ArtCraft Akademi Blog

Tuncel Kurtiz Kimdir ?

Türkiye değerlerini gün geçtikçe yitiriyor ve yerine yenisini koymakta çok güçlük çekiyor. Bu değerlerden biri de Tuncel Kurtiz. Usta oyuncuyu yakından tanıyalım.

Tuncel Kurtiz Kimdir ?

Tuncel Kurtiz

Tuncel Kurtiz

Tuncel Kurtiz ya da tam adı ile Tuncel Tayanç Kurtiz 01.02.1936 Kocaeli doğumlu olup 27.09.2013 tarihinde aramızdan ayrılan usta bir oyuncuydu. Oyunculuğunun yanı sıra yapımcılık,yönetmenlik ve senaristlik yapmıştı. Ünivesite hayatına önce hukuk fakültesi ile başlamış daha sonrasında ise sanat tarihi,felsefe alanlarına yönelmiş ancak hiçbir bölümü bitirmeden okuldan ayrılmıştır. Hayatının dönüm noktası olan Dormen Tiyatrolarına 1959 yılında giriş yapan Tuncel Kurtiz, Sürü filmi ile büyük ilgi toplamıştır. Ezel dizisinde Ramiz Karaeski karakterini canlandırmış ve birçok gözü üzerinde toplamıştır.

Ayrıca yazımızın başında kendisine usta demiştik ancak kendisi bu sözü hiç sevmezdi ve bu nedenle şu cümleyi kurmuştur ;

” Ustalığı kabul etmiyorum. Ustalık zanaatta olur ama sanatta olmaz. Sanatçı bildiğini tekrar eden değil,bir spiralin ucunda kendini yiyip kendini yeni baştan yaratan ve yarattığını yok ederek daima arayandır. Talebe olmayı her zaman tercih ederim .”

 

İletişime Geçin

Haftanın 7 günü açık olan sanat merkezimize 09:00-23:00 saatleri arasında istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil Mahallesi Metin Henkoğlu Caddesi No:22/A Gaziemir

info@artcraftakademi.com
0507 920 74 57