Bir şey kaybetmeyeceksiniz,aksine her bir çekim sizin bilginizi daha çok geliştirecek, aklınıza fotoğraf çekimleri ile ilgili inanılmaz projeler doluşacak.


4) Fotoğraflarınıza hayat verin ve sıradan olmayın !

mobil fotoğrafçılık

Çektiğiniz fotoğrafları kağıtlara bastırarak onlara hayat verin. Telefonda her ne kadar güzel görünseler de inanın evinizin, çalışma masanızda emin olun çok daha güzel duracaklardır.

Günümüzde aynı tarzda ve renklerde çekim yapan bir çok insan mevcut. Eğer kendinizi daha iyi fotoğraf çekme alanında geliştirmek istiyorsanız farklı çekimler ve renkler denemekten asla çekinmeyin. Çok yönlü olmak yaratıcılığınızın artmasını sağlayacaktır. Örneğin sadece belirli bir manzara fotoğrafçı çekiyorsanız diğer zamanlarınızda boş bir sokağı, dolu bir İstiklal caddesini bazende bir sokak lambasını çekin.

 

 

 

 

 


5) Telefonu sarsmamaya çalışın

mobil fotoğrafçılık

Bazı akıllı telefonlarda sarsıntı önleyici bulunduğu için tek elle çekilen fotoğraflarda bile fazlası ile kaliteli görüntüler elde edebilirsiniz. Eğer telefonunuzda böyle bir özellik yoksa mümkün olduğunca telefonu iki elinizi kullanarak fotoğraf çekmeye çalışın.

Örneğin ekran üzerine dokunarak fotoğraf çekimi yapmak yerine ses açma düğmelerini kullanabilirsiniz ya da bazı telefon modellerinde olduğu gibi kulaklık üzerindeki düğmeleri kullanarak fotoğraf çekebilir ve sarsıntıyı en aza indirebilirsiniz.


6) Lensinizi temiz tutun ve tek kare çekimlerle yetinmeyin

mobil fotoğrafçılık

Basit ama bir o kadar önemli bir bilgi daha ! Telefonunuzu cebinizden ya da çantanızdan çıkardığınızda önceden lens camını temizleyin. Camın üzerinde biriken tozlar ya da kirler fotoğrafınızın kalitesini bozacaktır. Ayrıca lens camını çizebilecek bozuk para gibi nesnelerin telefonunuz ile aynı yerde bulundurmamaya çalışın.

En iyi sonuç için mümkün olduğunca çok çekim yapmaya çalışın. Çekin, açınızı değiştirin, pozlamayı değiştirin, sahneye olan mesafenizi değiştirin vs. Çektiğiniz görselleri daha sonrasında tek tek inceleyerek arasından en iyi olanı seçin. Böylece en iyi kareyi elde şansını daha da yüksek olacak.

Unutmayın ! Bir çok akıllı telefon sahip olduğu kamera ve çift çekim özelliği sayesinde tek pozlama da dahi yakın ve geniş açı fotoğraf çekebilirsiniz.


7) Raw çekin ve yönlendirici çizgilerden yararlanın

telefon fotoğrafçılığı

DSLR kameralarda olduğu gibi cep telefonlarında da RAW ( ya da DNG ) formatında çekim yapabilirsiniz. Raw dosyaları daha fazla ışık ve gölge detayı barındırdığı için düzenleme aşamasında size daha fazla esneklik sağlayacaktır.

Yönlendirici çizgiler ;  gerginlik,  odaklanma ve yön oluşturmak için mükemmel bir yoldur. Bu çizgileri kullanarak fotoğrafın konusu olan öznenize yönlendirebilir ve daha ilgi çekici hale getirebilirsiniz. İlk olarak önce çizgileri bulup sonra konunuzu yerleştirebilirsiniz.

Binaları ya da tabelaları kullanın ve konunuzu bunların işaret ettiği ya da yönlendirdiği tarafa yerleştirin. Aynı şekilde insanların bakışlarını ya da işaret ettikleri yönleri de kullanabilirsiniz.

Fotoğraf düzenleme uygulamaları

Telefonda fotoğraf çekme uygulamaları

mobil fotoğrafçılık

Gelelim heyecanla beklediğiniz bölüme. Çektiğiniz fotoğrafları bilgisayara aktarıp üzerinde inanılmaz efektler uygulayarak bambaşka bir fotoğraf elde edebileceğiniz gibi buna benzer işlemlerin aynılarını elinizdeki telefonlar yardımı ile de yapabilirsiniz. Sizlere son dönemde hemen hemen herkesin telefonunda yer etmiş 2 temel fotoğraf düzenleme programından bahsedeceğiz.

Snapseed

snapseed

Snapseed, Google tarafından geliştirilmiş ve hala da geliştirilmekte olan eksiksiz ve profesyonel bir fotoğraf düzenleyicisidir. Bünyesinde iyileştirme,fırça, yapı, HDR, perspektif de dahil olmak üzere toplam 29 araç ve filtre bulunduran bu uygulama ile JPEG ve RAW uzantılı dosyaları rahatlıkla açabilirsiniz.

İşin en güzel yanlarından biri ise bu uygulama tamamen ÜCRETSİZ !

Lightroom

lightroom

Adobe firmasının çıkardığı Lightroom mobil sürümü,masaüstü sürümü gibi düzenlemeler yapabileceğiniz ve değerli koleksiyonlar oluşturabileceğiniz çok kullanışlı bir uygulama. Lightroom senkronizasyon özelliği kullanabilmeniz için Creative cloud üyeliğinizin olması gerektiğini unutmayın.

Fotoğraf kursu İzmir hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için bağlantıya tıklayarak fotoğrafçılık dersi İzmir ile ilgili sayfaya ulaşabilir, konuşma panelinden aklınızda bulunan tüm soruları bize iletebilirsiniz.

Selfie çekmek istiyorum ancak istediğim gibi çıkmıyorum diyorsanız, selfie için ipuçları yazımızı bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

İletişime Geçin

Haftanın 7 günü açık olan sanat merkezimize 09:00-23:00 saatleri arasında istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil Mahallesi Metin Henkoğlu Caddesi No:22/A Gaziemir

info@artcraftakademi.com
0507 920 74 57