ArtCraft Akademi Blog

Yan Flüt Nedir ?

Yan flüt nedir kısaca bilgi

Yan flüt hakkında detaylı ve kısa bilgileri bulabileceğiniz bu yazımızda sizlere ;

 • Yan flüt nedir ?
 • Yan flütün tarihçesi nedir ?
 • Yan flüt parçalarının isimleri nelerdir ?
 • Ne kadar sürede yan flüt çalabilirim ?
 • Yan flütte oktav geçişleri nasıl yapılıyor ?
 • İzmir yan flüt satışı hakkında yardımcı olmaya çalışacağız

Yan flüt nedir ?

yan flüt nedir

İlkokul ve lise yıllarından yakından tanıdığımız blok flütün kardeşi olan yan flüt, blok flüt gibi düz tutularak değil de yan tutularak çalınan üflemeli çalgılar grubunun üyesi olan bir esntrümandır. Metalden veya tahtadan yapılabilen yan flüt aynı zamanda bando ve orkestralarda sıkça kullanılır.

Nefesli bir enstrüman olan yan flüt icat edildiği ilk zamanlar tek bir parçadan oluşmaktaydı ve 6 tane de ses deliğine sahipti. Günümüzde kullanılan flüt formunu yakalaması 1600 lü yılların ortasına doğru gerçekleşmiştir. Tek bir parça yerine artık 3 parçanın birleştirilmesi ve yeni tasarımı ile bugün hala sevilerek çalınan enstrümanlardan biri olmuştur.

İlerleyen zaman içerisinde üzerine daha fazla ses tuşu eklenmesi ile daha da kullanışlı hale gelmesi sonucu kendisine orkestrada yer edinmiştir. Son formunu başarı ile korumayı başaran bu enstrüman bandoların ve orkestraların eşlik ve solo kısımlarında oldukça sık kullanılmaktadır.


Yan flütün tarihçesi

yan flütün tarihi

Çok eski zamanlara dayanan yan flüt kullanımı 900’lü yıllara dayanmaktadır. Alman flütü de denilen yan flüt ilk başlarda sadece bandolarda kullanılsa da Avrupa bu enstrüman ile 12. yy sonuna doğu tanışmıştır. Yıllar içerisinde sürekli değişikliğe uğramış olan yan flüt bu amaç ile 400 yıl boyunca kullanılmıştır. 17.yy a doğru artık bando ve orkestra enstrümanı olmanın yanı sıra halkın da çaldığı bir enstrüman haline gelmiştir.


Yan flüt parçalarının isimleri

yan flütün bölümleri

Üflemeli bir enstrüman olan yan flütün üfleme deliğine ağızlık denmektedir. Ağızlık adı ile bilinen bu üfleme deliği çalan kişinin alt dudağına dayalıdır. Tutuş olarak incelendiğinde ise yan flüt sağ omuz yönünde yere kısmen paralel olacak şekilde tutulmaktadır. Boru şeklinde olan yan flütü daha rahat kullanabilmek için her iki elin baş parmağı ağırlığını desteklemektedir.

Yan flütün kısımlarına gelecek olursak az öncede bahsettiğimiz gibi ilk kısmı ağızlık,gövde ve kalaktır. Ses deliği olarak adlandırılan perdeler gövde ve kalak üzerine yerleştirilmiştir. Perdelerin kapanması ile birlikte seslerin elde edildiği bu enstrümanda doğru entonasyonda üflemek oldukça önemlidir.

Ambişür ağızlık kısmına sabit bir şekilde üretilmektedir. Ağızlık malzemesinin gümüş veya altın olması yan flütten alacağınız tonu olumlu bir şekilde etileyecektir.

Hem hesaplı hemde profesyonel bir eğitim arayanlar yıllardır ArtCraft Akademi yan flüt kursu İzmiri tercih ediyor.


Yan Flütün Ses Genişliği Ve Diğer Özellikleri

 • Orkestralarda solo veya eşlik enstrümanı olarak kullanılmakta olup ses aralığı 3 oktavdır.
 • Son oktavın tiz sesleri çok ince ve duyan kişide bir rahatsızlık uyandırdığından çok fazla tercih edilmez.
 • Kendine ait mükemmel bir tınısı olan yan flütün 3 adet birbirinden farklı tını bölgesine ayırabiliriz.
 • Kalın ses bölgesinde kadifemsi ve hüzünlü bir çağrışım yapmaktadır.
 • 1. ve 2. oktav arasına orta ses bölgesi denmekte olup, dinleyene bir yaz esintisini hissettiren notalar ve melodi elde etme açısından en çok kullanılan bölgedir.
 • Son oktavın bulunduğu kısma ince ses bölgesi denmektedir,dinleyen kişiye sakinlik,huzur ve rahatlama hissi verir.

Yan Flüt Nasıl Çalınır ?

yan flüt nasıl çalınır

Yan flüt üfleme tekniğini öğrendikten sonra çalması çok zevkli ve gerekli zamanı ayırabildiğiniz de rahatlıkla çalabileceğiniz bir enstrümandır.

Çalışmalarınızı notalar ile yapmanız sizin açınızdan daha faydalı olacaktır. İnternette yan flüt şarkı notaları diye arattığınızda bir çok sonuçla karşılaşacaksınız. Çalabildiğiniz yerleri kendinizin çıkarması, yapamadığınız yerleri ise öğretmenlerimizden yardım isteyerek yapmanız verilen normal etütler dışında enstrüman çalıştığınız için daha faydalı hale gelecektir.


Yan flütte oktav geçişleri nasıl yapılır

birinci oktavdan ikinci oktava geçerken parmak pozisyonu değişmezken üflenilen havanın şiddeti arttırılmaktadır. Böylece istenilen notanın bir oktav üstü elde edilir.

İkinci oktavdan üçüncü oktava geçerken hem parmak pozisyonunda ufak değişiklikler hem de hava şiddetinde değişim olur. Verilen havanın şiddeti ikinci oktavdan daha fazla olmak zorundadır.


İzmir yan flüt satışı

İzmir yan flüt satışı

Yan flüt almak istiyor ancak yan flüt fiyatları İzmir hakkında bir bilginiz yoksa, ArtCraft Akademi ailesi olarak bütçeniz en uygun enstrümanı temin ediyoruz.

Bütçeniz dahilinde en kaliteli enstrümanları anlaşmalı olduğumuz müzik evlerinden sizler adına daha uygun fiyata almanın yanı sıra

 • Yan flütünüzün bakımı yaptırmak
 • Oluşan sorunların tamiri için yardım almak konularında da sizlere destek olmaktan mutluluk duyacağız.

Dilerseniz yan flütte oluşabilecek arızalar adlı yazımızı bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

 

 

 

İletişime Geçin

Haftanın 7 günü açık olan sanat merkezimize 09:00-23:00 saatleri arasında istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil Mahallesi Metin Henkoğlu Caddesi No:22/A Gaziemir

info@artcraftakademi.com
0507 920 74 57