ArtCraft Akademi Blog

Yan Flütte Oluşabilecek Arızalar Neledir ?

Çaldığınız enstrümandan alacağınız zevkin en üst düzeyde olması için hangi müzik aletini kullanıyorsanız, onun bakımlarını düzenli bir şekilde yapmalısınız. Bakımları düzenli yapılmayan enstrümanlarda aldığınız sesler zaman içerisinde kötüleşmek ile birlikte hem müzik kulağınızın gelişimini olumsuz etkileyecek hem de sizin enstrümana olan ilginizin azalmasını sağlayacaktır.

6 dakikanızı ayırarak bu içeriği okuyabilirsiniz

İzmir yan flüt dersi olarak sizlere bu yazımız kapsamında ;

Yan flütte oluşabilecek arızalardan

Yan flütte oluşabilecek arızaların nasıl önüne geçilebileceğinden

İzmir’de yan flüt bakımını profesyonelce yapan yerlerden

Kararan yan flüt nasıl temizlenir, yan flüt paslanması ve yan flüt nasıl dezenfekte edilir 

konularından bahsediyor olacağız.

Yan flütte oluşabilecek arızalar neledir ?

Yan Flütte Oluşabilecek Arızalar

İçerdiği metalik yaylar ve bir o kadar hassas kapatma deliklerinden ( perde ) oluşan yan flüt her zaman dikkatle korunması gereken bir enstrümandır.

Çarpma, düzgün bir şekilde kutusuna kaldırılmaması sonucu sarsıntı ve en kötü senaryo olan yere düşmesi sonrasında perdelerin ince ayarları bozulabilir ve özellikle düşme esnasında yayların kırılması olası bir durumdur. Bu nedenlerden dolayı son derece kaliteli, koruması olan bir çanta kullanıyorsanız bile dikkat etmeniz gerekmektedir.

 Genel olarak flütün çalışma prensibinden bahsedecek olursak flütün üzerinde bulunan vidalar belirli bir sıkılık durumunda ayarlanmıştır ve bastığınız tuşların ( perdelerin ) delik ile arasındaki ideal mesafe bu vidaların sıkılık ya da gevşeklik ayarına göre yapılmaktadır.

  Vidaların fabrika çıkışı ayarları dışında kullanılması durumunda bu perdelerin çalışması ve aynı zamanda delikleri kapatması zorlaşabilir. Bu yüzden yan flüt üzerinde kendinizi yeterince geliştirmeden ve özellikle de enstrümanınızı yakından tanımadan bu kadar ince ayarlar ile uğraşmamanız gerekmektedir.

  Tecrübe kazanmadan bu ayarları değiştirmeniz sonucu yan flütünüzün metal aksamlarını bozabilir ve bunun tamiri için yüksek miktarda para ödeyebilirsiniz.

⇒ Perdelerin ince ayarları bozulduğu takdir de bazı kısımlardan ses gelmeyebileceği gibi flütünüzün tamamından gelen ses de kesilebilir.

⇒ Böyle bir durumda genellikle bilinçsiz bir şekilde ses elde etmek için perdelere daha sıkı bastırılır ve belki de daha az masraf ile yaptırabileceğiniz yan flütünüzü yaptırmak için daha fazla ödeyebilecek duruma gelebilirsiniz çünkü metal aksamların zorlanması ile enstrüman üzerindeki bazı noktaların değiştirilmesi gerekebilir.

yan flüt çalan insanlar

⇒ Günümüzde üretilen yan flütlerin çoğunun metalden yapılması, üflemeli bir çalgı olması ve metal bir malzemeden yapıldığı için yan flüt çalışılan ortamın havası oldukça önemlidir.

⇒ Özellikle nemli ortamlarda oksitlenme yaşanmaması için flütün kullanıldıktan sonra hemen temizlenmesi ve kullanım öncesi ya da kaldırma işlemleri sırasında kutunun içine nem toplayıcı torbalar atılması en sağlıklı davranış olacaktır.

⇒ Oksitlenme gibi diğer bir can sıkıcı durumda güderilerin özelliğini kaybetmesidir.

⇒ Ani hava değişimlerine dikkat edilmeli ve mümkünse flüt hep aynı ortamda çalışılmalıdır. Aksi takdirde flütte oksitlenme meydana gelebilir ve bu tarz durumlarda flütün bütünü ile sökülüp elden geçirilmesi gerekmektedir.

Yan flüt bakımı İzmir

İzmir Yan Flüt Bakımı

Enstrüman çalarken aldığınız keyfi en üst seviyede tutmanıza yardımcı olmak için ArtCraft Akademi her zaman sizin yanınızda. Profesyonel olarak tüm enstrümanlarınızın bakımlarının eksiksiz olarak yapılabildiği kurumumuzda İzmir yan flüt bakımı ile ilgili bilgi almak için bizleri aramanız yeterli.

  • İzmir yan flüt tamiri
  • İzmir yan flüt tuş ayarı yaptırma
  • İzmir yan flüt cilası ve bakımının en yetkili adresi

Kararan yan flüt nasıl temizlenir ?

yan flütün paslanması

” Yan flütüm bozuldu, yan flütümden ses çıkmıyor ” sorunlarının temel nedeni düzenli bakımı yapılmamasından kaynaklanmaktadır. İki çeşit yan flüt bakımı vardır ;

  • İlki sizin yapmanız gereken her kullanımdan sonra yan flüt üzerindeki nemi silmek
  • İkinci bakım ise zaman içerisinde oksitlenme, çarpma ya da malzemenin ömrünün tükenmesi sonucu karşılaşılan güderi değişimi ve genel yan flüt kondisyon bakımıdır. İkinci bakım türünü ortalama olarak 3 ay ile 6 ay arasında bir yaptırmanız gerekebilir ve bu durum tamamen kişinin kullanımına bağlıdır.

Evde yan flüt bakımı nasıl yapılır ?

Evde yan flüt bakımı nasıl yapılır konusu ile ilgili oldukça fazla mail alıyoruz ve sizlere bu konuda yardımcı olmak için bu yazımızı yayınlamaya karar verdik.

Öncelikle eğer yan flütünüzü uzun süre kullanmak, değiştirmemek istiyorsanız ve kondisyonlu bir şekilde çalmak, flütünüzün performans kaybına uğramasını istemiyorsanız düzenli olarak bakım yapmalısınız.

Yan flütünüzü temizlerken takip etmeniz gereken adımlar ;

1 ) Yan flütünüz ile birlikte gelen temizle çubuğunun ucundaki delikten temizle bezini geçirin.

yan flüt temizliği

2) Bezin uzun kısmından itibaren çubuğu tamamen saracak şekilde etrafına doluyoruz.

yan flüt temizliği

3) Flütü parçalarına ayırdıktan sonra aşağıdaki resimde göründüğü gibi her parçasını ayrı ayrı temizleyin.

yan flüt temizliği

Her çalışmanız sonrasında flütünüzün bu şekilde temizliğini yapmanız flütünüzün ömrünü arttıracağı gibi genel ve maliyetleri bakımlarının da daha uzun sürelerde yapılmasını sağlayacaktır.

Yan flüt kursu İzmir hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak, yan flüt ile ilgili merak ettiğiniz her konuyu konuşma panelinden bizlere yazabilir ya da info@artcraftakademi.com adresine mail atabilirsiniz.

İletişime Geçin

Haftanın 7 günü açık olan sanat merkezimize 09:00-23:00 saatleri arasında istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil Mahallesi Metin Henkoğlu Caddesi No:22/A Gaziemir

info@artcraftakademi.com
0507 920 74 57